D te e hfo JnooinmaaK Martin Wagenaar Op het moment dat in de Prinses Irenestraat in Broek op Langedijk zich de eerste signalen van een nieuwe lente voordeden, sloeg de onrust bij ons in huis toe. Moeder begon te praten over de grote voorjaarsschoon maak en dat bracht voor ons kinderen de nodige onrust. Slaapkamers Van de vier slaapkamers die wij boven hadden waren er drie in gebruik en de vierde was logeerkamer. Hoe wel we zelden of nooit logees hadden was deze kamer altijd als eerste aan de beurt om onder handen genomen te worden. De schoonmaak kwam bovenop het reguliere huishoudelijke werk. Dit hield in dat als wij tussen de middag uit school kwamen om warm te eten, wij achter in de tuin de kapokken matrassen van het logeerbed op de houten keukentrap in het grasveld zagen liggen. Moe der troffen we met bezweet hoofd achter de pannen in de keuken aan. Mijn broer en ik kregen in de keuken de spullen mee om in de kamer de tafel te dekken en na het eten moest eenieder weer wat mee naar achter nemen, want je liep nooit met lege handen. Mijn broer, vijf jaar ouder, kreeg in de keuken de mattenklopper in zijn han den gedrukt om de twee matrassen van het logeerbed uit te kloppen en moest moeder, die ondertussen had afge wassen, helpen om de matrassen weer naar boven te til len. De gordijnen, de vitrage en het beddengoed hingen op dat moment nog aan de lijn. Wij kregen dan vrijaf om naar school te gaan. 's Middags uit school leek de rust in huis weer te zijn teruggekeerd. Met de schoonmaak werd altijd op dinsdag begonnen, want maandag werd besteed aan de was. Kano's Als het weer een beetje meezat dan troffen wij het niet, want dan werd op woensdag begonnen met de slaapka mer van de ouders en die leek altijd wel het smerigst te zijn, maar dat gevoel kan ik ook overgehouden hebben aan het feit dat wij op woensdagmiddag vrij van school waren en het hele middagritueel van de schoonmaak van nabij meemaakten. Links op de foto het herbouwde bollengebouw en rechts de bakkerij en lunchroom van Weder, nu 't Bakkershuys Tegen de tijd dat moeder klaar was, kreeg mijn broer geld mee om bij de bakker drie kano's te kopen voor bij de kof- he, want dat was wel het positieve aan die schoonmaak; Als je kamer was gedaan dan hoorde je te trakteren. Mijn vader ontliep ieder jaar de schoonmaakstress die over ons huis kwam. Hij zat op zee en was in die periode ook vaak langer van huis, omdat rond die tijd de Oostzee en de Botnische Golf in dat jaargetijde nog dichtgevroren waren en zij met hun coaster op de Middellandse Zee voeren. De kano's moesten worden gekocht bij bakker Weder bij de veilingbrug in Broek. Onderweg naar bakker Weder passeerde je vanuit de Irenestraat als eerste bakker Koolaard op de Dijk. Tweede pand rechts is de winkel van C. van der Poll, daarnaast zichtbaar bij de pijl de winkel van bakker Koolaard. (thans Dijk 124) Tussen Koolaard en Van der Poll staat nog een huis (niet zichtbaar) van de familie Koedijk. Naast Koolaard slager Van 't Riet en op de achtergrond de manufacturenzaak van P.C. Goodijk (thans de Uitvalsweg). Iets verder op de Dorpsstraat kwam je langs bakker Vreeken. Er waren volgens mijn moeder in Broek geen betere kano's dan die van Weder, maar ik twijfelde er ern stig aan of zij bij die andere bakkers wel eens kano's had gekocht. School Broekers waren en zijn in mijn ogen een raar volkje (ik ben er zelf één!). Er waren leeftijdsgenoten van mij die van hun ouders niet met mij mochten spelen, omdat ik "aars" was. In het normale schoolse leven had het wel zo zijn voordeel, want wij hoefden nooit verder dan de Hervormde kerk om op de Staatse school te komen en die "aren" moesten altijd nog een stief eindje verder om op de Van Arkelschool te komen. Met de Brandsmaatjes had ik helemaal te doen, want die moesten op de fiets hele maal tot de katholieke kerk in Noord-Scharwoude fietsen voor ze op school waren. Tegen de tijd dat de Openbare Lagere School ging verhuizen naar het Oxhoofdpad zat 18 November 2020

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 20