F< ker Hi uit een iKoeneiKü van Jrioeuiua in. Piet Kleverlaan De hier afgedrukte foto van het gezin Hinke is om streeks 1906 genomen in Zuid-Scharwoude. Hierop staan Cees Hinke, zijn vier dochters en zijn tweede vrouw Leen van Ommen. Deze foto komt mogelijk uit een schoenendoos. Cees Hinke was namelijk schoen maker in Zuid-Scharwoude. Jan Stoop uit Waarland, een kleinzoon van Cees Hinke, heeft ons deze foto ge stuurd. Een goede aanleiding om na te gaan uit welke familie grootvader Hinke stamde en hoe hij voor het gezin de kost verdiende. Cees Hinke, zijn vier dochters en zijn tweede vrouw Leen van Ommen, omstreeks 1906 Voor v.l.n.r.: Trientje, Cees Hinke, Leen van Ommen Achter v.l.n.r.: Guurtje, Geertje en Marie De achternaam Hinke komt in ons land weinig voor. Het Meertens Instituut heeft een Nederlandse familienamen- bank en hierop kunt u lezen hoeveel personen in Neder land deze achternaam hebben. In 1947 waren dat er 125. Eerder werd het aantal niet bijgehouden. Naar Zuid-Scharwoude Cornelis Hinke werd geboren op 2 oktober 1859 in Berk hout. Toen hij in april 1883 met Guurtje Baars trouwde, gingen ze wonen in de gemeente Ursem. In die tijd was het 'van nature' gewoon dat er kinderen kwamen. Op 25 september 1884 werd hun dochter Guurtje geboren. Een jaar later verhuisde het gezin naar Zuid-Scharwoude. Cees begon hier als schoenmaker. Hij was toen niet de enige schoenmaker in Langedijk. Er waren er zeker tien. Aanvankelijk bestond het werk van een schoenmaker uit het maken én het repareren van schoeisel. Maar het maken werd aan het eind van de 19e eeuw grotendeels overgenomen door de schoenfabrieken. De reparaties aan hakken en zolen bleven de schoenmakers, of beter gezegd, de schoenherstellers doen. Want toentertijd wa ren de mensen zich in hoge mate bewust van recycling: bijna niets werd er weggegooid. Op 22 december 1885 kwam hun zoon Jan ter wereld. Ne gen maanden later overleed hij. De kindersterfte was in die jaren hoog. Het leven ging 'gewoon' door. Op 2 juni 1889 werd Geertje geboren en op 14 april 1891 een 'twee de' Jan. Elf dagen later overleed moeder Guurtje in het kraambed. Ze was 26 jaar. De drie kinderen werden bij familie en kennissen ondergebracht. Op 17 mei overleed ook deze Jan, nog geen vijf weken oud. Hij was bij familie in Ursem. Er kwam een tweede vrouw bij Cees Hinke in zijn leven. Op 18 april 1893 hertrouwde hij met de 31-jarige Leen van Ommen uit Alkmaar. Guurtje en Geertje kwamen weer thuis wonen. Uit dit tweede huwelijk zijn twee dochters geboren: Marie op 11 juni 1894 en Trien op 30 april 1900. Een goed beklante zaak Een schoenmaker moest veel uren maken, want de klant was koning. Vandaag gebracht én ook vandaag klaar; dat was de wens van velen. Zo niet, dan ging men naar een andere schoenmaker. Door prima vakwerk hoopte Hinke een goede naam te krijgen. Dat was het niet al leen. Hij nam contact op met dokter G. C. Weisenborn uit Oudkarspel. Ze spraken af dat wanneer patiënten in Zuid-Scharwoude deze dokter nodig hadden, ze zich vóór de middag twaalf uur konden melden bij Hinke. Ook deze service betaalde zich uit. Het werd een goed beklante zaak met twee of meer knechts. Een advertentie van 15 juni 1901 bevestigt dit ook: Meester schoenmaker Hinke vraagt zo spoedig mogelijk, tegen genot van kost en inwoning, een schoenmakersknecht en een gevorderde leerling." Terstond gevraagd een R K. SCHOEN MAEERSENECHT, loon naar be kwaamheid, bij 0, HINKE, Schoenhandel, Zrnd Soharwoude. Ons Blad, 25 juni 1910, R.K. knecht gevraagd In die tijd was het gewoon dat jeugdigen vanaf hun twaalfde jaar te werk gingen; veelal was dat intern. Als het in de buurt was, kwamen ze zaterdagmiddag thuis en gingen ze zondagavond weer naar hun werkhuis. Was het verderop, dan bleven ze voor een langere tijd van huis. De dochters van Cees en Leen Hinke waren hierop geen uitzondering. In de familie wordt verteld dat Guur- tje een sterke eigen wil had en ondernemend was. Toen ze ruim twintig was, vertrok ze naar Den Haag, waar ze 14 Oktober 2019 p.w r/irt

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 16