H J th .eriMiermgen aan an muizen met zijn tamme meeuw FOO Jan Slink Inleiding Dit verhaal speelt zich af in de jaren 50 van de vorige eeuw. Ik liep met mijn vader over de Dorpsstraat naar het L.S.V.V.-veld, ik was een jaar of acht. Op nummer 56, na bij de latere doorbraak naar de Tulpenstraat, stond daar een prachtige Mercedes model 170, met van die brede spatborden. Hij vertelde mij dat die van 'De Kokmeeuw' was. Dit is me altijd bij gebleven en ik moest dit eens op papier zetten. Dat is nu dus na 60 jaar. 1951, Jan Groothuizen met de jonge zilvermeeuw, 5 maanden oud De heer Jan Groothuizen (geboren in Sint Pancras, 1900) is groente-exporteur, bekend als dierenvriend en een kleur rijk figuur. Hij trouwt in 1927 met Catharina Mol (gebo ren in Zuid-Scharwoude, 1903) te Noord-Scharwoude en daar gaan ze dan wonen. Ze krijgen een dochter en 2 kleindochters. Jan had nogal wat eigenaardigheden, hier een kleine opsomming. Jonge jaren In zijn jonge jaren haalde hij ook van alles uit. Thuis wa ren ze met zvn 13-en. Er moest geholpen worden en hij zou de kippen een pannetje rijst voeren. Dat deed hij niet buiten maar in de kamer, het werd een klerezooi en hij kon voor straf weer het kolenhok opzoeken. Op school maakte hij een vuurtje onder de inktpot, tot de hele klas onder zat. Later Wij zitten normaal op een stoel. Jan niet, altijd verkeerd om, rugkant naar voren. Rookte dikke Agio's en schreef, net als veel mensen in die tijd, alles op de achterkant van de sigarendoos, zijn hele boekhouding. Hij had alle da gen een nieuwe doos mee. Voetbal trainer Ze vroegen hem een keer als trainer voor de voetbal van L.S.V.V., maar hij had er helemaal geen zin in. Hij nam ze al gauw mee naar het café en ze hadden hem goed geraakt. Toen zocht het bestuur gauw een ander. Kleindochters Jan had twee kleindochters. Die mochten altijd een sorbet halen bij de Bistro, in van die mooie bekers. Die werden verzameld in de kamerkast, een hele plank vol. Sinterklaastijd Met Sinterklaastijd, hij hield nogal van zoet, bestelde hij bij buurman Bouwens (de bakker) zijn hele naam in ban ketletters. Dit werd zijn vrouw Catharina toch te gortig, doe alleen maar je voornaam Jan, dus het werden er 3 in plaats van 14. Auto te water Bij de inleiding had ik het over die Mercedes. Een buur jongen van Jan had wel zin aan die auto, maar hij was pas 16 jaar. Als u hem weg doet, koop ik hem." Nou dat komt goed uit, ik ga over een paar jaar rentenieren, dan kom je maar weer.Maar toen hij om de auto kwam zei Groothuizen: "ik heb hem niet meer!" Grote teleurstelling. Wat was er gebeurd? Jan ging alle dagen naar de Broeker veiling voor de handel. Foto omstreeks 1950 bij de Broeker veiling. Helemaal links handelaar Jan Groothuizen. In de schuit tuinder Jan Verduin uit Sint Pancras. Op de kade verder van links naar rechts de vrachtschippers Jan Kliffen en Jaap Buisman en keurmeester Simon Entius Hij zet de auto op de brug en loopt naar het afmijnlokaal. Niet veel later komen ze hem halen. "Jan het is niet goed gegaan: je Mercedes ligt in het water, maar je klompen drijven nog, die kan je zo pakken." De handrem vergeten! Als hij uitstapte, zette hij zijn klompen altijd op de treeplank en ging op zijn sokken verder. Daar kon je wel soep van ko ken. Zo reed hij ook altijd, klompen op de bijrijdersstoel. Wie was Jan Groothuizen 18 Oktober 2019

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 20