Herinneringen aan Jan Groothuizen met zijn tamme meeuw 2e van links handelaar Jan Groothuizen Het ei van de Tamme Meeuw Van een stel jongens uit de buurt kreeg hij een ei dat ze bij Bergen aan Zee gevonden hadden. Jan ging ermee naar zijn broer in Alkmaar die een kippenbedrijf had. Daar liet hij het uitbroeden. Na 31 dagen in de broedmachine kwam er een vogeltje uit dat zich ontpopte als jonge meeuw. Menu Met gekookte eitjes en bal letjes gehakt fokte Jan het dier op. In het begin wel 20 a 25 eieren per week, later werd het afgebouwd tot 1 ei per dag. De baas hoefde maar even zijn geluid te la ten horen en dan kwam hij krassend aan fladderen. In het begin bleef hij wat op het erf scharrelen en werd goede vrienden met de poes en de hond. Zijn slaapplaats was in het kippenhok, tegen donker zocht hij met veel blazen zijn stok op. Hij had eigenlijk een hekel aan dat kippenvolk. Kokmeeuw of Zilvermeeuw Na een paar maanden was het al duidelijk: het was een Zilvermeeuw. Hoe Jan de bijnaam 'De Kokmeeuw' kreeg is me niet duidelijk. Maar ik denk (als vogelaar) dat kok meeuwen in de jaren 50 meer in het binnenland zaten en de zilvermeeuwen meer aan de kust. Die kende men hier dus niet zo goed. Als Groothuizen met zijn meeuw door het dorp liep (in het begin kon de meeuw niet vliegen en scharrelde wat mee) was het al gauw van "daar gaat De Kokmeeuw." Ik heb veel mensen gesproken en die hebben het over 'de tamme meeuw'. Het kippenhok werd verlaten en de meeuw kreeg een plaats in de boet. Hij begon ook beter te vliegen en zat overdag op het kop-eind van de akker, net over de sloot. Het menu werd uitgebreid met kaas en vis en zelf schar relde hij ook wat bij elkaar. Zondag was een feestdag, dan zweefde hij rond twee uur boven de woning om neer te strijken voor het zondagsmaal, namelijk een hoeveelheid soep. Vermoedelijk merkte het dier aan de rust in het land, geen komen en gaan van bouwers, dat het zondag was. Contact met Artis Een meeuw die uit de hand at, dit was een onbekend ver schijnsel volgens de ornitho logen. Dus was het niet onop gemerkt gebleven bij krant en radio. Dit zeldzame geval van dieren liefde tussen mens en meeuw had men bij Artis nog nooit meegemaakt. Meneer Portielje van Artis belde, die wilde graag de meeuw hebben. Hij deed er onderzoek naar en schreef daar ook over. Portielje was een au toriteit op dierpsychologisch gebied. Hij was bekend door de Verkade-albums voor de Tweede Wereldoorlog en zijn bijdragen voor radio en kranten. Maar dat deed Jan niet, hij vond het veel te grap pig. De heer Portielje vroeg wat Jan hem te vreten gaf en toen hem dat verteld werd, zei hij: "geen wonder dat het beest niet meer weg gaat, een veel te best kosthuis. Als je mij zo zou trakteren, zou ik ook nooit meer weggaan!" Even later kon Jan hem pareren op de vraag, wat voor geslacht de meeuw had. "Nou meneer Portielje, precies weet ik het niet, maar ik denk een mannetje. Vorige week moest de bus voor hem stoppen op de Dorpsstraat, was hij net op weg naar het café van Dignum aan de overkant Courant Een paar keer is de schrijvende pers langs geweest. In een uitgebreid artikel in januari 1951 wordt het hele gebeuren beschreven in de Alkmaarsche Courant. Een van die ke ren, alles was verteld over de meeuw en ze waren klaar, zei Jan tegen die schrijver: "ik heb ook nog een tamme Mol, die doet alles wat ik zeg." Nou daar keek hij bar van op. Ze zat er gewoon bij, het was zijn vrouw (meisjesnaam Mol)! Slot In het begin heeft men gedacht dat de meeuw wel zou vertrekken bij de volwassen leeftijd van 4 jaar en ge slachtsrijp, maar dit is niet gebeurd. Alleen drie dagen per jaar trekt hij erop uit, maar komt elke keer weer terug. De Zilvermeeuw heeft zich zelf een leven aangewend, dat is misschien wel het meest wonderlijke, en is toch stokoud geworden. Bronnen: - Regionaal Archief Alkmaar - Diverse kranten - Vroegere buren: Bouwens, Engeringh, Smit - De broers Bram en Willem Leegwater uit Broek op Langedijk - Familiearchief kleindochters Tina en Jacqueline Bakker De meeuw aan de maaltijd Jan met zijn meeuw Oktober 2019 19

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 21