I Pieter Ootger verwantschappen en cnJkclc binnen ^angcc .en Jkcr CFlCH Jaap Plakman Ik ben me wel bewust van het feit dat onze Stichting geen orgaan is voor genealogisch onderzoek. Daarom wil ik het hier ook niet hebben over de "Genealogie van Pie ter Ootgers", maar deze wel gebruiken om de verwant schappen van deze familie met enkele andere families te laten uitkomen op een aantal nazaten die actief zijn voor onze Stichting. Ik kwam deze familiebanden lang gele den al eens op het spoor door lezing van het boek "Stam boek van de familie Ootjers" (1525-1984), samengesteld door Dirk H. Floorijp en Ronald Ootjers. De reden om dat boek na te pluizen rees bij mij na dat Alie Dirkmaat-Ootjers (mijn oude kleuterschool juf) me er op attent had gemaakt dat wij verre fa milieleden waren. De le zing van genoemd boek was als een ontdekkings reis voor me aangezien ik telkens weer stuitte op verwantschappen met genealogische gegevens van families die ik uit an dere bronnen in bezit had. In onderstaande maak ik overigens maar gebruik van een zeer beperkt ge deelte van de informatie in het boek, de omvang van de familie Ootjers is vele malen uitgebreider dan hier vermeld. Grieve Aatje Hesman -1772 Pieter Ootgers De naam Pieter Ootgers zal niet direct een belletje bij u laten rinkelen als die van een bekende Lange- dijker uit vroeger tijden. Toch was deze familie Ootgers, later Ootjers, eeuwen lang een van de in bestuurlijk opzicht meest toonaangevende families in Noord-Schar- woude. Vanaf genoemde Pieter tot ver in de negen- tiende eeuw komen we hen tegen als schepenen, schout, weesmeester, diaken, kerkvoogd, ouderling e.a. Ook de vele financiële transacties in de notariële archieven uit die tijd geven blijk van een gefortuneerde familie. Uitgangspunt is het geneagram van Pieter Ootgers, waar van hiernaast het eerste gedeelte staat. Het lijkt er hier op dat gedurende generaties slechts tel kens één kind telkens voor nageslacht zorgt. Dat is niet het geval, maar dat ligt hem in de beperking die ik me voor dit artikel opleg. Gemiddeld genomen werden er bijna 4 kinderen per generatie geboren. De kindersterf te in die tijd in aanmerking genomen lijkt dat voor die tijd wat weinig en suggereert dat deze mensen in "goede doen" zich betrekkelijk weinig zorgen hoefden te maken voor een onbezorgde oude dag. Ik heb hiernaast slechts alleen de nakomelingen van Pieter Ootgers vermeld om de stamreeks in beeld te brengen. Opvallend in deze reeks is het gebruik van patroniemen. Bijna alle genoemde personen zijn in Noord-Scharwou- de geboren en er ook gestorven. Noord-Scharwoude zal in deze periode nog een kleine boerengemeenschap zijn geweest waarin het gebruik van patroniemen zal hebben volstaan om in het maatschappelijk verkeer duidelijk te maken wie ermee werd bedoeld. Ter verduidelijking een patroniem is (meestal) de tweede naam afgeleid van de voornaam van de vader. De vader van Pieter Ootgers zal "Ootger" hebben geheten. Niet zozeer uit de hiernaast staande stamreeks, maar wel uit de bijbehorende gegevens van de kinderen blijkt dat vernoeming naar ouders of grootouders gewoon was. En het lijkt er wel op dat het aantal toegepaste namen binnen een gemeenschap beperkt was. Zo zullen er in de kleine gemeenschap waarschijnlijk velen de naam Pietersz. of Jansz. hebben gedragen en geen familie van elkaar zijn geweest. In dat geval lijkt het gebruik van patroniemen niet meer toereikend en werd overgegaan tot het gebruik van uiterlijke kenmerken: "Lange Jan" of "Dikke Piet" en andere. AFBEELDING 1 De vernoeming van kinderen ging zover dat eerder gege ven namen aan jong gestorven kinderen soms vele malen opnieuw weer werden gegeven aan volgende kinderen. Ook bij onderzoek in de kerkelijke geboorteregisters van de lokale dorpen blijkt hoe gering de variatie in voorna men in die tijd was. November 2020 Pieter Ootgers ±1525-<1598 S Nestje Carnebdr. ±1535->1605 13 <1630 Jan Nestje Ootgers Ariervs ±1630->1640 <1612 Ootjer Jansz. Vlaerding 1613-1676 ±1613-<1645 ±1633 Pieter Maengen Oofers Boer ±1640-1682 -<1671 1660 Aarjen T rijn Oofers Barcelmies ±1660-±1717 -1637 ±1679 Pieter Grïeje Ootjers Ttiysz 1630-1733 ±1630-1716 <1702 Aaijen Ootjers 1712-±1776 13 "13 1740 47

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 49