Cees Zijp, Langedijker soldaat in de tropen In oktober 1948 ligt het schip 'Zuiderkruis' klaar waar 1400 mannen in vervoerd gaan worden, de warmte te gemoet van de tropen. Het was een zogenaamd Victo- ry-schip voor troepentransport, dat is een schip met grote ruimtes dat vooral bedoeld is om er troepen in te ver voeren. Cees: "Er waren stapelbedden 5 hoog waar het in een bedompte atmosfeer amper uit te houden was. In het voorschip was er een ruimte voor wat vertier waar je ook kon zitten. In een roulatiesysteem konden groepen daar een tijdje verblijven. We wisten totaal niet wat ons te wachten stond, ze zeiden niks, alleen dat Indië in gevaar was. We zouden daar wel horen wat we precies moesten doen." De hele overtocht duurt ongeveer een maand. Hoe lang ze daar moeten blijven is onbekend, niemand weet welke ontwikkelingen er komen. De normale diensttijd is voor een dienstplichtige anderhalf jaar, maar langer zal het toch hopelijk niet gaan duren. Gestationeerd op Java Aangekomen in Nederlands-Indië blijkt zijn standplaats de plaats Garoet op Java te zijn. Dat lijkt in niets op wat hij gewend is in Langedijk. Het is er warm (30-35 °C), bergachtig, er zijn nauwelijks wegen en bruggen en het is er constant gevaarlijk door de oorlogssituatie. Java is ook ruim drie keer zo groot als Nederland, dus reizen in zo'n groot gebied duurt ook altijd veel langer. Daar moet dus bewaking bij. Dat geldt zeker ook voor hun kampement, waar op elke hoek in een vierkant een geschutskoepel is geplaatst. Vooral 's nachts zijn de te genstanders actief die een guerrilla-oorlog voeren. Die sluipen 's nachts onder dekking van de donkere nacht door het hoge gras naar het kamp. Schieten op wat be weegt om ze uit te kunnen schakelen vraagt voortdurend dat je paraat bent. ■de af staand v.l.n.r.: Martinus Zijp Kz. en Dirk Zijp Dz. Zittend v.l.n.r.: Kees Dekker en Cees Zijp Nederlands-Indië, met de oude benaming van de eilanden Cees ziet dat de bruggen die zij als genietroepen bouwen de volgende dag vaak weer zijn vernield. Brug rechts is vernield, links wordt daarom maar weer een nieuwe gebouwd Niet de enige Zijp Ondanks alle gevaren is hij nooit gewond geraakt en dat geldt ook voor de andere Zijp-en. Hij is name lijk niet de enige Zijp in Nederlands-Indië, er zitten ook de twee neven Martinus en Dirk Zijp. Bovendien zit zijn aanstaande zwager Kees Dek ker (verkering met zus van Cees Zijp) er ook nog. Van hen is Martinus Zijp degene die zich als vrijwilli ger heeft opgegeven. Cees kan zich herin- Cees in de Bren-put op wacht, bij het neren dat ze samen kamp in Garoet; Bren(gun) is een een keer aan het aard- automatisch wapen appelen rooien waren in de Bleekmeer en dat Martinus dat werk verschrikkelijk vond. Dat vond hij geen leven en dan leek hem een leven als soldaat heel wat aantrekkelijker. Hij doet de parachutisten- en comman do-opleiding en voelt zich goed thuis in het leger. Later in dit verhaal zal hij weer ter sprake komen. 26 Oktober 2019 :Cju!/vecL

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 28