Zijp, L eei ranged t£OF sole in el e tropen Arie Kaan Op West Java Van Zuid- Scharwoude naar Nederlands-Indië Soms sturen tijdsom standigheden iemand een volkomen onver wachte kant op. Ook vele Langedijkers hebben dat ondervon den. In dit blad wordt regelmatig zo'n ge schiedenis beschreven om te laten zien wat iemand allemaal mee kan maken. Dan blijkt uit de reacties dat de Langedijker gemeen schap er nauwelijks weet van heeft en het goed is dat het be kend wordt. Het troepenschip 'Zuiderkruis' vervoert de soldaten Het troepensohip „Zuiderkruis" i« met 1400 militairen aan boord weer naar Indonesia vertrokken. De Vrije Alkmaarder, 9 oktober 1948, Zuiderkruis vertrekt met Cees Zijp aan boord Cees Zijp is hier ook zo'n voorbeeld van. Hij werd als jon ge knul uit het veilige Zuid-Scharwoude naar de andere kant van de wereld gestuurd. Als dienstplichtig militair 'mag' hij na een opleiding bijna twee jaar zijn leven wa gen om Nederlands-Indië te redden. Het zal voorgoed een stempel op zijn leven drukken. De dienstplicht roept Cees Zijp (1928) is het derde kind uit een gezin van 14 kinderen waarvan er 11 in leven bleven. Zijn vader had een brandstoffenhandel in Zuid-Scharwoude en een tuin derij. Werk genoeg en van jongs af aan meehelpen was normaal. Na zijn verplichte schooltijd gaat hij in Alkmaar bij een garage werken want hij wil graag automonteur worden. Het liefst zou hij later zelf garagehouder worden. Zijn baas wilde hem het vak wel leren maar dat moest dan wel zonder salaris. Na een tijdje zei zijn vader "dan kun je net zo goed bij mij komen werken" en zo komt hij in de brandstoffen terecht. Wel leert hij 's avonds voor diverse diploma's, waaron der het middenstandsdiploma, want zijn droom van een eigen bedrijf laat hem niet los. Tot zover is er nog weinig bijzonders aan te wijzen in zijn bestaan. Ook niet als hij in 1946, zodra hij 18 jaar is (29 juni jarig), wordt gekeurd voor de militaire dienstplicht. Zelfs niet als hij begin 1948 wordt opgeroepen om in Amersfoort opgeleid te worden bij de Genie. Inschepen en de overtocht Gelegerd in de gebouwen van het concentratiekamp dat in de oorlog berucht was, doet alles nog erg aan de Tweede Wereldoorlog denken. Trouwens, het ministerie waar het leger onder valt heet dan nog Ministerie van Oorlog en dat zegt ook genoeg over die tijd. Maar dan komt die volko men onverwachte omslag in zijn bestaan: zijn onder deel is aangewezen om naar Nederlands-Indië te gaan. Daar moet de orde en rust worden hersteld om dat de republiek Indonesië is uitgeroepen. De bevol king is in opstand gekomen tegen het Nederlands gezag en er moet een leger heen. Je kunt je daarvoor opgeven als oorlogsvrijwilliger, maar die groep blijkt te klein om in dat enorm grote land iets voor te stellen. Dus komen de dienstplichtigen in aanmerking, waaronder Cees, die na zijn opleiding klaar is om ingescheept te worden. Hij krijgt 14 dagen inschepingsverlof en moet zich 4 oktober 1948 weer melden in de kazerne. Dat komt mooi uit om zo nog de Zuid-Scharwouder kermis in september voluit mee te kunnen maken! Cees Zijp in militair uniform, thuis in Zuid-Scharwoude, maart 1948 Oktober 2019 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 27