Het nieuws van 100 jaar geleden Ook in de gemeenteraden van de andere 3 gemeentes waren voor- en tegenstanders. Dit was voornamelijk afhankelijk van hun politieke voor keur en/of hun geloof. Iedereen kent de afloop van de plannen en het verzet daartegen, pas in 1941 worden de gemeentes samengevoegd tot één gemeente. Alkmaarsche Courant, 21 februari 1920 In de gemeenteraad van Noord-Scharwoude werd een voorstel besproken om liefhebbers de mogelijkheid te ge ven om kunstwollen dekens en Amerikaanse schoenen te kopen. Het voorstel werd met 3 tegen 5 verworpen. Tegelijkertijd vergaderde ook de gemeenteraad van Oud karspel, waar de vraag werd gesteld of er nog iets aan de slechte toestand van de Spoorstraat werd gedaan. Vol gens de voorzitter was dit afhankelijk van de gemeente Noord-Scharwoude. Omdat stenen duur zijn, zou het voorlopig wel niets worden. Alkmaarsche Courant, 6 augustus 1920 In de gemeenteraad van Zuid-Scharwoude werd gedis cussieerd over een tapverbod voor sterke drank tijdens de aanstaande kermis. Door 320 inwoners was een adres aan de raad gericht om het besluit terug te draaien. De raad kon het op dit punt niet eens worden en het tapver- bod op sterke drank bleef staan. Schager Courant, 14 augustus 1920 Voetbalvereniging Blauw-Wit verzocht aan de gemeen ten Oudkarspel en Noord-Scharwoude een terrein te mo gen huren voor haar oefeningen en wedstrijden. Zoals gebruikelijk werd door de ene gemeenteraad naar de andere gekeken en gebeurde er weinig. Eind novem ber ontstond er in Noord-Scharwoude een plan om het plein van de openbare lagere school iets te verkleinen en de muziektent te verwijderen, zodat daar een voetbal veld kon komen. Alkmaarsche Courant, 31 augustus 1920 In de gemeenteraad van Broek op Langedijk werd ge sproken over een brief van J. Vroegop, waarin die klaag de over een varkenshok dat dicht bij zijn huis stond. In dezelfde vergadering werden daarna een aantal zaken geconstateerd, dat ergens een betongoot was aangelegd, dat er een hekje bij het brandspuitboetje was geplaatst, dat er eindelijk een plek was gevonden voor het aan plakbord en dat de waterplaats keurig was geschilderd. Vervolgens werd een klacht besproken van bewoners van het Armenhuis over de stank van de waterplaats, maar verder gebeurde er niets met die klacht. Schager Courant, 23 oktober 1920 In de gemeenteraad van Noord-Scharwoude werd een verzoek van de Langedijker motorclub behandeld om de maximumsnelheid op 20 km per uur te stellen en om op gevaarlijke punten borden te plaatsen. Het verzoek werd ingewilligd en tevens werd de maximumsnelheid voor vaartuigen op 5 km per uur gebracht. Tenslotte werd besloten om in de verordening ook op te nemen dat het verboden is vuurwerk binnen de bebouwde kom af te steken. Ongevallen, branden etc. Alkmaarsche Courant, 7 januari 1920 In het raadhuis van Noord-Scharwoude begaf maandag avond de kachel het en ontstond een begin van brand. De kachel kon de gloeiende massa niet meer binnen houden en verspreidde die over de vloer. Enige toevallig aanwe zige werklieden en een paar voorbijgangers wisten het vuur te doven zonder dat er grote schade was ontstaan. Alkmaarsche Courant, 7 januari 1920 Dinsdagmorgen ontstond brand bij de heer Zijp, ook hier wist men erger te voorkomen. De Tijd, 13 januari 1920 Door hooibroei ontstond brand op de zolder bij C. Veen in Zuid-Scharwoude. Dankzij snel ingrijpen slaagde men er in de brand te beperken tot de brandspuit kon optre den. Men was de brand spoedig meester, maar de schade aan huisraad en woning was groot. De krant meldde ook nog dat men laag was verzekerd. Schager Courant, 14 januari 1920 De storm had ook in Langedijk veel schade aangericht. Alkmaarsche Courant, 21 februari 1920 De familie Veen trof het begin 1920 niet. Na een brand in januari, raakte nu hun 13-jarige zoon gewond. Het paard dat hij bereed sloeg op hol en daarbij raakte de jongen met zijn been tussen 2 wagens, waardoor zijn been brak. Het paard raakte gewond in de borst. Enkele dagen later stond er weer een bericht over dit on geluk in de Alkmaarsche Courant: De heer M. B. heeft sinds eenigen tijd een Engelsch oorlogspaard in bezit, dat blijkbaar een zeer mak dier is, doch indien het voor een wagen moet of als lastdier moet gebruikt worden, andere eigenschappen toont te bezit ten. ZalerdSg moest het voor een wagendie een eind verder dan destal stond. Het 12-jarig zoontje van den heer C. V. vroeg of hij het dier mocht ter plaatse brengen, wat toege staan werd. Men hielp den knaap op het dier, dat allengs vlugger ging. De knaap trok in angst steeds steviger aan de leidsels, waar door het paard zich omkeerde en hollend te gen den wagen aanliep. Hierdoor kwam het lot staan, Dc jongen werd van het paard af- gcslingerd. Dr. Hoekstra verleende hulp. Het aier kreeg zeer ernstige borstwonden en werd onder behandeling van een veearts gesteld. Alkmaarsche Courant, 24 februari 1920 42 November 2020

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 44