autotochtje Jan Marsman jr. Door de Stichting Dagtocht Senioren Langedijk werd mij gevraagd eens in hun historie te duiken voor een ar tikel in de Otterplaat. Van een van de voorgangers van de huidige stichting, de Commissie Ouden van Dagen Noord-Scharwoude-Oudkarspel, zijn de notulen van af het begin bewaard gebleven. Aan de hand van onder andere die notulenboeken heb ik dit artikel geschreven, waarbij de nadruk ligt op de beginjaren. De aanloop De omstandigheden voor senioren, en zeker voor arbei ders en kleine tuinders zoals die er in Langedijk veel wa ren, waren tot na de Tweede Wereldoorlog niet best. In 1900 werd de Bond voor Staatspensionneering opgericht, die zowel socialisten als liberalen onder haar leden telde. De socialisten wilde het staatspensioen alleen uitkeren aan degenen die dat nodig hadden, de liberalen streef den naar een staatspensioen voor iedereen. In 1919 werd de Invaliditeitswet ingevoerd, welke uitging van een ver plichte verzekering voor loonarbeiders en een vrijwillige verzekering voor zelfstandigen. Bij ouderdom of invali diteit werd dan een pensioentje uitgekeerd. Ouderdom werd in de wet gelijkgesteld met invaliditeit en trad in bij het bereiken van de leeftijd van 70 jaar. On der de toenmalige omstandigheden moest men wel heel sterk zijn om die leeftijd te bereiken. De groep die al 70 of ouder was, kreeg van staatswege een pensioentje van 2 gulden per week, omdat die zich niet had kunnen ver zekeren en dus geen premie had betaald. Dit pensioentje was net voldoende om eenvoudig van te leven, maar was niet waardevast. Veel senioren bleven daarom afhanke lijk van liefdadigheid. Pas met de invoering in 1947 van de Noodwet Ouderdomsvoorziening door minister van Sociale Zaken Willem Drees, waar de AOW in 1956 uit ontstond, kwam er verbetering voor senioren. - - - iSBSBr t Willem Koordes uit Oudkarspel met het vaandel van de Bond voor Staatspensionering van de afd. Oudkarspel - Noord-Scharwoude De Bond voor Staatspensionering kende veel lokale afde lingen, zo ook aan de Langedijk, waar 2 afdelingen actief waren. Naast vele andere activiteiten organiseerden de lokale afdelingen van de Bond voor Staatspensionering een au totocht voor de ouden van dagen. De eerste melding vond ik op Delpher.nl in de Schager Courant van 11 juni 1927, hierin wordt verslag gedaan van de autotocht door de afdelingen Zuid-Scharwoude en Broek op Langedijk. Deze autotocht ging naar Haar lem en Bloemendaal aan Zee. Z UID S CHAR W OUDE. Reeds lang was bi| het Bestuur van de afd. Zuid- scharwoudo-Broek op Langendijk van don - Bond voor Staatspensionneering do gedachte opgekomen, den rentetrekkers eens een, gonocglijken dag to be zorgen. Dat is nu verleden Donderdag geschied. na woken van voorbereiding. De medewerking bleek al spoedig algemeen en zoo kon het genoomdo Be stuur uitvoering goven aan zijn wensch. wetende dat met deze daad de sympathie werd verkregen van zoo goed als de heele burgerij, ïlet beroep, dat op finapcieelen steun werd gedaan, vond bijna over al weerklank ep do medewerking, die gevraagd werd aan de houderé van luxe-auto's om dezo vooh een autotocht beschikbaar te stellen, word verkregen on een tweelal uitzonderingen na. die het Staats pensioen in strijd achtten met hun principe. Deze autotocht is er ec.hter niet te minder om geslaagd: hij is een succes geworden, waaraan de oudo men- schen uit Zuldscharwoude en Broek ongetwijfeld steeds met de grootste voldoening zullen terugden ken. Zes luxe-auto"» van de ,heeren P. Hostel ijk uit Hugowaard. C. Wagenaar'uit Broek, C. Swager. C. Keeman. W. J. Smit en P. Deutekom uit Noord- scharwoude met nog twee groote autobussen van do firma Kok en Tuinman, brachten een Dó-tal oud jos naar enkele van de mooiste plekjes van Mooi Nederland. Over Alkmaar ging het naar Heilo. Lim- Schager Courant, 11 juni 1927 De afdeling Oudkarspel-Noord-Scharwoude volgde een jaar later met een autotocht naar Amsterdam en Haarlem. outhcajrspel. De autotocht, welke door de afd'. B. v. S. is geor ganiseerd voor de ouden van dagen uit decte ge meente en Noordsch arwoude, zeui gaan naar Am sterdam en Haarlem en wordt gehouden op 30 Mei a-.a. Schager Courant, 8 mei 1928 In de jaren daarna zijn af en toe berichten in de kranten te vinden over door de Bond voor Staatspensionering georganiseerde autotochten. Van door de afdeling Oud- karspel-Noord-Scharwoude georganiseerde autotochten echter alleen in 1930. Aangenomen mag worden dat deze afdeling alleen in 1928 en in 1930 een autotocht heeft ge organiseerd. 28 November 2020 -■ - «TTUT

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 30