Luchtig en grondi< Houthandel toe sen: iecen Maarten Koning De Stichting Langedijker Verleden heeft een aantal mooie historische luchtfoto's in de beeldcollectie. Op deze lucht foto's is een schat aan informatie te zien over het oude Langedijk. In vogelvlucht is het perspectief net even an ders dan op de grond. Bovendien heeft de ruilverkave ling het landschap zeer ingrijpend veranderd. Reden ge noeg om in de Otterplaat stil te staan bij deze bijzondere foto's en het dorp eens 'luchtig' te bekijken, aangevuld met leuke wetenswaardigheden en 'grondige' foto's. We starten deze serie met een luchtfoto van het complex van Houthandel Eecen in Oudkarspel. De foto is in de jaren 50 van de vorige eeuw gemaakt door de KLM en beziet het bedrijf van west naar oost. Toen was er op deze locatie al 150 jaar sprake van een houtverwerkingsbe drijf. In 1805 kocht Cornelis Eecen uit Schagen namelijk een houtmolen in Alkmaar en liet deze verplaatsen naar Oudkarspel. De molen vond een plekje in de Zuider- koogpolder. Dat is een kleine polder ingeklemd tussen de Achterburggracht en een meertje genaamd 't Waardje. Dit meertje is een restant van het veel grotere meer dat in 1631 grotendeels werd ingepolderd en bekend is als de Heerhugowaard. De houthandel werd in de twee eeu wen na 1805 steeds verder uitgebreid, totdat het begin deze eeuw bijna het hele poldertje in bezit had genomen. Van boomstam naar plank Wat zien we precies op deze luchtfoto? De houthandel floreerde in de wederopbouwjaren na de Tweede Wereld oorlog, omdat er een grote vraag was naar bouwmate- riaal. Van regionale leverancier in Noord-Holland werd Eecen in deze tijd ook een grote leverancier in Friesland, Groningen en Drenthe. Stichting Langedijker Verleden heeft een prachtige bedrijfsfilm uit die tijd. Deze film toont een goed beeld van alle werkzaamheden op het be drijf en is op zondagmiddag in Het Regthuis te bekijken. In de jaren 50 van de vorige eeuw werden er in Oud karspel nog boomstammen verwerkt tot planken. In de brede sloot rechts op de foto liggen boomstammen in het water te wachten op verwerking in de zagerij. Helemaal aan de bovenzijde van de foto is rechts nog net 't Waardje te zien, waar nog meer boomstammen liggen opgeslagen in het open water. De boomstammen werden voorname lijk ingekocht in Scandinavië en Rusland en per schip vervoerd naar Nederland via de havens van Delfzijl en Zaandam. Daar werden ze samengebonden tot vlotten en vervolgens via het Kanaal Omval-Kolhorn in kolonne vervoerd naar Oudkarspel. De boomstammen lagen daar eerst langdurig in een balkengat. Wateren, feitelijk het in het water leggen van boomstammen, is nodig omdat anders het gevaar bestaat dat het hout gaat werken. Werking van hout is de vervor ming die in hout optreedt onder invloed van vocht. Door opname en afgifte van vocht kan hout namelijk zwellen en krimpen, en in sommige gevallen kromtrekken of scheuren. Dankzij het proces van wateren raakte het hout uitge werkt, waardoor de balken en planken die ervan werden gezaagd recht bleven. November 2020 49

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 51