Foto uit een schoenendoos van schoenmaker Hinke Cees Hinke was op zijn 51ste voor de tweede keer we duwnaar. Zijn jongste dochter was toen nog maar elf jaar. De andere twee dochters deden het huishouden en hiel pen mee in de winkel. Dat werk was voor hen niet meer nodig toen hun vader op 8 november 1917 trouwde met de 53-jarige Catharina de Wit. Geertje, Marie en Trientje De drie dochters bleven niet in Zuid-Scharwoude of Lan- gedijk wonen. Geertje trouwde in 1918 met Aris Groen uit Waarland. Ze verhuisden naar Uitgeest en begonnen aan de Langebuurt een kruidenierswinkel, later de Spar. In het begin voor de klanten misschien wat lastig omdat ze een Westfries woord of gezegde gebruikten dat ze niet begrepen. Toch was het voor hen een goede keuze ge weest; ze hebben zich daar thuis gevoeld. Geertje en Aris hadden geen kinderen, er was wel een meisje thuisgehaald. Geertje Hinke is overleden op 8 sep tember 1968. Ook in 1918 trouwde Marie met Toon Klijbroek uit Tuit- tjenhorn. Ze gingen wonen aan het Kalverdijkerlaantje. Hier had Toon een tuindersbedrijf. Uit dit huwelijk wer den 6 kinderen geboren, vier meisjes en twee jongens. Begin januari 1929 kreeg Marie longontsteking, ze bracht een levenloos kind ter wereld en overleed kort daarna op 21 januari. Ze was toen 34 jaar oud. Hulp bij rouwver werking bestond niet. De pastoor regelde een huishoud ster en dat was het. In 1933 verhuisde het gezin naar de Nieuwpoortslaan in Alkmaar en later naar Visserslaan 1. Toon Klijbroek had een tuinderij aan de Hoeverweg en hij overleed in 1967. Op de foto van 1906 is Trientje er duidelijk 'bijgeplakt'. Waarom, blijft een vraag. Vanaf haar geboorte had ze moeite en ook pijn met lopen. In 1924 trouwde ze met Dirk Stoop en vanaf die tijd werd ze bij de familie Stoop Trien genoemd. Eerst woonde het gezin in Eenigenburg en la ter in Waarland. Hij werkte aan het kanaal Omval-Kol- horn en in de Wieringermeer en daarna werd hij weer tuinder. Uit dit huwelijk zijn acht kinderen geboren; een jongetje is op 5-jari- ge leeftijd verdronken. Op latere leeftijd is Trien nog geopereerd, het lopen bleef moeilijk maar de pijn was gelukkig weg. Midden jaren zestig verhuisden Dirk en Trien naar het bejaardenhuis in Tuitjenhorn. Dirk overleed op 25 juli 1968 en Trien Stoop-Hinke op 27 september 1971. Hoe verder in Zuid-Scharwoude? In 1914 brak de Eerste Wereld oorlog uit. Nederland bleef bui ten het krijgsgewoel. Tijdens de oorlogsjaren was er een grote vraag vanuit het buitenland naar groente. In Langedijk merkte men toen nog weinig van de re cessie in ons land. Na de oorlog verliep de afzet moeilijk en de prijzen waren laag. Een slechte tijd brak aan. De winke liers ondervonden dit aan den lijve. Alles werd op de pof gekocht en verschillende rekeningen zullen nooit betaald zijn. Tijd voor ontspanning was er ook. In een kranten verslag van september 1923 lezen we over jubileumfees ten in Zuid-Scharwoude. Het was toen 25 jaar geleden dat Wilhelmina tot koningin werd gekroond. Er waren spelen voor kinderen en ouderen en een étalage-wed strijd, waaraan schoenmaker Cees Hinke ook meedeed. Links voormalige winkel van schoenmaker Hinke, foto uit 1967 ?uid-5diarmoud? Rechts op de foto de NoordBrantssche Schoen Laarzen Winkel, vanaf 1911 de winkel van Cees Hinke 16 Oktober 2019

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 18