Gemeenschappelijk Gasbedijf Noord-Scharwoude De riante woning, waarin de directeur vrij woonde, inclusief gas voor verlichting en verwarming Commissielid Kroon uit Zuid-Scharwoude wist te mel den dat een oud-voorzitter van de gascommissie hem eens had verteld dat deze 300 was aangeboden door een leverancier van de gasfabriek, dit in ruil voor zekere diensten. Zijn vraag of de directeur ook wel eens een der gelijk aanbod had gehad, werd ontkennend beantwoord. Deze hele kwestie werd aan het rollen gebracht door ene Van der Stel, destijds directeur van de gasfabriek in Scho ten. Zijn bestuur had vernomen dat hij zich had verrijkt en dat dit ook financiële schade aan zijn fabriek had toe gebracht. Van der Stel wist de hand te leggen op een deel van de boekhouding van de firma Gautzsch, een bedrijf dat apparatuur en diensten verleende aan gasfabrieken. In deze boekhouding zat ook een overzicht welke belo ningen aan wie waren verstrekt. Van der Stel begon de in het overzicht genoemde functionarissen af te persen en vroeg forse bedragen om deze informatie buiten de openbaarheid te houden. Veel directeuren waren niet be reid aan Van der Stel te betalen en moesten daardoor wel openbaar bekennen wel eens geld te hebben aangeno men, maar hiermee hun fabriek niet te hebben benadeeld. Diverse onderzoeken in gemeenten leidden tot verschil lende uitkomsten, hier en daar werden directeuren en ook andere functionarissen ontslagen en in andere geval len konden zaken niet voldoende hard gemaakt worden om tot sancties over te gaan. Maar hoe ging dat in Langedijk? In de vergadering van de Gascommissie van oktober 1927 merkte commissielid Van Spengler, burgemeester van Noord- en Zuid-Scharwoude, op dat de toeleveran ciers van gasbedrijven hadden gemeld geen steekpen ningen meer te zullen geven. Zijn conclusie was dat ze dat dus blijkbaar eerder wel hadden gedaan. Dit deed bij Van Spengler de vraag rijzen of er bij de gasfabriek in Noord-Scharwoude ook dergelijke voorstellen waren gedaan. Dit werd door de directeur ontkend. Een aantal maanden later kwam de voorzitter van de Gascommissie terug op de brief van Paarlberg en Bakker die eerder voor kennisgeving was aangenomen. In dagblad "Het Volk" was namelijk een artikel verschenen dat de directeur van de gasfabriek in Noord-Scharwoude ook betrokken was. De directeur vroeg hierop het bestuur een onder zoek in te stellen. Aan de leveranciers werd gevraagd of er in het verleden ook kortingen aan de gasfabriek van Noord-Scharwoude waren gegeven, deze vraag werd ontkennend beantwoord. Wel bleek dat directeur Smit al een aantal jaren lid was van een commissie van directeu ren die tegen betaling adviezen gaf om problemen in de bedrijfsvoering op te lossen onder andere aan de gasfa briek van Nieuwer-Amstel. Voor dit adviseurschap werd Smit rijkelijk beloond. Er is Smit door de firma Gautzsch ook één of tweemaal geld geboden in ruil voor zijn me dewerking, maar dit heeft Smit geweigerd. Het bestuur hield het volste vertrouwen in directeur Smit. Gascom- missielid Van Kampen uit Sint Pancras merkte vervol gens op dat er vroeger bij flinke uitbreidingen aan de fabriek 5% van de aanneemsom aan de directeur werd uitgekeerd. De directeur merkte daarbij op dat deze re geling nog steeds bestond maar dat hij, na het fors op trekken van zijn salaris, daarvan geen gebruik meer had gemaakt. Raadslid Lek uit Sint Pancras merkte op dat de meeste directeuren pleitten onschuldig te zijn maar hij pleitte voor onderzoek. Directeur Smit werd verzocht een onderzoek in te stel len. Van Spengler is woedend en is van mening dat dit onderzoek door een onafhankelijke persoon moest wor den ingesteld. Hier keurt de slager zijn eigen vlees. In het door de directeur uitgebrachte verslag werd vermeld dat de firma Gautzsch aan de Langedijker gasfabriek een korting van 25% had gegeven. Van Spengler vond dat daar geen woord van waar was en vond de directeur on geschikt voor zijn taak. Ook vond hij dat Smit 16.600 moest teruggeven aan de fabriek. Van Spengler bleek een roepende in de woestijn en kreeg geen enkele steun. Wel werd later nog gesproken over de 5% van de aan- neemsom beloning die de directeur ontving bij uitbrei ding van de fabriek. Hierover liepen de meningen nogal uiteen. De Commissaris van de Koningin bood aan te be middelen, maar dan moesten partijen zich conformeren aan de eindconclusie van de Commissaris. Hierbij werd in ieder geval de 5% regeling ingetrokken. Of er in Lan- gedijk sprake was van gascorruptie werd niet bewezen. Of het werkelijk heeft plaatsgevonden blijft dus een open vraag. Directeur Smit schreef in 1935 in zijn gedenkschrift helemaal niets over de gascorruptie. Restproducten Bij de gasproductie uit steenkool blijven ook een aantal restproducten over, te weten cokes en teer. Cokes kon worden verkocht als brandstof voor de kachel, omdat het bij verbranding minder warmte afgeeft dan steenkool is het ook goedkoper. Deze cokeskolen werden zoveel November 2020 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 27