it had L ambulance ^angec t£ een eigen ILij OMGEVALLENDIENST LMGEDIJK St PANCRAS TEL.02260-2222 Langedijk Tanja Kuiper B5 il hw st Tekst op de ambulance Een eigen ambulance In het begin van de jaren 60 van de vorige eeuw vond men dat er in Langedijk een ambulance moest komen. Langedijk was voor de ruilverkaveling nog moeilijk be reikbaar en het duurde te lang tot er een ambulance van buiten arriveerde. Daarom werd er geld door het bedrijfs leven 4.500) en de gemeenschap van Langedijk en Sint Pancras 2.500) bijeen gebracht. In september 1964 is er op het gemeentehuis in Noord-Scharwoude de officiële overdracht aan de afdeling Langedijk van het Neder- landsche Roode Kruis. De ambulance is een Ford Taunus Transit. Dat er een degelijke ambulance is aangeschaft, blijkt wel uit het feit dat die nog steeds te bewonderen is in het Na tionaal Ambulance- en Eerste Hulp Museum in Leiden! De ambulance wordt door EHBO-ers bemand die zich vrijwillig daarvoor hebben opgegeven. Bewondering buiten van de ambulance door v.l.n.r. Hoekstra en Beumer van het Roode Kruis Langedijk, Burgemeester Zwart en gemeentebode Jan IJff Maartje Barten-Vonkeman was zo'n vrijwilligster Zij heeft zich 18 jaar lang vrijwillig ingezet voor dit werk. Ze moest als bijrijdster eerst een opleiding voor E.H.B.O. doen bij dokter Gerrmann plus nog een verdere oplei ding in het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Alkmaar. Maartje vertelt over die periode: De Ford Taunus was ei genlijk niet groot genoeg als er twee mensen vervoerd moesten worden: de brancards lagen dan boven elkaar. Twee brancards boven elkaar Eenmaal was er een heel lange man met een gebroken been en toen moest de achterdeur open blijven, anders kon hij niet lan guit liggen Ik begon in 1969 nadat ik mijn E.H.B.O.-di- ploma had gehaald en had van 1970 tot 1989 een bordje aan de deur. Ik kreeg dit bordje van meneer Bant van de Spoorstraat, die daarvóór bij de E.H.B.O. zat. Inwoners konden bij mij te recht voor de eerste hulp-kist of om assistentie te vragen. Om te kunnen worden opgeroepen, gebruikte ik een mobilofoon. Er waren nog 8 andere bijrijders die hetzelfde werk deden. Je moest altijd klaar staan, ook 's nachts en in het weekend. Toen ik be gon, was onze dochter Marieke 2 jaar. Als ik opgeroepen werd, bracht ik Marieke naar buurvrouw Aarts, die woonde aan de overkant. Als er een ongeluk was gebeurd, moest de chauffeur van de ambulance, waaronder Willem Vader, een bijrijdster zoeken. Later werd er een schema gemaakt en had elke bijrijder dienst. Ongelukken met kinderen waren het ergst. Een ongeluk op het kruispunt waar nu de stoplichten zijn, in Zuid-Schar- woude, maakte dat ik met het werk ben gestopt." Deze tekst stond ook op het diploma van Maartje 30 Oktober 2019 De ondergetekende, {hoofdcommissaris/ hoofd van Politie te jerkiaart, dat de houder van dit diploma p de door de politie afgezette terreinen kan worden toegelaten tot het verlenen van Eerste Hulp bij Ongelukken, zulks ter beoordeling van de ter plaatse aanwezige politieambtenaart

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 32