Het nieuws van 100 jaar geleden Hoornsche Courant, 1 april 1920 In Oudkarspel schrok een paard van een motorschuit in de sloot naast hem. Hierdoor maakte het paard een sprong en kwam tegen een toevallig passerende fietser aan, die tegen het rijtuig viel en spoedig daarna aan een hersenschudding overleed. Schager Courant, 27 mei 1920 Tijdens een heftig onweer was het op 4 plaatsen in Lan- gedijk raak geslagen, gelukkig zonder schade of brand te veroorzaken. Ook ontstond er een plensbui zoals men die in jaren niet had gekend. Door deze regen stond de noordkant van de Spoorstraat enige tijd blank. Schager Courant, 29 mei 1920 Een fietser liet zich trekken door een motorrijder, maar door een slingerende beweging kwam de fietser ten val. Buiten bewustzijn werd hij per rijtuig naar huis gebracht, waar hij in de loop van de nacht weer bijkwam. Alkmaarsche Courant, 19 juli 1920 Opnieuw een hevig onweer boven Langedijk. In Zuid-Scharwoude werd een man die met zijn schuitje nog onderweg was dodelijk door de bliksem getroffen. Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 7 augustus 1920 Terwijl de ouders elders op visite waren was hun 5-jarige dochter bij haar tante te logeren. Op enig moment ontsnap te het kind aan de aandacht van haar tante. Tante zag vrij snel de kleine in sloot drijven en sprong ook in het water. Samen met omstanders wist zij het kind uit het water te halen. Op de kant werd het bewusteloze kind kunstmatig beademd, wat na een half uur lukte. De inmiddels gewaar schuwde dokter maakte het verder af. Inmiddels waren de ouders telegrafisch ingelicht van het ongeluk. Haarlemsch Dagblad, 26 oktober 1920 In Oudkarspel was een man uit zijn wagen geslingerd, omdat zijn paard struikelde. Hij werd dood opgenomen. Alkmaarsche Courant, 15 november 1920 In Noord-Scharwoude is vannacht de bakkerij van Kuin tot de grond toe afgebrand. Door de brand werden 2 gezinnen dakloos. De schoonouders van de bakker, die daar te logeren waren, moesten hun kleren aan het vuur- monster laten. Schager Courant, 23 november 1920 Omdat het schrok van een passerende motorfiets sloeg het paard van S. op hol. Het rijtuig botste tegen een lan taarnpaal en brak in drie gedeeltes. De inzittenden ble ven wonder boven wonder ongedeerd, alleen de heer S. had wat hoofdpijn. Misdaad, mishandeling en zo Ook in 1920 stonden met enige regelmaat berichtjes in de kranten over misdaden en mishandelingen in Langedijk of door inwoners van Langedijk. Vele kleinere zaken pas seerden de revue voor de rechtbank, meestal diefstallen, mishandelingen of economische delicten. Enkele zaken heb ik uitgekozen, maar één zaak werd ook in de lande lijke pers nogal uitgemeten, zie hierna. Schager Courant, 15 januari 1920 Soldaat T. v. K. uit Zuid-Scharwoude werd wegens de sertie door de krijgsraad veroordeeld tot 2 maanden mi litaire detentie. Alkmaarsche Courant, 20 januari 1920 In Café Stoffers in Zuid-Scharwoude werd bij een vecht partij door een van de bezoekers een vlijmscherp dolk mes van 32 cm getrokken. Veldwachter Prins wist samen met een paar omstanders de messentrekker te overmees teren. Een van de omstanders was zo woedend dat die de messentrekker daarna nog een harde vuistslag tegen het gezicht gaf. Schager Courant, 29 januari 1920 Onder bewaking van een sergeant stond P.O. uit Zuid-Scharwoude terecht wegens heling. Omdat hij tij dens de zitting werd bewaakt vermoedde de verslaggever dat hij ook wel eens dienstweigeraar kon zijn. Conform de eis werd hij veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Schager Courant, 18 februari 1920 Wegens de diefstal van 3 tamme eenden moest een in woner van Zuid-Scharwoude zich bij de rechter melden. Verdachte ontkent de diefstal, want de eenden die hij had "geadopteerd" liepen vrij rond en waren niet gemerkt. Er werd fl. 60 boete of 30 dagen hechtenis geëist. Alkmaarsche Courant, 23 februari 1920 Veldwachter Prins en rijksveldwachter Van der Molen hebben 2 konijnen- en kattendieven gesnapt. Een partij huiden werd in beslag genomen. Schager Courant, 26 februari 1920 In een zeer uitgebreid verslag werd stilgestaan bij de rechtszaak over een diefstal van paling bij palinghande laar Vlug. Tijdens een korte schorsing van de zitting is de advocaat van verdachte weg gegaan, omdat hij nog de trein van 5:43 moest halen. Be ironie van het lot. Indertijd werd door den gemeenteraad tö Zuid-Scharwoude 'n politieverordening vastgesteld, waarbij ter bevordering van een geregeld verkeer, onbeheerde rijtui gen eau den Westkant van de straat moesten worden geplaatst. Het raadslid De Jong maakte in de laatste raads zitting de opmerking, dat aan deze ver ordening slecht de hand wordt gehouden en drong er op aan, dat de gemeente politie er beter toezicht op zou houden. Dit is geschied. De eerste, dia bekeurd werd wegens overtreding was,... het raadslid Do Jong. Texelsche Courant, 18 augustus 1920 November 2020 43

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 45