J an em een leven van wer. sen en sen wer. Herman Wijte TLMC Een zware hamer in zijn ene grote hand en met de andere knuist probeerde hij een hoefijzer passend te slaan. Want dat deed Jan ook. Illegaal besloeg hij de paarden die ach ter aan de grote wilg waren vastgebonden. De dienders waren erop uit om Jan te betrappen met zijn werkzaam heden, want hij had hiervoor geen vergunning. De sme derij, waar ook een travalje (hoefstal) was om paarden te beslaan, werd niet gebruikt of soms een heel enkele keer. De diender ving bot. Witgoed We schetsen hier een situatie van de jaren dat smederij Mulder nog een begrip was voor velen uit de Langedijk en ver daar buiten. Marie Kansen was de vrouw van Jan en kwam uit Noord-Scharwoude, waar haar ouders aan de Handelskade een kunstmesthandel runden. Ze huw de met Jan en bestierde later de winkel die bestond uit witgoed en allerlei kleine huishoudelijke apparatuur. Eerder werkte de wat nors ogende maar hartelijke Gro ninger (de Mulders kwamen uit Farmsum, bij Delfzijl) bij Koninklijke houtfabriek Eecen als monteur/chauffeur. Samen met o.a. Piet Witteveen werkte hij tegenover het bedrijf in de (nog bestaande) woning/garage ten noorden van de familie Wouter en Marion Eecen, aan het rollend materiaal inclusief de Ford van de heer Jan Eecen. Maar Jan Mulder wilde voor zijn eigen beginnen en huurde in 1947 het pand van Cor Butter aan de Dorpsstraat (nu de doorsteek naar de Kasteelstraat). Jan Mulder in de Dorpsstraat, lopend voor het huis van Wouter en Marion Eecen Links boven de werkplaats/ garage van Eecen waar Boelo en Jan Mulder werkten Op de achter grond nog net te zien café Schilderman, later Celavie en nu De Heerlijkheid Je moet het ijzer smeden als het heet is Er zullen heel wat tuinders en vele andere klanten en passanten 'dank je wel' hebben gezegd tegen Jan Mulder (1909-1960) van de smederij in Oudkarspel in de jaren 1947 tot en met 1969. De smid, een allrounder in zijn vak, zal menig tuinder de helpende hand hebben geboden als zijn Agria of koolvlet weer eens stuk was. En dat was meestal net voor het weekend. Dan was het gauw: "Jan, hij leit an de kant. Ken ik hem maandag weer gebruiken?" De weekenden waren voor Jan met de 'Gouden oogst'-si- gaar in het hoofd gewone werkdagen, zoals een maandag of een vrijdag. Jan ging nooit op vakantie. Altijd stond hij klaar voor zijn tuinders, zijn echte klanten. In zijn smede rij, vol met gereedschap en machines, stond hij daar met bezweet hoofd en pet boven het vuur. De fikse wilg achter de smederij waaraan de paarden werden vastgebonden om te worden beslagen Achter het huis keuvelen over alles en nog wat met v.l.n.r. Marie, buurvrouw Hart en Nel Kroon. Olievaten met voorraad genoeg 20 Oktober 2019 o o o

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 22