Luchtig en grondig bekeken: Houthandel Eecen In latere jaren werden steeds meer loodsen gebouwd om het hout overdekt te kunnen bewaren. Uiteindelijk is cir ca 30.000 m2 van het poldertje overkapt geweest. Recent zijn de meeste loodsen gesloopt. Afvoer naar de klant De afvoer van het hout naar de klanten ging in de jaren 50 van de vorige eeuw nog grotendeels over water. Eerst per trekschuit en later met de motorschuit. Voor Langedijker schippers was Eecen jarenlang een beste opdrachtge ver. Bij de loods op het midden van de luchtfoto ligt een schuit onder een overkapping te wachten om te worden beladen. Vaak lag er een groot aantal schepen te laden. Ook per paard en wagen en later per vrachtwagen werd hout naar de klanten gebracht. De vrachtwagens reden via de ophaalbrug en door de smalle Dorpsstraat naar de klanten. De huidige vaste brug in het verlengde van de Zaagmolenweg dateert van een veel latere datum. Afvoer van hout ging voornamelijk per binnenvaartschip Sportieve hart van Oudkarspel De 'Eecenpolder' was decennia lang ook het sportieve hart van Oudkarspel. Linksboven op de luchtfoto is nog net een deel van het voetbalveld van DTS te zien. DTS staat voor 'Door Training Sterk' en is opgericht in 1921. Door Eecen werd toen een locatie in het poldertje be schikbaar gesteld. Er werd gestart met één voetbalveld. Later werden er nog twee weilanden ingericht als wed- strijdvelden. Deze voetbalvelden waren vanaf de Dorps straat via een klein bruggetje over de Achterburggracht te bereiken langs de zuidkant van waar nu café De Heer lijkheid is. Helemaal aan de bovenkant van de luchtfoto is nog een stukje van de oude polderverkaveling te zien. Hier is in 1959 een ijsbaan aangelegd voor IJsclub de Vol harding. De ijsclub moest na 15 jaar weer verkassen om zo ruimte te maken voor nog meer houtopslag. De voetbalvereni ging kreeg eind vorige eeuw een nieuwe locatie bij de Oe- verzegge, ook om ruimte te maken voor bedrijfsuitbrei- ding. Van de ijsbaan resteren nog twee oude lichtmasten als stille getuigen van het sportieve verleden op deze plek. Tussen de voetbalvelden en de Achterbruggracht waren ook nog een speeltuin genaamd 'Kindervreugd' en een kleuterschool gevestigd. Molens In de Zuiderkoogpolder heeft een aantal molens gestaan. Als eerste natuurlijk de eerder genoemde houtzaagmolen die Cornelis Eecen in 1803 kocht als molen De Kievit en die toen nog in Alkmaar stond. Van het Gedeputeerd Be stuur van Holland en de gemeenteraad van Oudkarspel kreeg hij in 1805 toestemming de houtzaagmolen naar Oudkarspel te verplaatsen. De molen kreeg een andere naam, 'De Vier Gebroeders', genoemd naar zijn zonen Jan, Gerbrand, Klaas en Pieter. Het was een zogenaam de paltrokmolen, een specifiek type dat meestal als een zaagmolen werd gebruikt. In de Zaanse Schans is nog een dergelijke molen te zien. De draaiende beweging van de wieken wordt met behulp van een krukas omgezet in een op en neer gaande beweging, die nodig is voor de verticaal opgestelde zaagramen met zaagbladen. Oude foto van de houtzaagmolen 'De Vier Gebroeders', met daarvoor de ophaalbrug en het pleintje. Op de voorgrond is de diksloot te zien. De zonen van Cornelis Eecen waren in de loop van de jaren vakkundige molenbouwers geworden. Ze hebben in 1828 de oude paltrokmolen gesloopt en daarvoor in de plaats eigenhandig een bovenkruier gebouwd. Een bo venkruier is een windmolen waarbij de kap met daaraan de wieken kan draaien. Het bovenste deel van de molen kan zo in de juiste richting van de wind worden geplaatst. Bij het overlijden van Cornelis Eecen werd de molen ge veild en gekocht door de zonen Gerbrand (aannemer van publieke werken) en Pieter (meestertimmerman), beiden woonachtig te Oudkarspel. Deze molen raakte in 1918 buiten gebruik en ging tenslotte in 1922 verloren bij een brand. November 2020 51

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 53