H et kortste j/ L MLweMjjK van iL^angec K Jan Marsman jr. Bij het op internet zoeken in oude kranten (o.a. Delpher. nl) kwam ik in de Schager Courant van 11 februari 1875 een bericht tegen over een bijzonder huwelijk in Oud karspel en op 12 februari in de Heldersche en Nieuwed- ieper Courant. Op zondag 7 februari 1875, gingen Aart Bood en Neeltje Kooij naar het raadhuis in Oudkarspel om hun voorgenomen huwelijk te laten voltrekken. Niet wetende dat zij in de week daarna door heel Nederland in veel kranten zouden staan. En helaas zou Neeltje dat niet meer mee mogen maken. En of Aart als arbeider ken nis heeft genomen van al die krantenartikelen over heel Nederland is zeer de vraag. Nb. de letter "k" staat bij veel adressen in het bevolkings register van die jaren en betekent dat de woning in de kom van het dorp staat, dus niet in het buitengebied. Neeltje Kooij is geboren op 23 januari 1840 in Oudkarspel als tweede kind van Jan Kooij en Maartje Stam. Volgens het bevolkingsregister woonde Neeltje op het moment van het huwelijk in 1875 in Broek op Langedijk in bij Arie Bakker in huis nr. 157. Zij staat genoteerd als dienstbode. Hoe zou het gegaan kunnen zijn die zondagmorgen? Al een tijd geleden hadden Aart en zijn toekomstige vrouw Neeltje Kooij elkaar leren kennen. Op die koude zondagmorgen1 in februari gingen zij in hun zondagse pak met een dikke winterjas onderweg naar het raadhuis in Oudkarspel. Als getuigen voor hun huwelijk had Aart gevraagd Wou ter Bregman (een bekende van hem) en veldwachter Jan Kuijper. En Neeltje had als getuigen gevraagd haar broer Cornelis Kooij en haar zwager Cornelis Rootjes. Dat de veldwachter als getuige bij een huwelijk aantrad kwam vroeger vaak voor, de veldwachter was toch al op het raadhuis of hij woonde er vlakbij. Heldersche en Nieuwedieper Courant, 12 februari 1875 Wie waren zij? Aart is geboren op 5 november 1836 in het Waarland als het achtste kind van Cornelis Bood en Antje Bakker. Aart heeft zijn hele leven als arbeider gewerkt, voornamelijk als landarbeider. Aart was in augustus 1869 vanuit Bar- singerhorn naar Noord-Scharwoude gekomen, waar hij ging inwonen bij zijn broer Jan Bood en zijn gezin. Zij wonen in huis nr. 93k. Zoals wettelijk vereist, waren zij een paar weken gele den in ondertrouw gegaan, op zaterdag 23 januari. Zoals toen gebruikelijk werd hun voorgenomen huwelijk daar na tweemaal afgeroepen door de veldwachter, nl. op de zondagen 24 en 31 januari. Op het raadhuis aangekomen werd het huwelijk voltrok ken door de ambtenaar van de burgerlijke stand, volgens de handtekening L. Borst. Na alle plichtplegingen en alle handtekeningen gezet te hebben door het bruidspaar, de getuigen en de ambtenaar van de burgerlijke stand werd het huwelijk als ge sloten verklaard. Zeer kort na het sluiten van het huwelijk werd de bruid echter onwel en overleed ter plekke in het raadhuis. Volgens de overlijdensakte is Neeltje overleden in huis nummer 69. Dit zou heel goed het raadhuis kunnen zijn, nummer 69 komt niet voor in het bevolkingsre gister over die jaren, omdat er niemand in het raadhuis zelf woont. Ansichtkaart van het raadhuis, uitgegeven door P. Kok Jbz., circa 1920 November 2020 33 Op Zondag jL had te Oud karspel eeijp gebeurtenis plaats, die gelukkig tot de hoogst zeldzame behoort. Ten raadhui ze aldaar werd liet huwelijk voltrokken tusschen Aart Boot en Neeltje Kooij. Na au wel ij ks was de huwelijks acte door de jonggehuwden, de getuige tt en den ambtenaar van den burgelijke stand in orde en voldoende geteekend, of de pas gehuwde vrouw werd eensklaps onge steld, en na weinige oogenblikken gaf de, zoo even te voren, nog gelukkige bruid, den geest; zoodat zij die als bruid ten raadhttize verscheen als lijk werd weggedragen, en de voor even weinige oogcnblikken gelukkige bruidegom moest als weduwnaar, bet lijk zijner zoo kort gehuwde gade volgen. Ken en ander wekte groote verbazing in de gemeente.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 35