De grote schoonmaak ik al in de vijfde klas en maakte het me op die leeftijd niet meer erg uit dat we nu tweehonderd meter verder moesten dan de Van Arkelschool. Vanwege de afstand mochten we toen ook op de fiets naar school. Kano's van andere bakkers Tegen de tijd dat ik rond de schoonmaaktijd de leeftijd had om kano's te kopen kreeg mijn moeder ook eindelijk de kano's van de andere bakkers en ze heeft me nooit aangesproken op het feit dat ze niet te vreten zouden zijn. Waarom van ver je spullen halen als je ze om de hoek kan krijgen? Toen wij pas in de Irenestraat woonden hadden we de ene week brood van bakker Fillekes, die op het Noor dend van Broek zijn bakkerij had en de andere week van bakker Weder. Toen Fillekes stopte met bakken hielden we bakker We der aan. Bakkerij Koolaard en Vreeken die ook in de wijk ventten werden slechts voor brood benaderd als moeder bakker Weder was misgelopen. Bakkers van tegenwoordig in Broek Bij het schrijven van mijn herinnering realiseerde ik me dat de keus aan bakkers in Broek op Langedijk ook be hoorlijk kleiner is geworden. Jaco Koolaard van de Dijk had al vrij snel in de gaten dat als hij afzet wilde behouden hij zou moeten uitbreiden. Begin jaren negentig vestigde hij zich ook in het Winkelcentrum Broekerveiling. Deze zaak is overgenomen door Piet Kerssens en eigenlijk de enige bakker die nog winkelverkoop heeft in Broek. Jaco Koolaard geeft in zijn locatie op de Dijk nog enkel bak-workshops voor de liefhebbers. Broek op Langedijk kent op het industrieterrein Zui derdel nog twee industriële bakkerijen, namelijk 'De Aviateur" en bakkerij Jonker die zijn oorsprong heeft in Oudkarspel, maar vanuit Broek een vijftal brood- banket zaken van hem in de regio bediend. Centralisatie van de middenstand Tot in de jaren zestig was de middenstand in Langedijk gevestigd van het zuideinde van de Dijk in Broek op Langedijk, via de Dorpsstraat van Broek op Langedijk, Zuid-Scharwoude, Noord-Scharwoude en Oudkarspel tot in de Luizeknip. Een groot deel van de middenstand van Noord-Scharwoude is nog steeds gevestigd aan de Dorpsstraat. In Broek op Langedijk is hij nagenoeg ver dwenen. Zes bakkers Broek op Langedijk had bij mijn weten zes bakkers. Van Noord naar Zuid waren dat op het Noordend rond 1910 bakker Blokker, later Meima en Fillekes. Iets zuidelijker kreeg je de bakkerij van Stapel, later over genomen door bakker Groot in het pand Dorpsstraat 165. Op de foto van rond 1930 in het eerste pand links poseert Wils Aardema en zijn vrouw in de deuropening van hun kruidenierszaak. Daarvoor was het de winkel van Aaltje Strijbis. Het derde huis links bij de pijl, was de bakkerij van Groot (thans Dorpsstraat 165). Foto uit omstreeks 1905. Rechts het huis van Jan Slotemaker, Gerard Jol had daar later zijn aannemingsbedrijf. Daarnaast het huis van Ab Koopmans, later Luit Buis met zijn baggerbedrijf. Nog weer later het reparatiebedrijf van Arnold Wit. Daarnaast bij de pijl het huis van bakker Blokker, Meima en Fillekes (thans Dorpsstraat 218). Het huidige pand Dorpsstraat 222, niet zichtbaar, was tot 1926 de manufacturen winkel van de weduwe van Jacob Wagenaar, daarna werd het verkocht als woonhuis aan Jan Visser. November 2020 19 Noordeinde Broek op Langendijk 33rcek op Cangedijk. Woordeinde. Uttfp I'. Otto, Br nok op Langedijk,

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 21