Het jaar gelee Hen meluws van Jan Marsman jr. Het jaar 1919 was misschien niet zo'n markant jaar in de wereldgeschiedenis als 1918, maar er gebeurde in 1919 veel dat ook thans nog belangrijk is. In januari begonnen de vredesonderhandelingen tussen de strijdende par tijen van de Eerste Wereldoorlog, welke uiteindelijk tot het Verdrag van Versailles zouden leiden. Daarbij kreeg Duitsland grote herstelbetalingen aan de Geallieerden opgelegd. Deze herstelbetalingen waren een van de oor zaken van de grote crisis in de jaren 30 en de aanloop naar de Tweede Wereldoorlog. In diverse landen bleef het onrustig met al dan niet ge slaagde revoluties. Ook werden nog enkele kleine oor logen uitgevochten (bijv. tussen Polen en Rusland), vaak een uitvloeisel van de Eerste Wereldoorlog. In Nederland werd het actief kiesrecht voor vrouwen in gesteld, vanaf toen kende Nederland het algemeen kies recht. Ook economisch was 1919 een belangrijk jaar, met de oprichting van de KLM en vliegtuigfabriek Fokker. Voor het eerst werd in Nederland een tractor gedemon streerd en in Groningen in gebruik genomen, maar voor de kleinschalige tuinbouw aan de Langedijk was de trac tor nog toekomstmuziek. Ook dit jaar heb ik er voor gekozen om bij een aantal onderwerpen het nieuws van dat jaar als verhaal neer te zetten. Nasleep Eerste Wereldoorlog De nasleep van de Eerste Wereldoorlog was in Langedijk op verschillende terreinen voelbaar. Na de gesloten vre de kwam de export van groenten volledig stil te liggen, dus konden de tuinders en zuurkoolfabrikanten hun pro ducten niet kwijt. Op 21 januari 1919 staat in de krant dat de export van verschillende koolsoorten naar het buitenland weer mogelijk is, ook naar Duitsland en haar bondgenoten. Diezelfde week zouden zelfs 300 wagons naar Duitsland kunnen worden verzonden, hiervoor was Duits treinmaterieel al in Nederland aanwezig. Deze ex port moest tegen door de regering vastgestelde prijzen gebeuren. Maar een week later was er nog niets verzon den. Enerzijds door gebrek aan rollend materieel (te wei nig wagons) en anderzijds omdat de vastgestelde prijzen blijkbaar toch te hoog waren. Zelfs een halvering van die prijzen voor diverse koolsoorten leverde nog geen resul taat op. De export van rode en gele kool was mondjes maat, maar de export van witte kool lag helemaal stil, omdat het buitenland die kool uit Denemarken betrok. 'ï- LANCrEQlZK. t Ons werd meegedeeld, dat de tuurkool door de fa brikanten Indertijd voor de Regeering Ingemaakt ala waardeloba In de sloot» wordt geworpen. Schager Courant, 15 november 1919 Half april werden de berichten steeds verontrustender, er was bijna geen vraag naar de producten en nog veel voorraad die ook nog eens kwalitatief steeds slechter werd. Ook de voorraad zuurkool en ingemaakte bonen was verontrustend groot, volgens de kranten omdat de fabrikanten grote voorraden hadden geproduceerd in de hoop dat na het einde van de oorlog grote vraag zou ontstaan. Eind 1919 werd bericht dat de in opdracht van de regering geproduceerde zuurkool in sloot zal worden geworpen. Vanaf februari 1919 werd de in verband met de schaarste tijdens de Eerste Wereldoorlog ingestelde distributie ge leidelijk afgeschaft. Een van de eerste berichtjes hierover was de afschaffing van de distributie van schemerlichten en kaarsen. Bij den minister bestaat het voornemen met in laut van 1 Maan de distributie van schemerlichten snmet 1 April de distributie van kaarsen op u heffen. Schager Courant, 13 februari 1919 In de gemeenteraadsvergadering van Oudkarspel van half februari werd verslag gedaan van het distributiebe drijf. In 1918 waren verstrekt o.a. 2224 klompenbonnen, 314 schoenenbonnen en 518 reparatiebonnen etc. Vanaf juni komen de berichten dat de distributiekantoren worden opgeheven en het personeel eervol ontslagen. Overigens kreeg de opheffing van het distributiebedrijf in Noord-Scharwoude nog een staartje, daar kom ik verder op in dit artikel terug. Tenslotte werd in alle dorpen van de Langedijk op vrijwillige basis een burgerwacht opgericht. Mochten er opnieuw revolutionaire woelingen ontstaan, zoals in november 1918 met de oproep van Troelstra, dan kon de regering deze burgerwachten ook inzetten. Veilingen en spoorlijnen Na de optimistische berichten in de voorgaande (oorlogs) jaren, staan er in 1919 veel verontrustende berichten in de kranten. Had ik hiervoor al de stagnerende export genoemd, verder wordt melding gemaakt van rottende uien in januari en februari, van droogte in april en mei waardoor de vroege aardappelen, bloemkool en bonen slecht groeiden en van plantenziektes en grote schade in de kool door de made van de koolvlieg. In september dook een nieuwe plaag in Langedijk op, na melijk Azolla ofwel kroos. LANGEDIJK. Het bekende, men mag wel neggen, beijicbtte Azolla, bedekt sedert enaede weken weder de sloo ten aan dein Langedijk. Voor de .vaartuigen ia het een plaag, die het varen zeer lastig maakt. Thans gaan velen hot opschoppen, can hei ale niest over het land te gaan. Men beweert, dat het als meststof zeer geschikt ia Daardoor vermindert de hoeveel heid wej wat, doch de vihighedid waarmee het groeit, is zoo groeit, dei*, w wieitniR -yiarlfi'-hiti.Tifl te aden kt Schager Courant, 23 september 1919 36 Oktober 2019

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 38