Ooit had Langedijk een eigenambulance Nieuwe ambulance Omstreeks 1970 wordt de Ford Taunus Transit vervangen door een Mercedes. Van een busje naar een echt moderne ambulance is een verbetering. De ambulance stond in de garage, waar eerder de gasfabriek was, aan de Wester straat in Noord-Scharwoude. Chauffeur Willem Vader woonde daar heel dichtbij zodat hij snel kon handelen. rijtijden komen door het drukke verkeer rond Alkmaar steeds meer in het gedrang. Sinds een aantal jaren staat op bedrijventerrein De Mossel daarom weer een ambu lance paraat. Dit keer niet met vrijwilligers, maar met een professionele bemanning en dag en nacht bezetting. De Ford Taunus Transit werd ingeruild voor een Mercedes in 1973. V.l.n.r.: Achter portierdeur Willem Vader - K. Hoekstra - burgemeester Zwart - mevr. Wissel Ambulance moet weg In de jaren 80 komen er nieuwe plannen waarin de am bulance van Langedijk niet meer voorkomt. Daar komen wel protesten en demonstraties tegen, maar dat zorgt slechts voor vertraging voor die nieuwe opzet. Begin 1986 is er overleg binnen de basisgezondheidsdienst Noord-Kennemerland over de toekom stige indeling van ambulances. Voort aan zal het ambulancevervoer in regio Noord-Kennemerland centraal worden uitgevoerd vanaf een nieuwe ambulance post naast zwembad de Hoornsevaart in Alkmaar. Door verbeterde aanrijtijden hoeft Lan gedijk vanaf 1987 zelf geen ambulance meer te hebben. In de jaren hierna wordt de ambulancezorg ook steeds verder ge professionaliseerd. Eind jaren 80 wordt een landelijke opleiding voor ambulan ceverpleegkundigen en -chauffeurs gere aliseerd. Momenteel zijn ambulances een soort rijdende ziekenhuizen vol met le vensreddende apparatuur. Naar het Provinciehuis in Haarlem met een spandoek om te demonstreren V.l.n.r. Willem Vader, Tiny Kos en Maartje Vonkeman Bronnen: Diverse kranten Maartje Barten-Vonkeman Nationaal Ambulance- en Eerste Hulp Museum in Leiden Weer terug in Langedijk Hier stopt de geschiedenis van de ambu lance in Langedijk echter nog niet. De aan- De volledige ploeg van vrijwilligers bij het afscheid van Willem Vader. V.l.n.r. staand: Adri Versterre - Lyd Schuller - Borst - Jaap Bes - Ria Borst - Piet Dijkstra - Kees Bekker - Hand - de Vries - - Tiny Kos - Riet Schoppen. V.l.n.r. zittend: Grada - Willem Vader - Maartje Vonkeman Oktober 2019 31

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 33