Cees Zijp, Langedijker soldaat in de tropen tgtogR Aanpassen en doorgaan Praten over die ervaringen in dat verre land ging daarom niet. De reactie werd: aanpassen en gewoon doen, de mensen wisten toch niet waar je het over had. Aan de buitenkant zag je niets aan die terug gekeerde soldaten die eigenlijk erg veran derd waren. Herinneringen zitten immers in je hoofd en pas door een bepaalde om standigheid komen ze soms weer terug. Verder blijven ze in je hoofd opgeborgen. Bovendien moet er gewerkt worden en Cees doet dat weer in de zaak van zijn vader met de brandstoffen: steenkool, pe troleum en olie. Dat wordt echter allemaal overbodig in de jaren 60 door de gasvondsten in Gro ningen. Wel geeft dit een kans om iets nieuws te gaan doen, hij wilde toch altijd graag garagehouder worden? Voorzichtig eerst beginnen met een wasserette voor auto's. Toen dat goed liep, kwam er een betere en een tankstation en de altijd zo graag gewilde garage. Hij haalt na zijn 40e nog het monteursdi ploma en het werk neemt hem behoorlijk in beslag. Toch blijven de belevenissen uit Nederlands-Indië sluimerend een rol spelen. Vooral de gesneuvelde Langedijkers in Nederlands-Indië houden hem bezig. Maar ook hoe het met zijn neef Martinus Zijp was afgelopen. Hij gaat over tot actie. Actie voor gesneuvelde Langedijkers na de Tweede Wereldoorlog Ruim 100 Langedijkers hebben in Nederlands-Indië ge diend na de Tweede Wereldoorlog. Na de overdracht aan Indonesië, eind december 1949, kan de balans worden opgemaakt: er zijn vijf gesneuvelden die allen hun graf in Indonesië hebben. Twee nieuwe stenen bij De Stier, links voor Korea en rechts voor Nederlands-Indië veroordeeld als de agressor. Tijdens hevige gevechten was hij daar gesneuveld op 1 juni 1951. Na veel inspanning en overleg met de gemeente krijgt Cees tenslotte alle medewerking. Er komen voor Korea en Nederlands-Indië twee mooie gedenkstenen bij De Stier die op 19 december 1998 worden onthuld. Na een bijeenkomst in Concordia, waar kameraden van Marti- nus Zijp voor het eerst over hem spreken, gaat het gezel schap naar het nu complete monument. Op 4 augustus 1999 is er zelfs apart nog een officieel ere saluut van oud-kameraden van Martinus Zijp, die hem op die wijze gedenken. Voortaan worden bij de jaarlijkse dodenherdenking op 4 mei alle slachtoffers herdacht. Is dat een reden dat er minder belangstelling voor is dan de slachtoffers uit de Tweede We reldoorlog? Die staan op het monument De Stier, maar zouden deze vijf er eigenlijk ook niet bij moeten staan? Zij hebben hun land toch gediend? Cees zoekt contact met het ge meentebestuur en voert veel overleg om dit voor elkaar te krijgen. Hij vindt ook dat wie in Korea gesneuveld is tijdens de Koreaanse Oorlog (1950-1953) erbij hoort. Dat is er maar eentje geweest, Martinus Zijp, inderdaad de al eerder genoemde neef van Cees die gelijk met hem in Nederlands-Indië zat. Die ging als vrij williger naar Korea en was onderdeel van de strijdmacht van de Verenigde Naties. Die had den een internationaal leger samengesteld tegen Noord-Korea dat door de Veiligheidsraad was Bloemen leggen na plaatsing nieuwe stenen voor slachtoffers Korea en Nederlands-Indië, v.l.n.r. Jb Smit - D. Schoon - Cees Zijp 28 Oktober 2019 ris «na?»-*"» lOTUi |A<01 piBl

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 30