Veteranen Oprichting Veteranenclub Bij veel oud-strijders is er behoefte om nog eens terug te gaan naar de plaatsen waar ze gelegerd waren. Aparte Veteranen-reizen voorzien in die behoefte en in septem ber 1999 stapt ook Cees met dat doel in het vliegtuig. Cees: Bij de landing in Indonesië kwamen er heel wat emoties bij me los. Ik moest eerst eens zitten en alles tot me door laten dringen. Op die reis waren er alleen maar veteranen en we konden daar om over van alles goed met elkaar praten. Bij mijn standplaats was erg veel veranderd zag ik, maar de brug die we gemaakt hadden die lag er nog!" Het was goed bevallen, zo'n reis met veteranen die elkaar goed begrepen. Terug in Nederland overlegt hij met een kameraad om een eigen veteranenclub op te richten om die gesprekken gaande te houden. Dan kan iedereen in zijn eigen omgeving de verhalen kwijt onder lotgenoten en dat kan alleen maar opluchten. De club komt er en in een Veteranencafé komen ze maandelijks bij elkaar, eerst maar 10, maar het breidt uit naar 50 veteranen die de bij eenkomsten bezoeken. Eindelijk onder elkaar om overal over te kunnen praten. Ervaringen delen met andere veteranen Daar ontstaat een nieuw idee, het starten van een actie om een Veteranendag in Langedijk te organiseren. Het college omarmt dit idee en neemt de organisatie in 2002 op zich. Dat enthousiasme is zo groot dat de gemeente raad niet wordt ingelicht en die voelt zich gepasseerd. De raad wil het voor het jaar daarop daarom niet meer bekostigen. Na gesprekken met Cees zien diverse poli tieke partijen echter in hoe belangrijk zo'n dag is voor de waardering van veteranen binnen de eigen gemeente. De raad gaat ermee akkoord en vanaf dat moment is het een jaarlijkse traditie gebleven. Aan de keukentafel: Cees met foto's en documenten die hij altijd overzichtelijk heeft bewaard Bereikt wat hij wilde Cees Zijp kan tevreden zijn. Het kostte veel tijd en moeite maar hij kreeg het wel voor elkaar: uitbreiding van het oorlogsmonument De Stier, het Veteranencafé en de jaar lijkse Veteranendag in Langedijk. Hij is ook een voorbeeld van iemand die niet door alle nare ervaringen in negatief gedrag is weggezonken. Omdat hij altijd positief probeerde dingen voor elkaar te krijgen in de Langedijker gemeenschap, kon hij zijn acties met succes afsluiten. Bronnen: Familiearchief van Cees Zijp Interviews met Cees Zijp Krant De Vrije Alkmaarder Oktober 2019 29 j* r iedere ie dinsdag van de maand

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 31