Winterpantoffels en Muilen SIGABES en SWABBim, O. HINKE. Zuidscharwoud^ Foto uit een schoenendoos van schoenmaker Hinke werkte in de huishouding. Vervolgens ging ze naar Else- ne, een deel van Brussel. Na dit avontuur emigreerde ze in 1913 naar Californië. Zij heeft daar een zoon gekregen. Samen sterk Het is begin 1910. De concurrentie bleef. Om dit niet op de spits te drijven werd in Langedijk de vereniging 'Eens gezindheid' opgericht. Op de eerste vergadering in januari waren elf leden aan wezig. De voorzitter opende: 'protestanten en katholieken hebben elkaar hier als flinke mannen de hand gereikt en zullen zich waarschijnlijk als broeders één tonen'. Het doel van de vereniging was om alle schoenmakersar tikelen tegen dezelfde prijs te verkopen en bij ziekte elkaar kosteloos te helpen. In de vergadering van no vember van datzelfde jaar bleef van die eensgezindheid weinig over. Het hoofdthema op die bijeenkomst was de zondagsslui ting na 12 uur. Er werd fel gediscussieerd over dit punt. Er werd zelfs voorgesteld om de gehele zondag te sluiten. Hier viel niet over te praten. Volgens een krantenbericht in Ons Blad van 5 november 1910 waren er tien leden aanwezig. Alleen C. Hinke was tegen dit voorstel. Hij bleef bij zijn standpunt, tenzij de twee leden die niet aanwezig waren, ook vóór de zon dagssluiting na 12 uur waren. Gezien de tekst in latere advertenties van Hinke waren die twee afwezige leden dat niet van plan. Op zondag 3 december 1911 blijkt hij 'den geheelen dag geopend.' SCHOENMAKERIJ. Ondergeteekende C. HINKE, Schoen- handel 2UID-SCH&KW0UDE, bericht zijne goachten begunstigers, dat hij zijn Schoenmakerij, annex Winkel, zal verplaatsen naar het nieuwe pand, naast den heer F. SCHAAP alhier en op ZATJ53DAG1 1 JULI a 6 zijnen winkel in allerlei Schoenwer ken, alsmede een ruime voorraad (Sigraren in diverse soorten, zal openen. Hopende veler gunst te mogen ver werven, zooals bij die tot heden heeft mogen genieten. Beleefd aanbevelend, C. HHVKK, Zuid-Schar wonde. Juni 1911. Ons Blad, 24 juni 1911 Er werd wel besloten om gezamenlijk chroomsmeer (schoensmeer) in te kopen. Waarom bleef hij bij zijn standpunt? Hij heeft vooruitgedacht. Cees Hinke opende in juli 1911 een nieuwe schoenmakerij annex winkel. Het adres was A 192a, nu: Dorpsstraat 456 1). Hij ver kocht voortaan niet alleen schoenen, maar ook sigaren, sigaretten en pruimtabak. Dat was de reden, dat hij tegen was. Want wanneer iemand gebrek had aan rookwaar, dan was het mogelijk dat ze bij hem tot 's zondagsavonds laat terecht konden. Heden ontvangen Een groote collectie in alle soorten en maten, van de gC;d kcopsto tot de fijnste soorten. Alsmede een mooie scrteering fijne verpakking, zrer gesehikt voo St. KÏCOLAAS-QaBBAU- Aanbevelend, Zoadag 3 2es- dan goheale êa^ getpscd| Schoenmaker Hinke bleef op zondag de hele dag open (Ons Blad, 2 december 1911) Een droevige gebeurtenis De gezinsfoto bovenaan dit verhaal is genomen rond 1906. De plek is zeer waarschijnlijk bij het oude huis, vol gens de huisnummering van toen nummer B72. Het is waarschijnlijk de enige foto van Cees Hinke, zijn tweede vrouw Leen en de vier dochters. Guurtje vertrok immers kort daarna naar Den Haag. Nog geen zes weken na de opening van de nieuwe win kel overleed op 10 augustus 1911 op 50-jarige leeftijd Helena Geertruida van Ommen. In de rouwadvertentie staat: Tot onze droefheid na een geduldig lijden, voorzien van de laatste H. H. Sacramenten, overleed onze dierbare Echtge- noote en Moeder. Aan welke ziekte zij overleed, is in de familie niet bekend. Want over verdriet werd niet of nauwelijks gesproken. Bekend is wel dat er in die periode door vervuild drink water veel tyfus en cholera-gevallen in Langedijk waren. Van de laatste HH, Sacramenten voorzien Dirk Bruin, Jan Njjman, Grietje Bommer hvr. van Jan de Weever, Jantje Metfca hvr, van Dirk van Diepen, Dirk Kramer en J. Frederlka en Helena Henkevan Ommen In het katholieke Ons Blad stond dat Helena van Ommen (Henke moet Hinke zijn) al op 20 mei 1911 'bediend' was. Ze overleed pas op 10 augustus 1911, dus ze had een lang ziekbed Oktober 2019 15

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 17