Het nieuws van 100 jaar geleden 'Burgerbewakingsdienst' ging dat aanvankelijk goed met 150 leden. Dat wilde minder vlotten toen de winter aan staande was toen er in oktober nog 100 over waren. Die zagen het niet zitten om opnieuw 's nachts in de winter te moeten wachtlopen. De vereniging schreef een brief naar de gemeenteraad dat het beter was voor heel Langedijk een vaste bewakingsdienst in te stellen. Vervolgens gin gen ze ertoe over de vereniging op te heffen. Twee incidenten trokken de meeste aandacht in de kran tenberichten over 1919. Ten eerste die van 2 vechtlustige broers, Willem en Cees. In december 1918 waren zij betrokken bij de heftige vecht partij in café De Schelvis (zie Otterplaat 2018), waarvoor zij in maart 1919 voor de rechter moesten komen. De rech ter veroordeelde ze tot een lange gevangenisstraf, Willem 5 maanden, Cees 4 maanden. Cees ging nog tevergeefs in hoger beroep, waarbij hij de veldwachter beschuldigde van dronkenschap tijdens zijn actie. De rechter had geen oor voor zijn betoog en bekrachtigde het eerdere vonnis van 4 maanden. Broer Willem moest zich op de maandag van Zuid-Scharwouder kermis mel den bij de gevangenis, maar dat ging niet zonder slag of stoot. Op zondagavond begon hij weer te vechten in café De Schelvis en werd door de aanwezige veldwachters opgesloten in het spekhok (gevangeniscel). Omstanders probeerden hem nog te bevrijden door het spekhok te slopen, maar gelukkig lukte dat niet. Op maandag werd Willem opgehaald uit het spekhok en naar de gevangenis overgebracht. Cees had vervolgens weer problemen met degene met wie zijn broer tijdens de kermis het aan de stok had gekregen, getuige het volgend bericht. Moordaanslag. Zekere K. te Zuid- Se har woude, wiens broeder in het cachot werd geborgen ten gevolge van een twist m t S. uit Oudkarspel, heeft op S. een moordaanslag gepleegd, doordat hfl met een geladen geweer het huis binnendrong, en het geweer op hem afschoot, gelukkig zonder te raken. K, is in hechtenis gesteld. i_ Gooi- en Eemlander, 30 september 1919 De tweede zaak die landelijk de aandacht trok was die van de directeur van het distributiebedrijf van Noord-Schar- woude. Onder andere in De Maasbode van 4 september verscheen het volgende kleine bericht. De dagen en maanden daarna werd duidelijk dat de di recteur van het distributiebedrijf zijn functie had mis bruikt en ongeveer 11.500 gulden achterover had gedrukt (toen een enorm bedrag). Hij leefde er royaal van, in Sint Maartensbrug liet hij een villa bouwen en kocht alvast meubels voor de inrichting. Niet alleen betaalde hij de leveranciers van het distributiebedrijf niet, ook leveran ciers van zijn meubelen betaalde hij niet. De gemeente Noord-Scharwoude legde beslag op zijn spaargeld van 3.500 gulden. Vervolgens kwamen de di recteur en de gemeente overeen dat al zijn bezittingen aan de gemeente werden overgedragen. Maar op dat moment had de directeur al zijn meubels verkocht om andere schuldeisers af te lossen. Begin november kwam de gemeenteraad in een extra vergadering bijeen om te beslissen of er een civiele procedure tegen de directeur zou worden gestart. Na een korte vergadering werd besloten om een proce dure te starten. Voordat de strafrechtelijke vervolging zou starten, duur de dit nog tot 1920. Overige berichten Tenslotte nog een kleine greep uit overige krantenberich ten uit Langedijk uit 1919. Schager Courant, 11 januari 1919 Horlogemaker Jn. Ootjers vierde dat hij zijn 20.000e uur werk heeft gerepareerd in 24 jaar. Het feit werd in huiselijke kring gevierd. Schager Courant, 1 februari 1919 Op 15 februari a.s. zal het Rijkspost- en telegraafkantoor in Broek op Langedijk worden geopend. Schager Courant, 10 februari 1919 De Schager Courant meldt dat op zondag 15 februari a.s. de vijftiendorpentocht op de schaats weer zal worden ge houden. (NB Volgens de kalender van 1919 viel 15 februari echter op een zaterdag). Schager Courant, 11 februari 1919 Het Langedijker kampioenschap schaatsen is gehouden op 't Waardje in Oudkarspel. De wedstrijd werd verreden over de afstanden 600 en 1500 meter. Kampioen van Lan gedijk werd J. Paarlberg Gz. in een gezamenlijke tijd over beide afstanden van 4 min. 35 2/5 sec. Schager Courant, 12 februari 1919 Op dinsdag 11 februari werd een wedstrijd schoonrijden gehouden in Oudkarspel. Van de 12 deelnemende paren werd de winnaar mej. C.A. Kaan uit Wieringerwaard en de heer I.M.K. van Loo uit Oudkarspel. N C OR D-SCH AR WOUD E4 September. Bij het Levensmiddelenbedrijf is, bij gehouden accoun tantsonderzoek gebleken, dat een 'tekort in kas was van pl.m, f 11.500, De gemeente is gedeel telijk gedekt. Getracht wordt de zaak in het reine te brengen zonder nade^i voor de jjemeenle. De Maasbode, 4 september 1919 40 Oktober 2019

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 42