emeensciiappeiijjK vaa iriarwoTULd bed ie Hans de Graaf Vorig jaar kreeg de Stichting Langedijker Verleden een aantal objecten in bezit, die bij de verhuizing van het ge meentehuis aan de Vroedschap naar de Binding tevoor schijn kwam. Een van deze zaken was een prachtige ma quette van de gasfabriek. Deze maquette is begin jaren 30 gemaakt door W. Tuijn en C.J. Kleimeer en is in 1980 in opdracht van het toenmalige Gasbedrijf Kop Noord-Hol land gerestaureerd door de heren Jaap van Baar en Henk Beemsterboer. Vervolgens is deze maquette aan de ge meente Langedijk geschonken en sinds 2019 maakt deze een vast onderdeel uit van onze expositie. Al met al reden om eens in de geschiedenis te duiken van de gasfabriek die opgericht werd in 1909 en tot 1951 in bedrijf was. De maquette van de gasfabriek Verlichting in vroeger tijden Eeuwenlang waren woningen en openbare gebouwen zeer spaarzaam verlicht. Fakkels, kaarsen, snotneuzen en olielampen waren heel lang de enige lichtbronnen die beschikbaar waren. Het licht was nauwelijks geschikt om bij te lezen of te handwerken. Het was dan ook niet zo gek dat het levensritme van veel mensen vroeger sterk afhankelijk was van de lengte van de dag, mensen gingen letterlijk en figuurlijk met de kippen op stok. Acetyleengas Ongeveer vanaf het jaar 1870 gingen de ontwikkelingen mede dankzij de Industriële Revolutie, wat sneller. Ace tyleengas bleek een goed toepasbaar gas voor verlich tingsdoeleinden. Dit gas ontstaat door water toe te voe gen aan carbid, de eerste koets- en fietslampen werkten via dit principe. Het gaf een heel helder licht, maar het was voor het grootste deel van de arme bevolking niet weggelegd om gasverlichting in hun huis aan te brengen. In Oudkarspel heeft ooit achter de woning Dorpsstraat 778 een acetyleengasfabriekje gestaan, opgericht door de heren Kuiper en Nap. Een aantal jaren geleden stuitten de huidige bewoners tijdens tuinwerkzaamheden op de fundamenten van dit fabriekje. Het leverde het gas voor de straatverlichting, aan een aantal bedrijven en slechts enkele gegoede inwoners die een aansluiting hadden en hun woning verlichtten op dit gas. Oudkarspel was hiermee het eerste dorp aan de Lange- dijk, maar ook in de regio, die straatverlichting op gas had. Dit bleek niet alleen veel goedkoper te zijn dan de eerdere olieverlichting maar de verlichting was ook nog eens veel beter. Het acetyleenfabriekje werd in december 1905 door de gemeente Oudkarspel overgenomen voor de som van 5000. De prijs van het acetyleengas was 1 per m3. Voorbeeld van een gaslamp zoals die in het Regthuis te zien is Lichtgas Al rond 1904 spraken de gemeentebesturen met elkaar over het verbe teren van de straatver lichting. De hoge kosten bleken lang een struikel blok maar op 28 janu ari 1909 waren de vier raadscommissies, tijdens een gezamenlijke vergadering in het raadhuis van Broek op Langedijk, eruit. Met algemene stemmen vond men dat steenkolengas, dat toen ook wel lichtgas werd genoemd en al in 1785 door de Maastrichtse natuurkundige Jan Pieter Mincklers was ontdekt, de beste oplossing zou zijn. Er werd aan de vier gemeenteraden geadviseerd om tot de oprichting van een gemeenschappelijke steenkolengasfabriek over te gaan, waarin elk van de vier deelnemende gemeentes voor een vierde deel zou deelnemen. Natuurlijk werd ook stilge staan bij de gevaren van gas, er hadden zich hier en daar al gasexplosies voorgedaan en er waren mensen vergif tigd bij gaslekkages. Oudkarspel had al geïnvesteerd in acetyleengas en men leek aanvankelijk in Zuid-Scharwoude meer te zien in elektriciteit. NV of GR? Ook werd er gesteggeld over de rechtsvorm van de ge zamenlijk op te richten gasvoorziening. In Noord-Schar- woude en Zuid-Scharwoude was er een voorkeur om er een Naamloze Vennootschap (NV) van te maken. In Broek op Langedijk was men sterk voor een Gemeen schappelijke Regeling (GR). November 2020 21 J

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 23