Broek op Langedijk kreeg in 1946 een Indische huisarts De apotheek Voor het klaarmaken van de medicijnen was juffrouw J. Bakker aangesteld. Zij kwam uit Broek op Langedijk en had een opleiding tot apothekersassistente gedaan. Na het spreekuur van de dokter kreeg zij de recepten door die de dokter had voorgeschreven. Deze werden 's middags klaargemaakt en konden opge haald worden bij de apotheek van de dokter, of op het verdeelpunt bij mevrouw Semeins in Noord-Scharwou- de. Ook werden er tegen een kleine vergoeding medicij nen rondgebracht door de familie Pluister. De grondstoffen voor de medicijnen werden gebracht door de bodebedrijven. Dit was in het begin door trans porteur Thijs Maars die toen nog met paard en wagen reed. Later ging Maars samen met Rentenaar en hadden ze een vrachtauto waar de naam Rema op stond. Zo wer den in rieten manden verschillende flessen met medicij nen afkomstig van de firma Brocades en van de Amster damse Chinine fabriek, alles goed ingepakt in houtwol, afgeleverd bij de apotheek. Na gebruik moesten de fles sen weer goed schoongemaakt worden. Dit was vaak een mooi klusje voor de al wat grotere kinderen en in dezelf de manden werden de flessen weer retour gezonden naar de leverancier. De door de dokter voorgeschreven drankjes, pillen, poe ders of zalfjes werden in de apotheek verder en zo moge lijk nog dezelfde dag klaargemaakt door juffrouw Bakker. Drankjes gingen in flesjes, pillen en zalfjes in doosjes, en poeders in dichtgevouwen papierensachets. Vaak kon den de medicijnen 's middags nog worden opgehaald. Voor een herhalingsrecept moesten de flesjes terugge bracht worden, deze flessen werden dan weer grondig gereinigd en opnieuw gebruikt. Spreekuur en visites Dokter zelf had elke dag om 8.00 uur inloopspreekuur en dit duurde totdat de wachtkamer leeg was. Dat kon behoorlijk uitlopen, zodat het warme eten tussen de mid dag er wel eens bij inschoot. Vanaf 14.00 uur ging hij vi sites rijden en bezocht hij de zieke mensen thuis. Hoewel de dokter al een auto (altijd een Fiat) had, nam dit met al die paden en bruggetjes in de Langedijk heel wat tijd in beslag. Hij moest veel te voet doen en had een hekel aan de in de winter gladde bruggen. Mocht het nodig zijn dan werden er 's middags ook door de dokter en zijn vrouw nog medicijnen klaar gemaakt. Ook 's avonds kwamen er nog mensen op afspraak langs en het werd meestal na twaalven voordat hij naar bed ging. In die tijd moest een huisarts 24 uur per dag be schikbaar zijn. Bij de voordeur was een dag- en nachtbel en het gebeurde regelmatig dat de familie wakker schrok door de nacht- bel en dokter eruit moest voor een spoedgeval of een be valling. Bevallingen vond hij altijd een zeer mooie bele venis en als alles goed was gegaan met moeder en kind gaf hem dat veel voldoening. Visites rijden was ook veel lopen, zoals hier op het Langebrugpad in Boek op Langedijk Ook in de weekenden was hij niet altijd vrij. Hij ging op zondag vaak naar het ziekenhuis in Alkmaar om patiën ten te bezoeken. Hij bezocht zelfs TBC-patiënten in het sanatorium in het Gooi. Eenmaal in de 4 weken draaide hij met de overige artsen van Langedijk en Sint Pancras een weekenddienst. Dat waren in zijn tijd dokter De Wit uit Oudkarspel, dokter Wilmink uit Zuid-Scharwoude en dokter Destrée uit Sint Pancras. Zelfs bereikbaar op de tennisbaan Voor ontspanning tenniste hij op de maandagavond met zijn vrouw op het sportpark De Hout in Alkmaar. De kin deren waren toen al wat ouder en moesten 's avonds de telefoon opnemen. Als het een spoedgeval betrof, moes ten ze hun vader bellen via de groenteboer die aan de Nieuwpoortslaan naast de tennisbaan woonde. Deze moest dan snel naar de tennisbaan om te zeggen dat de dokter onmiddellijk naar huis moest bellen. Alleen de naam van de patiënt die gebeld had, was niet voldoende. Als het bijvoorbeeld een Balder betrof, moest je wel we ten welke Balder het was. De kinderen moesten dan ook altijd vragen om welke Balder het precies ging: Balder-Glas, Balder-Bak, Bal der-Kostelijk of Balder-Balder. 10 November 2020

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 12