Jan Mulder: een leven van werken en... werken Vader Boelo Mulder hielp veelvuldig mee ondanks zijn pensionering. Dat Boelo ook regelmatig moest helpen bij Eecen vond hij niet erg. Ook werkte hij daar Ten Brug- gencate uit de Spoorstraat in om het vak te leren. Werken was voor de Muldertjes toch geen probleem. Boelo Mulder met zijn vrouw Johanna de Vries Pomp Buiten de smederij, naast de ingang voor de paarden, stond de benzinepomp met het merk Chevron. Het is een apart verhaal. Vooral veel vakantieverkeer kwam langs bij de smederij. Mensen vroegen dan vaak de weg naar hun bestemming. Maar Jan had het in die tijd, op zijn zachts gezegd, niet zo op de Duitsers. 2e van rechts is Gert Greeuw (met pet en sigaret) en Jan Mulder (ook met pet) is daar weer achter te zien. Eind september 1944 was er in Oudkarspel een Rode Kruis-actie voor Arnhem (foto uit collectie Möller) Toen een Duitse gast de weg vroeg, stuurde hij deze, na eerst de tank tot aan de rand toe te hebben gevuld een geheel verkeerde weg op. De smederij aan de Dorpsstraat met benzinepomp Al deze wetenswaardigheden waren ver voor mijn tijd. Ik liep als klein jochie van 2 met mijn klompjes de voordeur van de winkel binnen. Keek mijn ogen uit wat daar allemaal lag uitge stald. Fietsen, wasmachines, strijkbouten en elektrische spullen als stopcontacten en bossen draad. Te veel om op te noemen. De winkel was groot maar ik zocht rechts de deur naar de kamer. Daar viel op naast de tafel en stoelen een groot bureau met heel veel paperassen. Wist nog niet dat dit veelal rekeningen waren die moesten worden geïnd. Of daar tijd voor was Tante Marie, want zo noemde ik haar, was ach ter in de keuken. Klos, klos. De gang liep sterk af. Het zal de zompige ondergrond wel geweest zijn maar ik hoorde gesprekken in het kleine keukentje. De percolator (pruttelpot) stond de gehele dag op het petroliestelletje. Opa Boelo, Jan en zijn vrouw Marie deden een 'koppie'. De deur rechts tegenover het keukentje was het walhalla van 'ome' Jan. Daar zag ik het vuur branden en heel veel hamers, beitels en ander smidsapparatuur. Aan de zoldering waren gro te en kleine houten wielen met transportbanden 'geplakt' om een grote boor of schaaf in werking te stellen. En overal 'rotzooi' op de werkbanken. Dat zagen Freek de Boer en GertJan Langedijk ook maar deze hobbygasten gaven daar niet om. Zij mochten van Jan rustig 'studderen' in zijn domein. Daarna vertrok ik weer naar ons kleine huisje naast de loods. Oktober 2019 21

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 23