verpeinzingen bij de voorp Jan Marsman jr. We zien hier een gedeelte van de Dorps straat in Noord-Scharwoude. Fotograaf Van der Aa stond ongeveer ter hoogte van thans Dorpsstraat 539 (Toko Lange- dijk) en hij keek in noordelijke richting. Waarschijnlijk was hij voor deze foto op een maandag naar Noord-Scharwoude gekomen, rechts op het erf hangt de was buiten. In de afgelopen 120 jaar is op deze plek veel verdwenen of vervangen. Het huis links van het midden (zie de pijl) thans Dorpsstraat 547 (Sari Fair Fashion) be staat nog. Waar de grote groep mensen staat te po seren voor de fotograaf, zou dat tegen woordig niet meer kunnen, omdat daar de kruising Dorpsstraat-Tulpenstraat is. Situatie in 2020 Situatie circa 1900 De Stichting Langedijker Verleden heeft jaren geleden een collectie oorspronkelijke glasnegatieven van de Alk- maarse fotograaf C. van der Aa weten te verwerven. Deze glasnegatieven zijn op een hoge resolutie gescand en vervolgens overgedragen aan het Regionaal Archief in Alkmaar. Naast zijn werk als portret- en groepsfotograaf, maakte Van der Aa foto's die gebruikt werden voor de vervaardiging van ansichtkaarten. Winkeliers konden bij Van der Aa deze ansichten bestellen om ze te verkopen. Mogelijk was dat ook de reden dat hij in de winter van 1899-1900 naar Langedijk kwam. Bijna al deze foto's nam hij van zuid naar noord en in de win ter, dan had hij beter licht voor de lange sluitertijd die hij moest gebruiken. Zoals gebruikelijk op ansichtkaarten van rond 1900 poseert een grote groep men sen, iedereen wilde op de foto, die je la ter ook nog kon kopen en aan je familie of vrienden versturen. Buitenfotografie voor bijvoorbeeld ansichtkaarten was een nieuwigheid rond 1900. Dus ging het als een lopend vuurtje dat er een fotograaf in het dorp was. Fotograaf Van der Aa heeft de groep mensen op de foto toch nog zo opgesteld dat hij zicht hield op de Dorps straat. Wellicht is het interessant om eens te zien of dezelfde mensen op de meerde re foto's van Van der Aa staan. Achter de groep mensen links ligt een grote stapel bossen wilgentenen en rechts achter de witte was staat een rij bossen wilgentenen tegen het hek. In het pand rechts had de heer Engel zijn mandenma kerij. Zijn naam staat op de gevel geschilderd en de naam van zijn bedrijf "De Nijverheid". Bijna alle tuinbouwpro ducten werden toentertijd in manden verpakt, voor ieder product bestond er wel een mand in een bepaalde vorm of grootte. Zo te zien draagt de man rechts op de Dorps straat een vrij kleine mand op zijn nek. Achter de mensen rechts op de Dorpsstraat staat een hoge paal met isolatoren. Deze was niet voor elektriciteit, dat werd pas jaren later in Langedijk aangelegd, maar voor de telegraaf. Iets verderop aan de rechterkant van de Dorpsstraat staat een van de weinige lantaarnpalen die Noord-Scharwoude toen rijk was. 2 November 2020

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 4