Over de fotocollectie Möller en model Riet Frederiks Boven de deur staat K.W. Möller, want Karl Wilhelm begon daar een manufacturenzaak. Zoon Hermann Möller ging later door in de fotografie wat in de linker etalage te zien is. U ziet al dat er maar beperkt een beroep op de collectie kan worden gedaan omdat de meeste foto's juist portret foto's zijn. We kunnen wel aan de slag met twee tijdrovende klus sen: de foto's verder digitaliseren en de boekjes met aan tekeningen overtypen. Daarna is elke vraag naar een foto snel te beantwoorden. Er zijn namelijk vast mensen die een foto kwijt zijn en graag een nieuwe afdruk willen ont vangen. Dan wordt het een service van onze stichting die erg gewaardeerd kan worden. Pas na het volledig digitaliseren, kan het handig zijn de collectie bij het RAA in bewaring te geven. Het blijft dan van Langedijker Verleden en is altijd op afspraak in te zien door een aangewezen contactpersoon. Niet open baar voor anderen ligt het daar dan veilig en onder goede omstandigheden. Riet Frederiks stond soms model bij Möller Riet op de arm bij moeder Emma Beemsterboer, tussen opa en oma Frederiks in hun tuin aan de Prin sengracht. Later wordt dit het huis van haar ouders waar ze verder opgroeit. Hoe kwam een meisje van de Prinsengracht in Zuid-Schar- woude bij Möller terecht om regelmatig gefotografeerd te worden? Zoals zo vaak: door toeval. Riet (geboren 1932) maakt mee dat haar moeder overlijdt in 1943 als ze nog maar 11 jaar is. Met nog 3 zussen en een broertje zou ze als oudste best nodig zijn geweest om thuis te helpen. Haar vader Jan Frederiks zorgt echter voor een andere oplossing. Een buurmeisje komt helpen en een hulpje bij slager Goed (tegenover de Prinsengracht aan de Dorps straat) had ook wel tijd over. Bovendien zet haar vader na een paar weken al een advertentie voor een 'nette R.K. huishoudster in tuindersgezin'. Voor direct (tevraasd een nette R.K. huishoudster in tuindersgezin. Br, aan Jn. Frederiks, Prinse^racht B 191, Zuid-seharwoude Dagblad Noord-Holland, Schager editie 1 november 1943. Die komt er ook, Riet kan haar school afmaken en krijgt van de nonnen zelfs het advies naar de MULO te gaan. Dat wordt toch te kost baar voor het gezin. Ze krijgt een baantje bij slager Goed dat ze met plezier doet. Leuke mensen en leuk werk waarbij je nog eens ergens komt met al die be stellingen wegbren gen. Haar vader is intussen hertrouwd met een huishoud ster die een andere baan voor haar in gedachten heeft. Jan Frederiks heeft namelijk samen met zijn broer Bertus Frederiks een tuindersbedrijf. Laat die Bertus nu getrouwd zijn met Jantje Kos, de zus van Möllers echtgenote!! Dat contact is dus snel gelegd en Riet wordt enkele jaren hulp in de huishouding bij Möller in Oudkarspel. Daar ziet Möller al snel dat ze fotogeniek is. Hij fotografeert haar regel matig, ook met zijn dochters Tini en Truus die ongeveer van dezelfde leeftijd zijn. Op de fiets van de dochter van slager Goed. Met de mand met nabestelling op weg naar Broek op Langedijk, eind jaren 40. Oktober 2019 33

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 35