Gemeenschappelijk Gasbedijf Noord-Scharwoude mogelijk aan brandstoffenhandelaren in de deelnemen de gemeentes verkocht. Het andere restproduct teer was goed te verkopen, denk alleen maar eens aan de vele scheepswerfjes die dit goed konden gebruiken. Maar ook voor wegverharding werd het veel gebruikt. Tweede Wereldoorlog In de Tweede Wereldoorlog was het opnieuw heel moei lijk om aan goede steenkool te komen en moest de gaspro ductie worden teruggeschroefd. Hierdoor kon er vooral in de laatste oorlogsjaren regelmatig geen gas worden geleverd. In 1944 was er nog maar anderhalf uur per dag voldoende gasdruk om te kunnen koken. Vanwege de Spoorwegstaking vanaf 17 september 1944 stagneerde de aanvoer van steenkolen in zijn geheel. Op 11 decem ber 1944 was alle steenkool op en kon er geen gas meer worden geleverd. Voor de cokeskolen was in die tijd wel heel veel belangstelling en het gebeurde regelmatig dat er cokes van het fabrieksterrein werd gestolen. Het terrein was gemakkelijk varende te bereiken en de cokes kon 's nachts ongemerkt in de schuit worden geschept. Gezicht op de kamerovens Begin juli 1945 kwam de steenkoolleverantie weer op gang en kon er vanaf 1 augustus 1945 ook weer beperkt gas worden geproduceerd. De eerste jaren na de oorlog moest de gasafname gerant soeneerd worden. Door het achterstallige onderhoud vanuit de oorlog en de moeilijkheden om aan onderdelen te komen, liep de productie moeizaam en moest naar an dere wegen worden gezocht. Het einde van de gasproductie De gasfabrieken in de regio zochten na de oorlog steeds meer samenwerking en werd de N.V. Gasvoorziening in de Kop van Noord-Holland opgericht. Inmiddels kwam er ook cokesgas beschikbaar, in de volksmond hoogoven- gas genoemd. Dit kon door de Alkmaarse gasfabriek wor den geleverd, wat erin resulteerde dat de gasproductie in Noord-Scharwoude in juni 1951 werd gestopt. Er werd bij de Provinciale weg (N242) een aansluiting ge maakt op de gaspersleiding van Alkmaar naar Nieuwe Niedorp. Bij de gasfabriek in Noord-Scharwoude werd een nieuw gasontvangststation gebouwd en de gashou ders werden vergroot. De productie-installaties werden ontmanteld en verkocht. De gemeente Langedijk kocht de overbodig geworden opstallen en het opslagterrein. Het hoogovengas werd vervolgens vervangen door aard gas dat in 1968 beschikbaar kwam. In de eerste vijftig jaar van het bestaan van de gasfabriek hebben de vier en van af 1917 vijf deelnemende gemeentes totaal 72.656,50 aan winstuitkering ontvangen en hadden zij elk een investe ringskapitaal van 37.900,23 bijgedragen. Overzichtsfoto uit de jaren 60 toen er al geen gasproductie meer plaatsvond maar het complex alleen nog een distributiefunctie had Bestuur De eerste bestuursvoorzitter was burgemeester A. Slot van Broek op Langedijk in 1921 opgevolgd door C. Brink man, burgemeester van Noord-Scharwoude. In 1922 nam Jhr. A.L. van Spengler, burgemeester van Noord- en Zuid-Scharwoude, het stokje over. In 1926 werd burge meester P. Slot van Broek op Langedijk voorzitter in 1932 opgevolgd door burgemeester J. Kroonenburg van Sint Pancras. In 1949 ging directeur Smit na een dienstver band van 40 jaar met pensioen en werd opgevolgd door J. Akkerboom die als assistent al sinds 1936 bij de gasfa briek in dienst was. Op 22 december 1959 was de Gascommissie nog in func tie en bestond uit burgemeester H. Schelhaas van Lange- dijk (voorzitter) en burgemeester C.K. Kroonenburg van Sint Pancras (secretaris) en verder vanuit Langedijk W. Kuiper, W. Balder, K. van Nienes, J.C. Stoop en Jb. Weel, vanuit Sint Pancras J. van Kampen en C.K. Kloosterboer. Aanvankelijk was het gasbedrijf nog een gemeentelijke aangelegenheid en kregen de deelnemende gemeenten een aandeel van de winst. Dit aandeel was ongeveer 4,5% van het geïnvesteerd vermogen plus een deel voor een redelijke reservevorming ten behoeve van de bedrijfsvoe ring. Als er meer winst werd gemaakt dan kwam dat ten gunste van de gebruikers. 26 November 2020

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 28