Gemeenschappelijk Gasbedijf Noord-Scharwoude De vrees bij andere gemeentes voor een GR bestond eruit dat men bang was het heft uit handen te geven. Al zou den in het bestuur van de GR leden uit de deelnemende gemeenteraden worden benoemd. Wethouder de Geus van Noord-Scharwoude was bang dat het bestuur van deze GR een kletsclub zou worden met weinig besluit vaardigheid. Bovendien bestond het gevaar dat raads leden uit de rivaliserende dorpen elkaar geregeld in de haren zouden vliegen. Oudkarspel wil compensatie De burgemeester van Oudkarspel wilde, als de nieuwe gasfabriek uiteindelijk winst zou maken, worden gecom penseerd met tenminste 2250 voor de investering die Oudkarspel al had gedaan in de acetyleenfabriek. Met deze toezegging op zak kon Oudkarspel ook instemmen met de oprichting van een GR. Iedere deelnemende ge meente zou garant staan of een lening aangaan voor de te maken kosten. Alleen al de kosten voor het bouwen van de gasfabriek werden begroot op 180.000, een gigan tisch kapitaal in die tijd. De eerste Gemeenschappelijke Regeling van Nederland Uiteindelijk gaf Gedeputeerde Staten toestemming om een Gemeenschappelijke Regeling op te richten wat voor gemeenten een primeur was. Maar het idee om voor de inwoners iets te realiseren dat de draagkracht van de in dividuele gemeenten te boven ging, vond men zo'n goed idee dat dit later veel navolging zou vinden. Het dage lijks bestuur werd gevormd door de vier burgemeesters van de deelnemende dorpen. Daarnaast werd de Gas- commissie (algemeen bestuur) opgericht bestaande uit de vier burgemeesters en twee door de gemeenteraad van ieder dorp benoemde leden. Dit waren meestal wet houders maar soms ook wel raadsleden. De eerste voor zitter werd burgemeester A. Slot van Broek op Langedijk. Er moest ook een directeur komen Allereerst moest er een directeur worden benoemd die ook de bouw van de gasfabriek zou kunnen leiden. Deze directeur moest veel ervaring met gasfabricage hebben. De eerste directeur dhr. W.J. Smit Verder moest hij personeel werven en de boekhouding voor zijn rekening nemen. Het salaris werd bepaald op 1000 per jaar wat beslist niet hoog was, maar er meld den zich toch genoeg kandidaten. Uiteindelijk werd W.J. Smit benoemd, die op dat moment adjunct-directeur van de gasfabriek te Almelo was. Nog voordat er ook maar gas werd geleverd, werden in mei 1909 de tarieven al vastgesteld. Het lichtgas ging 9 cent per m3 kosten en voor de geplaatste gasmeter moest een vergoeding worden betaald. Ook kon er worden ge kozen voor een muntmeter waarbij voor elke m3 gas 10 cent zou moest worden betaald. Lichtgas was dus aan zienlijk goedkoper dan acetyleengas, dat 1 gulden per m3 koste. Een snelle bouwtijd Op 24 augustus 1909 was het dan zover en kon de bouw van de gasfabriek beginnen. Het leggen van de eerste steen werd gegund aan wethouder de Geus uit Noord-Schar- woude, met zijn 81 jaar de oudste wethouder uit de vier gemeentes. De bouw ging ongelofelijk snel en op 22 de cember werd de gasfabriek door de burgemeester A. Slot van Broek op Langedijk officieel geopend. Er hadden zich in mei 1909 al 762 gezinnen aangemeld als klant en bij de opening was dit aantal al opgelopen tot 1008. De eerste steenlegging op 24 augustus 1909. Vlnr. zien we; J.W.C. Kroon, burgemeester van Zuid-Scharwoude, secretaris Gascommissie C. Slotemaker, penningmeester (Gascommissie?) W. Cool, civiel-ingenieur uit Rotterdam A. Slot, burgemeester van Broek op Langedijk, voorzitter Gascommissie A. Barten, lid Gascommissie D. de Geus, legger van eerste steen en wethouder van Noord-Scharwoude J. Slotemaker 22 November 2020

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 24