Het nieuws van 100 jaar geleden De vergadering sprak zich uit, dat bij eventueel© gevallen voor het geven van een geldboete niet be hoeft te worden teruggeschrikt. Meegedeeld werd verder, dat er 300 elektriciteits meters zijn aangekomen en voor het apoorterrein te Noordseharwoude aansluiting aan het net is aan gevraagd. Ais gevolg van een aanvraag om aansluiting aan het electrisoh net werd besloten om de Julianastraat te Broek op Lang end ijk aan het net te verbinden. Schager Courant, 6 november 1919 Burgemeesters in het nieuws Lag de pas benoemde burgemeester van Zuid-Scharwou- de, jonkheer A.L. van Spengler, in 1918 onder vuur over de aankoop van de ambtswoning, in 1919 lag hij opnieuw onder vuur. Op 1 februari staat in de Schager Courant dat zich een eigenaardig conflict voordeed. Door de gemeenteraad was besloten aan alle gemeen teambtenaren over 1917 een duurtetoeslag toe te kennen van 10% van hun loon. De burgemeester vatte deze be slissing zo op dat deze toeslag alleen werd verstrekt aan hen die op 31 december 1917 in dienst waren. De ambte naren die vóór 31 december uit dienst waren visten ach ter het net. De gemeenteraad wees de burgemeester erop dat dit niet de bedoeling van de raad was. De burgemeester veront schuldigde zich, maar gaf vervolgens geen uitvoering aan de uitgesproken bedoeling van de gemeenteraad en weigerde uit te betalen. Of de burgemeester na dit kran tenartikel alsnog heeft uitbetaald? Later in het jaar staat in de verslagen van de gemeenteraad regelmatig dat ambtenaren dankbetuigingen hebben gestuurd wegens het ontvangen van die duurtetoeslag. Het lijkt dus in orde te zijn gekomen. Ook burgemeester C. Brinkman van Noord-Scharwoude kwam onder vuur te liggen. In de Schager Courant van 25 februari staat dat de 2 wethouders Vlug en Keeman en het raadslid Heeman bedankt hebben voor het raadslidmaatschap, omdat de burgemeester zo goed als alles buiten hun om bedisselt. Als voorbeeld werd genoemd de aanvraag van Concor- dia voor de verkoop van sterke drank, welke de burge meester had afgewezen zonder overleg met de wethou ders en de raad. Geen wethouderschap-ambitie. HCID-SCH AR WOU DE, 30 MeL B(j de laat ste gemeenteraadsverkiezing te Noord-Schar woude zijn van de 7 leden, 4 vrijzinnig-demo craten. gekozen. (Toen dezer laatste wen echt echter een wethouders zetel te aanvaarden, omdat zij niet mede verantwoordelijk ven sdien te zijn voor de daden van het dage lij ksch bestuur, als gevolg van de wijze, waarop de burgemeester zich van zijn taak kwijt. De Telegraaf, 1 juni 1919 In oktober raakte burgemeester Brinkman weer negatief in het nieuws, toen de wethouders en de raadsleden zich erover beklaagden dat de raadsvergadering zo laat werd uitgeroepen (om 3 uur 's middags) en dat de vergader stukken pas een half uur vóór de vergadering ter inzage lagen. De burgemeester zag hier het probleem echter niet van in ("hebben we dan niet alle posten behandeld" en "zijn de ingekomen stukken dan van zoveel betekenis?"), maar be loofde wel beterschap. Diezelfde burgemeester Brinkman diende in oktober zijn ontslag in als gemeentesecretaris, tegenwoordig zou zo'n dubbelfunctie niet meer mogelijk zijn. Op 1 april bericht de Schager Courant dat burgemeester Slot van Broek op Langedijk zijn ontslag heeft ingediend, wegens zijn hoge leeftijd. Overig gemeentelijk nieuws De vroedvrouw van Noord-Scharwoude werd in Broek op Langedijk benoemd. Dat leidde tot overleg tussen de gemeentebesturen, omdat het aantal geboorten vermin derde. Het resultaat was dat de vroedvrouw van Oudkar spel ook Noord-Scharwoude ging bedienen. En die van Broek op Langedijk kreeg ook Zuid-Scharwoude erbij. De gemeenteraadsvergadering in Oudkarspel werd ge houden in de nieuwe raadszaal van het gerestaureerde raadhuis. Getuige onderstaand bericht had de burge meester een weinig vooruitziende blik. Het bericht is van 100 jaar geleden, het raadhuis is sindsdien meermaals verbouwd en is nu museum het Regthuis. inlichten. Hierna sluiting en werden we in de Jr tegenheid gesteld hat nieuw gerestaureerde Raadhuis U bezichtigen. We kunnen niet anders zeggen dan, alles ziet er keurig uit Zoodra jnec de deur in komt fc het ver schil reed» opvallend. Het geheel is van oud wej nieuw geworden m we gingen accoord met de mea. ning tan den burgemeester, toen bij zó. dal het nu wel weer 100 Jaar mee kan. Mzonderlijk Ls nu een kamertje voor den burgemeester, Raadszaal' «eer* larie m distributiekantoor, terwijl'boven alles tTïd, gemaakt ls voor bet zorgvuldig bewaren van het ar chid. Een nieuw modem meubilair verhoosde hc a—irlen van de Raadszaal zeer. Schager Courant, 13 februari 1919 In Oudkarspel stapte een raadslid na de verkiezingen over naar een andere partij, zetelroof kwam toen ook al voor. En volgens een bericht in Ons Blad - RK Nieuws blad van 9 september zou een van de raadsleden van de Vrijzinnig Democratische Bond in Oudkarspel zichzelf tot wethouder hebben benoemd. De gedachte om van de 4 dorpen een grote gemeente Langedijk te maken, begint dit jaar steeds meer een rol te spelen. 38 Oktober 2019

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 40