k 4 roe een Ine ^angedijk kreeg in ische huisarts Ida Tauber en redactie Dokter Manjoero In Broek op Langedijk is een straat met een nogal exoti sche naam: het Dokter Manjoeroplantsoen. Maar wie was dokter Manjoero en waarom verdient hij een straatnaam? En hoe kwam een Javaanse jongeman in Broek op Lange- dijk terecht? Java Raden Mas Manjoero werd geboren op 12 juli 1911 in Be- soeki (Oost Java). Omdat zijn vader tot de adel van het Hof van de koningsstad Solo behoorde, mocht hij als een van de weinigen van de Nederlands-Indische bevolking naar de Nederlandse lagere school in Soerabaja en later naar de HBS aldaar. Daarna gaf hij aan dat hij ook arts wilde worden, net als zijn vader. Die begon als dokter djawa, een oorspronkelijk Indische dokter, die na bij scholing dokter werd in de westerse geneeskunde en als gouvernementsarts in dienst kwam van de overheid. Hij werkte op veel plaatsen in Indië en kwam uiteindelijk in een groot ziekenhuis in Soerabaja terecht. Zijn vader was zijn grote voorbeeld en voor de opleiding geneeskunde moest hij naar Nederland. Studeren in Nederland In het jaar 1930 verliet hij Java en ging met een grote hut koffer met kleding en andere bezittingen per boot naar Nederland. Vanuit zijn kosthuis in Den Haag ging hij studeren aan de Universiteit in Amsterdam. Hier leerde hij ook zijn vrouw Anna Groen afkomstig uit Enkhuizen kennen, die in Amsterdam een studie voor heilgymnas tiek volgde. Vanwege de dreigende oorlog trouwden ze en kon hij als waarnemer in Aalsmeer beginnen. Daar vonden ze ook woonruimte. Omdat hij een Indisch uiter lijk had, werd hij in de oorlogsjaren een keer aangehou den en gesommeerd mee te gaan. Geschrokken toonde hij zijn legitimatiebewijs en zei dat hij onderweg was naar een bevalling. Gelukkig mocht hij verder gaan. De praktijk in Broek op Langedijk In 1946 kwam hij met zijn vrouw en 3 kinderen Dick, Marion en Mart (later werd zoon Lex nog geboren) naar Langedijk. Eerst nog als waarnemer van dokter Verdonk, maar al snel kon hij de praktijk overnemen. Bij de overna me hoorde ook de dokterswoning aan de Dorpsstraat 204 te Broek op Langedijk, gebouwd aan het eind van de 19e eeuw. Bij de woning zat ook een aanbouw met de apo theek en de wachtkamer. In dit gedeelte was de ingang naar de praktijk en apotheek. De praktijk bestond uit zo'n 3.000 patiënten, verdeeld over de dorpen Broek op Langedijk, Zuid-Scharwoude en Noord-Scharwoude. De grote praktijkwoning, nu Dorpsstraat 204 met links de aangebouwde apotheek ca. 1915-1920. In die tijd bewoond door dokter Verdonk, de voorganger van dokter Manjoero. Zo kwam hij als Indische dokter in een kleine platte landsgemeente terecht en maakte hij kennis met de West friezen en ook met het toen nog vaak gesproken West- friese dialect. De familie Manjoero werd probleemloos in de gemeenschap opgenomen en voelde zich al snel thuis in Langedijk. De zoons voetbalden bij DTS en werkten in de vakantie op de akker bij de Langedijker tuinders. Toen dokter Bruinsma zich in Noord-Scharwoude ves tigde, gingen trouwens verschillende rooms-katholieke patiënten over naar deze katholieke arts. Niet omdat ze ontevreden waren over dokter Manjoero, integendeel, maar waarschijnlijk omdat de Rooms-Katholieke Kerk hier flinke druk op zette. Een jonge dokter Manjoero in 1950 November 2020 9

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 11