verpeinzingen bij de voorp Jan Marsman jr. Naast zijn werk als portret- en groepsfotograaf, maakte Van der Aa foto's die gebruikt werden voor de vervaar diging van ansichtkaarten. Winkeliers konden bij Van der Aa deze ansichten bestellen om ze te verkopen. Van ie der dorp heeft hij een aantal foto's gemaakt waarvan een aantal ook is uitgegeven als ansichtkaart. Mogelijk was dat ook de reden dat hij in de winter van 1899-1900 naar Langedijk kwam. We zien hier een gedeelte van de Dorpsstraat in Zuid-Scharwoude. Fotograaf Van der Aa stond ongeveer ter hoogte van thans Dorpsstraat 292 en keek in noor delijke richting. Van alle huizen op de foto bestaan de meeste niet meer. Een van de weinige huizen op de foto die thans nog bestaan, is het huis uiterst links op de foto, thans Voorburggracht 107. Rechts daarnaast, het vrij gro te pand met gebroken kap, moet kort na het nemen van deze foto al zijn verbouwd of zelfs gesloopt. Op ansicht kaarten die een paar jaar na 1900 zijn uitgegeven, staat dit grote pand niet meer. Van de ansichtkaart die van deze foto is gemaakt, bezit ik een scan van een beschreven ex emplaar welke op 18 juni 1900 is verstuurd. Daarop staat geschreven dat dit grote pand het vroegere woonhuis van de burgemeester was. Op dat moment was J.W.C. Kroon burgemeester van Zuid-Scharwoude en kandidaat-nota ris. In 1910 werd hij benoemd tot notaris, maar hij bleef enkele jaren ook nog burgemeester. In het midden van de foto, ingeklemd tussen Dorpsstraat en Voorburggracht, staat het vroegere café De Witte Roos. Tijdens of vlak voor de ruilverkaveling is dit pand ge sloopt om ruimte te maken voor de weg Voorburggracht. Op dat moment was het al tientallen jaren geen café, maar een woonhuis. De huizen rechts op de foto zijn lang geleden gesloopt en vervangen of drastisch verbouwd. De hoge paal met isolator rechts tussen de bomen is van het telegraafnet, het zou nog tot 1918 duren voordat er elektriciteit naar Langedijk kwam. Het water in de Voorburggracht ziet spiegelglad, dus zal het heel rustig weer zijn geweest. Bij het grote huis hangt de was buiten, mogelijk is de foto op een maandag genomen. Zoals gebruikelijk op ansichtkaarten van rond 1900 staat er een groep mensen te poseren. Of het was op dat mo ment toevallig druk langs de weg of het ging als een lo pend vuurtje dat er een fotograaf in het dorp was. De fo tograaf heeft de mensen op de foto zo opgesteld dat hij toch nog zicht hield op de Dorpsstraat. De meeste men sen kijken keurig naar de fotograaf, maar enkelen juist niet. De man links kijkt wat gereserveerd, hij lijkt te denken wat doet die man met dat apparaat hier? Een fotograaf die een straattafereel kwam opnemen was toen nog onge bruikelijk, maar dat zou snel veranderen. De twee man nen voor het pleehuisje lijken er juist vrij ontspannen bij te staan, beiden half zittend op het hek. De rechtse van de twee houdt trots zijn fiets vast bij het zadel. De vrouw links van de man met bolhoed heeft een grote mand aan haar arm met vakverdeling, wat zou zij daarin vervoe ren? Op de Dorpsstraat staat een man met zijn linkerhand in zijn zij. Over zijn schouder heeft hij een stok met daaraan een grote knapzak. Wat vervoert hij daarin, zou hij mis schien een reizende handelaar zijn? Rechts van de Dorps straat staat tegen een hek een groep van voornamelijk kin deren, meisjes in een wit schort en allemaal op klompen. Huidige situatie, maar de Voorburggracht is onzichtbaar door bomen en struiken links In de winter van 1899-1900 kwam de Alkmaarse fotograaf C. van der Aa naar Langedijk om een aantal foto's te ma ken. Camillus Franciscus van Steensel van der Aa werd op 17 juli 1847 geboren in Nijehaske (Friesland). Na kort in Apeldoorn en Amsterdam te hebben gewerkt, waar hij mogelijk zijn opleiding bij een andere fotograaf heeft ge daan, vestigde hij zich in 1873 in Alkmaar. De Stichting Langedijker Verleden heeft jaren geleden een collectie van deze oorspronkelijke glasnegatieven van Van der Aa weten te ver- Oktober 2019 werven. Deze glasnega tieven zijn op een hoge reso lutie ingescand en inmiddels overgedragen aan het Regio naal Archief in Alkmaar. 2

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 4