Het jaar gelee en meluws van Onderkruipers uit Broek op Langendijk, Jan Marsman jr. Het jaar 1920 was een jaar vol hoop op een betere toe komst, maar ook een met veel armoede. De Vrede van Versailles trad in werking en daarmee kwam formeel een einde aan de Grote Oorlog die later de Eerste We reldoorlog werd genoemd. Frankrijk, Engeland en België maakten misbruik van de onrustige situatie in Duitsland en bezetten onder andere het Ruhrgebied. Door de Sow- jet-Unie werd met verschillende omringende landen oor log gevoerd, waarbij die met Polen het heftigst was. Door de onrustige toestand in de wereld had de pas opgerichte Volkenbond het heel druk. In de Verenigde Staten van Amerika begon de droogleg ging, welke tot 1933 zou duren en waar de georganiseer de misdaad listig op inspeelde. In Antwerpen vonden van 20 april tot 12 september de eerste Olympische Spelen na de Eerste Wereldoorlog plaats met ijshockey als demonstratiesport. Duitsland, Oostenrijk en Hongarije waren nog uitgesloten van deel name. De KLM opende in mei de eerste lijnvlucht op London, zij gebruikten hiervoor in Engeland gehuurde toestellen met een capaciteit van 4 passagiers. Theefabri kant Van Nelle publiceerde het eerste Piggelmeeboekje: Het Toovervischje. Met welk nieuws haalde Langedijk de regionale en soms nationale dagbladen? Ook dit jaar heb ik een greep hieruit gedaan. Problemen in de tuinbouw De tuinbouwers in Langedijk (en ook elders) kregen gro te klappen te verwerken. De prijzen van hun producten bereikten een dieptepunt, omdat er weinig vraag was of zelfs helemaal niet. In februari/maart was er even hoop dat de export naar Duitsland weer op gang kon komen, maar dat bleek ijdele hoop. 15 Maart, Het was heden tengevolge van de verr andierde omstandigheden in Duitscnlana hedenmorgen aan do veilingen een beroerde bod. De méés té pror1 ducten die werdön aangevoerd, werden niet verkocht on wat oog verkocht werd ging tegen een zeer lagen prijs van de baaid, Van het weinigje dat verkocht werd kon het grootste gedeelte inog niet eens worden vérf voord ,omda t er geen wagens wareta. De tuinbouw heelt dit jaar wei mei moeilijkheden te kampen. Schager Courant, 16 maart 1920 Naast de slechte prijzen waren er in 1920 nog meer pro blemen voor de tuinbouwers. In juni stak de plantenziek te draaihartigheid de kop op in de vroege kool. En begin juli werden grote partijen aardappelen afgekeurd door ziekte. Door beter te sorteren leken de prijzen van aard appelen eind juli iets beter te worden, maar daarna ver schenen er weer berichten dat akkers met aardappelen niet werden gerooid, door teveel aardappelziekte. Bij enkele veehouders in Oudkarspel werd in april tong- blaar vastgesteld bij koeien die zij niet lang daarvoor op de Alkmaarse veemarkt hadden gekocht. Zijn het niet de prijzen of ziekten, dan is het wel het weer. Eind juni had- den de wortelen veel te lijden onder de grote droogte. De slechte situatie in de tuinbouw leidde ook tot conflic ten tussen de tuinders, de veiling en de kooplieden, met dreigende stakingen tot gevolg. Door de stagnerende afzet van zuurkool naar het bui tenland werd in 1920 bewaarheid waarvoor eind 1919 al werd gevreesd. In diverse kranten verscheen vanaf eind mei het volgende bericht. Veel landelijke dagbladen had den geen goed woord over voor deze voedselvernieti- ging. Het bericht bereikte iets later ook Suriname. Voedsel in 't water geworden Bij de ininjaklabriek Nederland te Oudkarspel lagen reeds geruimen tijd een groot aan lal vaten zuurkool te be derven omdat er geen afzetgebied voor te Vinden was. Nu men spoedig de vaten weer voot andere groenten zal noodig hebben, wordt de zuurkool in het water geworpen. De West, nieuwsblad voor Suriname, 6 juli 1920 Ongeveer op het moment dat het bericht in de Surinaam se krant stond, verschenen hier berichten over de grote vissterfte als gevolg van die zuurkooldumping. Armoede De slechte toestand in de tuinbouw had meer gevolgen. Veel arbeiders in de tuinbouw raakten werkeloos, omdat de tuinbouwers te weinig verdienden om hun loon nog te kunnen betalen. En ook de transportarbeiders aan de veiling deelden in deze malaise, ook zij raakten werke loos. De gemeente Broek op Langedijk regelde dat 50 arbeiders in de haven van Amsterdam konden werken. In het voorjaar van 1920 was daar een grote staking van transportarbeiders, daarop verscheen in het socialistische dagblad Het Volk het volgende bericht. Man schrijft ons nit Langendijk, flat gisteren uit da gemeente Broek op Langendijk een 50-tal onderkruipers tiaar Amsterdam vertrokken. Wte in de gemeente de ronselaar Is, is ons tot heden nog niet bekend; niet onmogelijk ia het dat de ronselaar van St. Pancras een zekere P. Kooi zijn verheffend werk tot zijn naburige gemeente heeft uitgestrekt, doch ook kan het zijn, dat het hoofd der gemeente er de hand in heeft. Van een der werketoor.en, die niet weitscbt mede te werken de arbeidersklasse in het moeras te brengen, vernamen we, dat bij reeds tweemaal op het gemeentehuis geweest wts, om te trachten voor de gemeente aan het werk te komen, doch van bnrgetnee.-iter Slot ten antwoord kreeg: ga maar naar Amsterdam, daar i» werk in overvloed. Het Volk, 21 april 1920 40 November 2020 OUDKARSPEI*

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 42