Het leven in de Kerkmeer Volle bak in het Kerkmeerhuis Voor de betrekking van machinist was er naast het Kerkmeergemaal een woonhuis in eigendom van het waterschap, dat Kerkmeerhuis werd genoemd. Naast een salaris mocht de machinist hier vrij wonen en gebruik maken van het bouw land eromheen. In 1936 zijn mijn va der en moeder getrouwd en gingen samen in de dienstwoning wonen. In het Kerkmeerhuis zijn in de eer ste periode 4 kinderen geboren. Dat zijn Aagje, Henk, Bram en Coba. In 1944 zaten er ook twee Joodse on derduikers ondergedoken. De Duit se soldaten hadden een hekel aan varen, en er was voor hun nooit een boot beschikbaar. De onderduikers waren dus betrekkelijk veilig in de Kerkmeer. In het voorjaar van 1945 raakte de familie Veltum weg uit de Kerk- meer. Vanaf dan tot 1952 had mijn vader een andere baan en moest het gezin de dienstwoning dus verla ten. Er werd een boerderij gehuurd aan de Ambachtsdijk in Oudkarspel. Gedurende deze periode werd de familie Veltum groter en werden Jaap, Jan en Herman geboren. In 1952 werd mijn vader opnieuw machinist en verhuisden Topografische kaart uit 1952. Bij nummer 1 bevinden zich het Kerkmeerhuis en Kerkmeergemaal. Bij nummer 2 was het gemaal van de Dergmeerpolder. Bij nummer 3 waren de aanlegplaats voor de bootjes en defietsenboet. we weer naar het Kerkmeerhuis, waar mijn broers Kees en Bert zijn geboren. Beneden was de woonkamer met bedsteden, de slaapkamer van mijn ouders en de keuken. Het huis werd op verzoek van moeder wat aangepast. Op zolder zijn slaapkamertjes ge maakt, en er kwamen een nieuwe waterbak en een betere koeienstal van steen. In 1951 was familie Veltum al een flink gezin. Op deze foto staan van links naar recht: (boven) Bram, Henk, Aagje (onder) Coba, Herman, moeder Anne, Jaap, vader Jan Jacob en Jan Veltum. In 1954 werd broer Kees en in 1958 broer Bert geboren. Uiteindelijk bestond het gezin dus uit 11 mensen. Om bij het Kerkmeerhuis te komen moest er gevaren worden, want wegen over land waren er niet. We hadden hiervoor een kloetschuit en 2 roeibootjes, waarvan eentje was uitgerust met een Penta buiten boordmotor. Met deze boot kon va der naar de Dergmeerpolder varen om daar de molen en het gemaal te bedienen. Mijn vader runde naast zijn baan als machinist ook een klein gemengd bedrijf. In de win ter stonden 4 koeien op stal in de koeienboet. In de zomer stonden ze in de wei. Hij was ook tuinder en verbouwde diverse tuinbouwbouwproducten zoals aardappelen, spruitkool, boe renkool, slabonen, snijbonen en wortelen. 36 November 2020

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 38