Het nieuws van 100 jaar geleden DE AARDAPPEL,VOORZIENING VAN AMSTERDAM IN GEVAAR? Een eigenaardige kwestie houdt te Broek op Langendijk (N—H.) thans veler toog en gemoed bezig, een kwestie, die van groot belang kan zijn voor de aardappel voorzin, ning van de hoofdstad. De arbeiders te Broek op Langendijk willen nl. niet samen werken cn nu hebben zij, die bij den Moder- hen Bond of liet N.A.S. zijn aangesloten, een maatregel getroffen, waardoor do aard appelen, die ingeladen zijn door leden, eener arbcidersvereeniging .die de koninklijke goedkeuring heeft, niet worden gelost al# zij te Amsterdam aankomen. Daar de laatstbe. doelde arbeiders allen vaste werkkrachten zijn van kooplieden, hebben dezen te kiezen tusschen het ontslaan dier werklieden en daarvoor modernen of N. A.S.-menschen in de plaats te nemen, of niet to ladèn voor ver zending naar Amsterdam, En dat zulks tot schade kan zijn voor Am sterdam, is buiten twijfel. Nog gisteren werden vier moten-booten met aardappelen, uit Broek op Langendijk, te Amsterdam niet gelost.. Het Vaderland, 24 juni 1920 Schager Courant, 26 juni 1920 De 36 Hongaarse kinderen die in Noord-Scharwoude bij particulieren 7 weken waren verzorgd, gaan volgende week terug naar hun vaderland. Alkmaarsche Courant, 30 juni 1920 Door de melkslijters in Oudkarspel werd de melkprijs verhoogd van 16 naar 18 cent per liter. Kennelijk had de eerdere actie van een melkslijter gevolg gekregen. Alkmaarsche Courant, 5 juli 1920 In een kolommen groot artikel werd uitgebreid verslag gedaan van het Groot Nationaal Concours dat fanfare Kunst na Arbeid in Zuid-Scharwoude had georganiseerd. Dat het een nationaal concours was bleek wel, zelfs een muziekkorps uit Beek (Limburg) nam deel. Schager Courant, 7 juli 1920 Als een aardige attentie brachten de Limburgse muzikan ten bij hun afscheid een serenade aan de burgemeester van Zuid-Scharwoude. Alkmaarsche Courant, 2 augustus 1920 Enkele motorrijders hebben de Langedijker Motorclub opgericht. Op de oprichtingsvergadering traden onge veer 20 leden toe. De leden werden voorzien van een in signe, terwijl op de motor een vlaggetje werd geplaatst. Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 7 augustus 1920 Een kras oudje. De 86-jarige heer Blaauw uit Oudkarspel maakte achter op een motorfiets een ritje naar en van het station. Hij zou graag nog eens mee willen, maar dan wat verder weg. Alkmaarsche Courant, 9 augustus 1920 De Langedijker Motorclub maakte een rondrit door Noord-Holland. Het doel van de rit was om propaganda te maken voor het rijden met een snelheid van 20 km per uur. In veel plaatsen lag de maximum snelheid toen lager. Alkmaarsche Courant, 10 augustus 1920 In Oudkarspel ontstond opschudding omdat een vlieg tuig in de Diepsmeer zou zijn geland. Velen hadden het vliegtuig enkele uren lang zien dalen, weer opstijgen, da len, opstijgen, tot men het vliegtuig in de Diepsmeer zag landen. Velen ging per schuitje richting de Diepsmeer. Zo ook de politie, maar het bootje waarmee die erheen wilde was lek en daarom moest de politie onverrichterzake te rug. De velen die in de Diepsmeer aankwamen, kwamen tot de ontdekking dat daar geen vliegtuig viel te beken nen. Wat men gezien had was een vliegtuig dat boven Bergen demonstraties hield vanaf een tijdelijk vliegveld nabij Bergen. Schager Courant, 31 augustus 1920 De aloude toneelvereniging Cicero te Noord-Scharwou- de was ontbonden. Enkele oud-leden hebben een nieuwe vereniging opgericht, Het kleine Tooneel. Schager Courant, 4 september 1920 Volgende week vertrekken de ongeveer 100 Weense en Hongaarse kinderen weer uit Broek op Langedijk en Zuid-Scharwoude. Alkmaarsche Courant, 6 september 1920 De geneesheer van het Diaconiehuis van Oudkarspel werd onder dankzegging voor zijn bewezen diensten ontslagen door de regenten van dat huis. De nieuwe geneesheer die de regenten wilden benoemen heeft de benoeming echter niet aanvaard. De verpleegden in het Diaconiehuis zijn daarom al enkele weken verstoken van medische hulp. Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 15 september 1920 De bouw van een rijkspostkantoor in Noord-Scharwoude zal geen doorgang meer vinden. Schager Courant, 18 september 1920 Grote problemen met het telefoonverkeer. Verbindingen kwamen niet of pas met uren vertraging tot stand. Toen een handelaar aan de veiling van Broek op Langedijk naar de veiling in Noord-Scharwoude wilde bellen hoe de toestand daar was, heeft hij na enkele uren wach ten op verbinding maar opgegeven. Hij had beter naar Noord-Scharwoude kunnen lopen. Het werd tijd dat er een rechtstreekse verbinding komt. In dezelfde krant stond dat er grote problemen zijn met de gezamenlijke November 2020 45

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 47