Hans de Graaf OOFWOOFC Voor u ligt de vijfentwintigste Otterplaat, het blad van de Stichting Langedijker Verleden. Uit de vele reacties die we in de loop der jaren kregen, weten we ook dat deze uitgave door u enorm op prijs wordt gesteld. Ik zie ook een groeiende belangstelling voor de historie van onze Langedijker dorpen. Wat zich vertaalt in een groeiend aantal bezoeker aan ons museum het Regthuis maar ook in een groeiend aantal donateurs. Sinds we dit jaar de duizendste donateur in konden schrijven, zit de groei er nog steeds lekker in en melden zich bijna wekelijks weer nieuwe donateurs. Opvallend is dat er zich onder deze nieuwe donateurs meer jongeren bevinden maar ook mensen die pas in Langedijk zijn komen wonen. Zij voe len zich hier thuis en willen meer weten over de boeiende historie van hun nieuwe woonplaats. Ook op ons andere medium, onze digitale nieuwsbrief, krijgen we regelmatig leuke reacties en vaak waardevolle informatie over ingebrachte foto's en dergelijke. Blijft u daar vooral mee doorgaan! kleine nieuwtjes wordt duidelijk hoeveel de wereld, dus ook Langedijk, in de afgelopen 100 jaar is veranderd. Johan Glas heeft het aangrijpende verhaal van zijn over grootmoeder Willempje Schoon op papier gezet, waarbij ook een mooi maar tragisch stuk Langedijker schippers- historie aan de orde komt. Arie Kaan kijkt met Cees Zijp terug op zijn tijd in Neder- lands-Indië waar hij als dienstplichtig militair naar toe werd gestuurd. Hij besteedt ook aandacht aan die prach tige fotocollectie van Hermann Möller waar wij zoveel plezier van hebben. Herman Wijte deelt zijn herinneringen aan zijn oude buurman dorpssmid Jan Mulder uit Oudkarspel met ons. Smeden waarvan er vroeger velen waren in Langedijk en die onmisbaar waren voor de tuinders in een tijd dat alles nog gerepareerd kon worden. Nu een vrijwel uitgestor ven ambacht. Ook in ons bestuur slaat de verjonging toe met de komst van Monique van Hout - de Moed. Monique heeft goede ideeën hoe we onze stichting kunnen professionaliseren en klaar kunnen maken voor de toekomst. Ik heb er als trotse voorzitter alle vertrouwen in dat er een mooie toe komst is voor ons verleden. In deze vijfentwintigste editie hebben we weer een ge varieerde en interessante verzameling artikelen kunnen plaatsen en dat niet in de minste plaats door Langedijkers die hun herinneringen op papier hebben gezet. Herinne ringen die hopelijk bij u ook weer herinneringen boven brengen waar misschien ook weer een mooi verhaal in zit. Even een kleine greep uit de inhoud van deze Otterplaat. Oudere Langedijkers herinneren zich ongetwijfeld groen tehandelaar Jan Groothuizen met zijn onafscheidelijke si gaar en zijn mooie Mercedes 170. Dat Jan er een bijzonder huisdier op na hield zullen minder mensen weten. Jan Slink schetst een mooi portret van deze markante man. Cees Hinke was aan het begin van de vorige eeuw schoenmaker in Zuid-Scharwoude. Piet Kleverlaan dook in zijn historie waarmee we een mooi inkijkje krijgen in het bewogen leven van deze middenstander. Tanja Kuiper schreef een stuk over de eigen ambulance die Langedijk vanaf 1964 tot 1987 had. Het leuke is dat de eerste Ford ambulance nu in het Nationaal Ambulance- en Eerste Hulp Museum in Leiden staat. Jan Marsman neemt ons mee terug naar 1919, het eerste vredesjaar na de Eerste Wereldoorlog. Met vele grote en Directeur Paul Post van het Regionaal Archief Alkmaar en voorzitter Hans de Graaf tekenen de overeenkomst voor het publiceren van de Otterplaat op de website van het Archief En als u nog eens terug wilt kijken, alle Otterplaten die in de afgelopen 25 jaar zijn verschenen zijn niet alleen op onze eigen website www.langedijkerverleden.nl maar nu ook te raadplegen op de website van het Regionaal Ar chief Alkmaar: https://www.regionaalarchiefalkmaar. nl/collecties /tijdschriften Hiervoor hebben we afgelo pen winter een overeenkomst afgesloten met het Regi onaal Archief. Ook de uitgaven van andere historische verenigingen in de regio zijn hier te bekijken, waardoor er een schat aan historische informatie nu voor iedereen beschikbaar is. Ik hoop dat de inhoud u ook dit jaar weer aan zal spreken en u mag inspireren om uw verhaal te vertellen, wij hel pen u hier graag mee. Oktober 2019 3

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 5