Dramatische wending in het leven van Willempje Schoon in 1901 Ook nieuw schip voor vader Gerrit Visser De koftjalk '2 Gebroeders' van A. Waijboer uit Broek op Langedijk, gebouwd in 1900 bij Stoel te Alkmaar, werd in 1901 overgedragen aan Gerrit Visser. Hij geeft het de naam 'Vrouw Elisabeth', vernoemd naar zijn vrouw Elisabeth Keppel. Kan het nog mooier in 1901? Vader en zoon Visser kunnen beiden met een nieuw schip hun werk gaan doen. Het gezin van Jan Visser is in maart 1901 uitgebreid met een derde kind. Begin april 1901 zal Jan Visser in feeststemming zijn nieuwe schip gaan ophalen uit Alkmaar. Maar, Gerrit Visser zal al in 1904 zijn 'Vrouw Elisabeth' weer verkopen en dan is hij slechts 3 jaar ei genaar geweest. Dat is niet omdat hij tekort werk had. De aanleiding voor die verkoop is een volkomen onver wacht familiedrama geweest. Drama op het water Schipper Jan Visser kan zijn schip ophalen op vrijdag 5 april 1901. 'De Jonge Abram' verlaat de werf van Stoel in Alkmaar en gaat door de toenmalige vaart naar Broek op Langedijk. Hij schut bij Schot aan de Zeswielen en vaart de Hoornse vaart op en buigt de Langedijkervaart in naar het kleigat. Onder de Klaas van der Molenbrug door arri veert het schip in de haven van Broek op Langedijk. De families Visser en Schoon worden uitgenodigd om op maandag tweede paasdag, 8 april 1901, 's middags een stukje te gaan varen met het nieuwe schip 'De Jonge Abram'. Het gezelschap gaat om streeks 14.00 uur aan boord, koekjes, broodjes en thee mee en voor de kinderen li monade. Er wordt gegeten en gedronken, iedereen is op zijn paasbest. Willempje Schoon zal trots geweest zijn op Jan Visser en zijn nieuwe schip. De kinderen Elisabeth (5 jaar) en Bram (4 jaar) zijn mee en bij de familie Bak wordt verteld dat Aagtje (18 dagen oud) ook aan boord was, in een soort biezen mandje. Willempje Schoon en Jan Visser hebben elkaar vast nog aangekeken als hij naar het achterdek wandelt. Jan Visser start de motor en vaart de haven uit voorbij de Klaas van der Molenbrug. Die staat vol met tientallen mensen die het nieuwe mo torschip bekijken. Het schip keert ter hoogte van de over haal, vaart weer terug onder de Klaas van der Molenbrug en slaat linksaf naar de sluis. Maar dan bij het flink meesturen, breekt het bovenst gedeelte van de helmstok. Jan Visser valt, slaat met zijn hoofd op het boeisel, valt overboord en verdrinkt ter plaatse. Zijn verdrinken was vermoedelijk een gevolg van de klap op het boeisel waarbij hij bewusteloos is geraakt. Uit na vraag bij de familie is bekend dat Jan Visser het zwem men machtig was. Jan Visser 1870 - 1901 Heden behaagde het de Heere van leven en dood, plotseling van mijne zijde weg te nemen, mijne geliefde echtgenoot, en der kinderen zorgdragenden vader Jan Visser, in den ouderdom van ruim 31 jaroa, mij nalatende 3 kinderen, nog te jong om dit zoo zwaar verlies te kunnen beseffen. "Wed. Ju. YISSEK—Schoon. Broek op Langendijk, 8. April 1901* j. Rouwadvertentie Jan Visser Zijn vrouw Willempje Schoon is opeens weduwe met 3 kleine kinderen: 1. Elisabeth Visser geboren 2 juni 1895 2. Abram Visser geboren 18 juli 1896 3. Aagtje Visser geboren 22 maart 1901 Toen Jan Visser verdronk was mijn oma Elisabeth Tim merman - Visser dus 5 jaar en haar broertje Abram 4 jaar oud. Haar zusje Aagtje is net geboren en nog maar 18 dagen oud. Die blijdschap was van korte duur. De wit te geboortekaartjes van Aagtje Visser, die nog verstuurd moesten worden, hadden een zwart randje gekregen. Met het grote verdriet moest niet alleen Willempje Schoon en haar gezin verder, maar ook vader Gerrit en moeder Elisabeth Visser-Keppel. Grote verslagenheid was er ook bij de scheepswerf Stoel te Alkmaar, de bouwer van 'De Jonge Abram', die lever de een nieuwe boot en een nieuwe helmstok. Ze kregen enige wroeging door dit vreselijke ongeluk. Ze besluiten Willempje Schoon te helpen om een winkeltje te openen in Broek op Langedijk. In de buurt van fietshandel v/h Dekker betrekt ze daar een nering. Ook wordt de grote grafsteen betaald door Stoel met een afbeelding van de Langedijker aak erop. Grafsteen van Jan Visser met afbeelding van zijn schip Oktober 2019 9

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 11