Gemeenschappelijk Gasbedijf Noord-Scharwoude Rond 1988 kwamen er meer gemeentes krap hij kas te zitten waardoor gemeentes ervoor kozen de winsten niet meer ten goede van de gebruikers te laten komen maar ten gunste van de gemeentes zelf. Rond de eeuwwisse ling kozen de meeste gemeentes ervoor het gasbedrijf aan marktpartijen te verkopen. De gemeente Langedijk heeft daar niet voor gekozen en is tot op heden nog steeds aan deelhouder van de NV Houdstermaatschappij GKNH. Via deze NV ontvangt de gemeente Langedijk dividend dat wordt uitgekeerd door Alliander NV. Het bestuur van de Commissie van Beheer der Gemeenschappelijke lichtbedrijven in 1935. Vlnr. K. Reinders, secretaris, A.J. Wijnveld, burgemeester Oudkarspel. J. Kroonenburg, voorzitter, burgemeester van Sint Pancras. Jhr. L.A. van Spengler, burgemeester van Noord- en Zuid-Scharwoude, P. Slot, burgemeester van Broek op Langedijk en directeur W. J. Smit Bouw van de brug en de aanleg van de Westerstraat In juni 1952 wordt de sloot tussen het Westerpad en de gasfabriek gedempt en wordt er een hrug gebouwd naar de Dorpsstraat. De in 1952 gebouwde brug van het gasfabriekterrein naar de Dorpsstraat gefotografeerd vanaf de toren van de RK Sint Jan de Doper kerk Nieuwe functies voor de opstallen De opstallen van de Noord-Scharwouder gasfabriek had den na het stoppen van de gasproductie al verschillende nieuwe bestemmingen gekregen. De Gemeente Langedijk gebruikte delen voor huisvesting van de buitendienst, brandweerkazerne, een schoollokaal voor de Openbare Lagere School Noord-Scharwoude en een garage voor de ambulance. Verder was er een gymzaal en een naaiatelier van C&A, genaamd NCI. De in 1952 gedempte sloot tussen de gasfabriek en het Westerpad is nu Westerstraat (foto uit 1967) Rond het jaar 1990 zijn alle nog bestaande opstallen ge sloopt en moest er flink worden gesaneerd. In de onder grond zaten PAK-stoffen (Polycyclische Aromatische Koolwaterstoffen), teer en zware metalen. Hiervoor is enorm diep gegraven en werd met bronbemaling het grondwater gezuiverd, deze sanering heeft een aantal ja ren geduurd en is in 1993 afgerond. Hierna kon in januari 1995 op de plek waar ooit de gasfabriek stond, eindelijk de bouw van Westervenne beginnen. Dit na een slepende rechtszaak aangespannen door de winkeliersvereniging Noord-Scharwoude-midden. De winkeliersvereniging maakte bezwaar tegen de bouw omdat ze de sanering van de grond onvoldoende vonden. Deze zaak werd door de winkeliersvereniging verloren. Van de gasfabriek is sindsdien helemaal niets meer te rug te vinden. Alleen een informatiebord met een foto en tekst op de hoek van de Westerstraat en Voorburggracht herinnert aan de gasfabriek. De situatie in 2020 op een informatiebord na herinnert niets meer aan de gasfabriek Bronnen: Gedenkschrift Gemeenschappelijk Gasbedrijf Noord-Scharwoude 1910-1935. W.J. Smit Gemeenschappelijk Gasbedrijf Noord-Scharwoude 1909-1959 50 jaar gas. J. Akkerboom De Klin, Jaarboek van de Historische Vereniging Sint Pancras Nr. 18, 2003 November 2020 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 29