ill t l 1 Dramatu van no wenc im in no .even .empje noon in f. Johan Glas Jan Visser Gzn was een ondernemende man die graag een eigen modern gemotoriseerd schip wilde hebben. Sneller dan zeilschepen en andere motorschepen kon dan als eerste de markt in Amsterdam bediend worden. Een voordeel om een goede prijs te maken, vooral met de vroege aardappelen. Hij bestelt weeks voor Kerstmis 1900 bij scheepswerf Stoel te Alkmaar een stalen koftjalk. Naar het model van een Langedijker ronde aak. De tonnenmaat is ongeveer 20 ton en er komt een 10pk Deutz scheepsdieselmotor in. Stoel gaat aan de slag en op 13 maart 1901 wordt De Jonge Abram te water gelaten. Jan Visser is op de jonge leeftijd van 31 jaar eigenaar van een mooi nieuw schip met motoraandrijving. Hij geeft het de naam 'De Jonge Abram' en vernoemd zo zijn eigen zoontje Abram, gebo ren in 1896, en zijn schoonvader Abram Schoon. V.l.n.r.: Willempje Schoon - Abram Visser - Jan Visser - Elisabeth Visser Wie was Willempje Schoon We weten eigenlijk niet zoveel van Willempje Schoon. Hoe was haar jeugd, hoe verging het haar op school? Had ze vriendinnen? Was ze aardig, was ze leuk in de om gang? We weten het niet! Wel weten we dat haar vader Abram Schoon (van beroep visser) in Broek op Langedijk in het huwelijk trad op 17 mei 1869 met Aagje Jonker. Het gezin kreeg 10 kinderen waarvan Willempje, geboren in 1870, de oudste was. Later werd ze Wilmpje genoemd. Ze zal wel flink meegewerkt hebben in het grote gezin, waar veel van de broers en zussen later ondernemer zijn geworden. Haar tante Hillegonda Schoon (gehuwd met Aarjan Balder in 1877) en oom Klaas Schoon (gehuwd met Sijtje Kloosterboer in 1862) emigreerden naar Ame rika. Willempje Schoon kreeg verkering met Jan Visser uit Zuid-Scharwoude en ze traden in het huwelijk op 11 mei 1894. Ze gingen wonen in de Spieringbuurt vlakbij de sluis en de haven van Broek op Langedijk. Willempje Schoon kreeg 2 dochters en 1 zoon. De oudste dochter Elisabeth Visser (1895) is mijn oma. Maar laten we nu eerst eens kijken wie Jan Visser was. Jan Visser Jan Visser, zoon van Gerrit Visser, was beurtschipper van aardappels en groenten naar Amsterdam en Den Haag. Hij trad in de voetsporen van zijn vader die zijn hele leven (tot ver in de 70) ook beurtschipper was. Die vervoerde met name veel groente van Langedijk naar Amsterdam en Haarlem. Ook had hij een kolenbedrijf (brandstof) in Alkmaar. De Jonge Abram met Jan Visser aan het roer 'Vrouw Elisabeth' vanaf 1901 van Gerrit Visser, hier waarschijnlijk aan het roer 8 Oktober 2019

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2019 | | pagina 10