Het nieuws van 100 jaar geleden Ook tegen het einde van 1919 ontstonden er weer pro blemen voor de tuinders en handelaren. Er zijn opnieuw veel te weinig spoorwagons. Geveilde producten bleven soms dagenlang liggen voordat deze verzonden konden worden. Geloofskwestie Op 21 januari 1919 werd in de Schager Courant melding gemaakt van de feestelijke opening van Concordia. Als gevolg van de aankoop van De Burg in 1918 voor het RK-verenigingsleven waren de daar gevestigde algeme ne en protestante verenigingen plotseling dakloos ge worden, in Concordia vonden deze verenigingen weer een goed onderdak. Terwijl Concordia al was geopend, besloot de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Con- cordia eind februari een vergunning voor de verkoop van sterke dranken aan te vragen. Concordia vond dat een (school)bioscoop een waardevolle aanvulling zou zijn. Daartoe werd in oktober een film vertoond en daarvoor werden publieke en kerkelijke autoriteiten uitgenodigd. NOORDS CHAÏIWOÜDE. De N,Y. Concordia hoeft tal van publieke en kerken lijke ^utoriteilen uitgenoodigd tot haar eerste voorsei- ling ,,De eeuwige vrede", mar doel is de bdangs taling te wekken voor en vooroordeel weg te nemeP t^gén de bioscoop. Schager Courant, 22 oktober 1919 Onderwijs De oprichting van de RK-school bleef de gemoederen be zig houden. Per 1 april zou een RK-bewaarschool wor den geopend, alsmede een naaischool voor meisjes die de school al hadden verlaten. Maar de opening van de RK-school en de bewaarschool lieten toch nog even op zich wachten. Begin mei arriveerden wel de zusters die als onderwijzeres waren aangesteld. -lAXflBoïji, Te Noordscharwoude gijn heden de Zusters gearri veerd, dia als onderwijzeressen zijn benoemd aan d« RK. Parochiale school voor den Langedijk. "Op 15 Mei wordt de bewaaischool, op 1 Juni de lagere school geopend. Bij zoo goed als aj)e katholieken werd gevlagd. Schager Courant, 6 mei 1919 Het gesteggel over leerlingen die van de openbare scho len naar de RK-school moesten, bleef tot de opening van de school. Voorlopig werden alleen leerlingen uit Noord en Zuid-Scharwoude tot de RK-school toegelaten, de toestroom was te groot. Op 31 mei staat in de krant dat van de 75 leerlingen die van de openbare school in Zuid-Scharwoude naar de RK-school zouden gaan er 20 niet werden toegelaten, in verband met een te grote toe loop. De verslaggever verzucht De openbare school die al les in overeenstemming met die verhuizing had gebracht, moet ze weer maar aannemen!." Maar een paar dagen later, op 3 juni, bleek de soep toch niet zo heet te worden gegeten als ze werd opgediend: alle 75 leerlingen uit Zuid-Schar- woude waren toch toegelaten tot de RK-school. Vanaf juli neemt de stichting van een MULO-school in Noord-Scharwoude steeds concreter vormen aan. Van de vier gemeentebesturen haakt Broek op Langedijk af, omdat die zich wil richten op een eigen christelij ke MULO-school. Een schoolgebouw is er al, want in Noord-Scharwoude staat de vroegere openbare lagere school leeg, na de bouw van een nieuwe school aan de Kerklaan. Woningnood De aanpak van de woningnood lijkt voorspoedig te gaan. Al op 18 maart wordt bericht dat in Noord-Scharwoude de 24 woningen van de woningbouwvereniging zover gevorderd zijn dat de eerste kunnen worden betrokken. Dan levert de naam van de straat waar deze woningen aan staan weer problemen op. Op verzoek van de wo ningbouwvereniging werd de straat Oosterstraat ge noemd, hoewel de burgemeester deze liever Kerkstraat had willen noemen. Ziektes In 1919 staan slechts enkele berichtjes over ziektes in de kranten. In januari werd bericht dat de helft van de schoolkinderen in Zuid-Scharwoude afwezig was door de mazelen. In juni werd bericht dat in Broek op Lange- dijk zelfs 3 kinderen aan de mazelen waren bezweken. - BROES 0? UUT65NWJÏ, Te Broeit pp Ungendijk doen zich onto de Jon gere kinderen vele gevallen v»n mixelen voor, Reedi lijp ewi 3-tal kjndcrta asn de tieklt beiwektn. Schager Courant, 11 juni 1919 Hoewel geen ziekte, staat in De Prins een klein artikel over de snelle toename van malaria en de bestrijding van de malariamug. Als voorbeeld werd genoemd dat in een paardenstal in Oudkarspel de zoldering geheel bezet was met malariamuggen. Bij een oppervlakte van de stal van 15 x 4 meter, zouden er in die stal zo'n 15 miljoen malariamuggen moeten zit ten. De muggenbrigade heeft de muggen met een elek trisch apparaat onschadelijk gemaakt. Gasfabriek en Elektrificatie Op 4 januari verschijnt een berichtje in de Schager Cou rant dat de elektriciteitsvoorziening wordt gerantsoe neerd. Hoe lang die rantsoenering heeft geduurd is ech ter niet bekend. Kennelijk waren in 1919 nog niet alle woningen en bedrij ven aangesloten, getuige het volgende berichtje over de aanschaf van 300 elektriciteitsmeters. Oktober 2019 37

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 39