Het nieuws van 100 jaar geleden Het stichten van een MULO-school is de eerste test en dat wordt meteen een domper. Broek op Langedijk haakt af zonder te zeggen waarom. Jammer want het is wel de meest draagkrachtige. De MULO komt er evengoed maar die ene grote gemeente lukt voorlopig niet. In september komen er berichten dat Broek een Christe lijke MULO wil stichten, dus daarom De Commissaris van de Koningin bezoekt de Langedijker dorpen in no vember en is ook erg voor een samengaan. In Zuid-Scharwoude zegt de gehele gemeenteraad eind december nog maar eens dat ze het liefst de Langedijker dorpen samengevoegd zien. Dat zal nog heel wat jaren duren. Ongevallen, branden etc. Schager Courant, 7 januari 1919 Een arbeider van Verburg kwam bij het watergemaal van de Diepsmeer in aanraking met een elektriciteitskabel, waardoor hij op slag dood was. Schager Courant, 8 februari 1919 In Zuid-Scharwoude raakte een 8-jarig jongetje te water en verdronk. Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 20 februari 1919 Op de laadplaats bij de veiling in Noord-Scharwoude kwam een onbespannen wagen onder een goederenwa gon terecht. De wagon ontspoorde en de wagen werd verbrijzeld. Maar gelukkig bleef de kool voor het grootste deel onbeschadigd! Met enige moeite lukte het de wagon weer op de rails te krijgen. Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 29 april 1919 De machinist van het poldergemaal van de Noord-Schar- wouder polder kreeg bij het aansteken van de machine een steekvlam en steenkoolstof in zijn gezicht, waardoor hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De Tijd, 13 mei 1919 Te Oudkarspel is de 70-jarige heer Koster te water ge raakt en jammerlijk verdronken. Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 26 juli 1919 De heer J. Wagenaar Jz. raakte met zijn motorfiets en een passagier tussen Heerhugowaard en Broek op Langedijk in de ringvaart. Met een nat pak kwamen beiden met de schrik vrij. Schager Courant, 26 juli 1919 De heer Slot uit Broek op Langedijk raakte gisteravond bij het uitwijken voor een rijtuig met zijn motorfiets in de ringsloot. Toegesnelde hulp haalden berijder en motor fiets op het droge. oudkabsfbl Zondagmiddag had alhier «en ongeval plaats, dat nogal goed I5. afgeloopen. Een paard, bespannen voor een jachtwagen, schrok zoodanig voor een passeerende auto, dat paard en wagen in het wa ter terecht kwamen. Het gebeurde aan het Noord eind» onzer gemeen te, waar het reeds niet al te breed ls en de auto haalde zoo weinig uit, dat er voor het rijtuig wei nig ruimte overbleef. Rappe handen brachten een en ander weer spoe dig op het droge, doch de auto, waarvan de Inzit tenden bekend zijn. was in geen velden en wegen meer te zien. Deze reed dóór of er nieta gebeurd was. Schager Courant, 23 oktober 1919 Ons Blad - RK Nieuwblad voor N-H, 28 oktober 1919 Zondagmiddag is de woning van Jb. Rol aan de Westzij de van de Diepsmeer tot de grond toe afgebrand en 128 palingfuiken werden een prooi van de vlammen. Oor zaak onbekend. Misdaad, mishandeling en zo Met enige regelmaat staan in 1919 berichtjes in de kran ten van misdaden en mishandelingen in Langedijk of door inwoners van Langedijk. Uit deze zaken heb ik een kleine greep genomen. Stonden in 1918 veel berichtjes in de krant over fietsen diefstallen, in 1919 waren dat er maar een paar en duurde het tot juli voor het eerste bericht over een fietsendiefstal. In 1919 wel veel berichtjes over inbraken in Langedijk. Begin 1919 moesten vooral de distributiekantoren en raadhuizen het ontgelden. Zo staat er op 25 januari in De Tijd dat er ingebroken is in het distributiekantoor van Noord-Scharwoude, daarbij waren de distributiewagen, geld en een fiets gestolen en was een nieuwe pantalon omgeruild voor een oude. Op 8 maart staat in de Schager Courant dat er in Noord-Scharwoude is ingebroken bij kassier P. Zut van de RK Boerenleenbank. Alleen een portemonnee met enkele guldens was ontvreemd, de brandkast kregen de daders niet open. In dezelfde krant staat dat ook in Zuid-Scharwoude was ingebroken waarbij een grote geldsom was ontvreemd. Op 1 april wordt bericht dat er in Zuid-Scharwoude was ingebroken, de daders hadden geen buit, want de bewo ner had zijn geld bij zich. Op 7 april meldt het Algemeen Handelsblad dat in Oud karspel was ingebroken en dat een kluis met 1.500 gulden was ontvreemd. Op 26 november moet een inwoner van Broek op Lan- gedijk voor de rechter verschijnen omdat hij een kran tenbezorger op straat had mishandeld, omdat deze hem op straat om geld had gevraagd. Door de vele diefstallen en inbraken in Zuid-Scharwoude was er een vereniging opgericht om 's nachts te patrouilleren. Onder de naam Oktober 2019 39

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 41