Stoutigheden in het Broeker zwembad Dus waarom deze twee sporten niet samenvoegen in de zelfde vereniging. Aan de oostkant van 't Waardje zal de zweminrichting iets ten noorden van de Laanweg wor den gebouwd. Op zondag 8 juli 1934 is daar de feestelijke opening en met de houten 'pierenbak' van 18 bij 10 meter is er genoeg ruimte voor leerlingen om het zwemmen te leren. In Oudkarspel mag er gemengd gezwommen wor den. Ontwikkeling Langedijker zwembaden tot 1940 Beide zwembaden voorzien in een grote behoefte in het waterrijke Langedijk en geven ook veel gezelligheid. Toch lijden ze een steeds moeizamer bestaan door de die pe economische crisis van de jaren 30. In Oudkarspel lopen de tekorten bij de zwemafdeling van de ijsclub Volharding steeds verder op. De paar vooraanstaande personen in de gemeente die zo vrien delijk waren borg te staan voor het startkapitaal, dreigen een keer te worden aangesproken. Het zwembad krijgt in 1940 een doorstart met de oprichting van een nieuwe zelfstandige zwemclub: 'Eigen Kracht'. In Zuid-Scharwoude zijn er in 1939 pogingen om ook daar een zwembad te maken. Die moet dan komen aan de Oosterdijk in de ringvaart, ten zuiden van de Lange Balk. Een gevormde commissie onderzoekt de mogelijk heid en is bezig de nodige plannen uit te werken. Daar komt verder niets meer van door de mobilisatie in 1939 en de bezetting vanaf 1940 door Duitsland. In Broek op Langedijk wordt het zwembad in 1938 ver plaatst van de Tocht naar het zuideinde van de gemeente aan de ringvaart. Oorzaak: de werkzaamheden voor de kanalisatie van het kanaal Alkmaar-Kolhorn. De nieuwe plaats is ter hoogte van de Muldersbrug, niet ver van de Twuyvermolen. De zwemvereniging blijft daar gewoon doordraaien. Jan Weder (1933) weet nog goed dat hij in dat bad voor de oorlog zwemlessen kreeg: Jan Weder (foto Arie Kaan) Met een grote autoband om mijn middel sprong ik van het trappetje het water in. Die zwemband schoof van mijn middel naar mijn enkels en ik kantelde met mijn hoofd naar beneden. Ik heb toen na een tijdje hele mooie kleuren gezien, net voordat ze me op tijd uit het water haaldenIk heb daar uiteindelijk wel zwemmen geleerd en dat kwam een keer goed van pas. Ik fietste met mijn ouders en 2 broers op de Twuyverweg en mijn voorwiel kwam tegen het achterwiel van een van mijn broers. Toen raakte ik van de weg af zo in de sloot ernaast. Ik zwom van schrik naar de overkant en iedereen zag dat ik inderdaad kon zwemmen!" Broeker zwembad in de ringvaart (foto uit archief Historische Vereniging Sint Pancras) In deze tijd blijft er veel discussie of een zwembad nu wel of niet gescheiden moet laten baden. Mogen de jongens bij de meisjes en mogen de heren samen met de dames zwemmen. Politieke partijen op christelijke basis zijn erg tegen het gezamenlijk baden en die hebben in Broek op Langedijk de meerderheid. Broek staat met zijn sterke geloofsbeleving daarom het gezamenlijk baden niet toe. Dat komt ook in het reglement te staan en het bestuur van het zwembad moet daar op toezien. We zagen al dat het nodig was dit in de politieverordening op te nemen om het af te kunnen dwingen. In Oudkarspel mogen jongens en meisjes wel samen zwem men, juli 1941 (foto H. Maller) Gescheiden baden of niet 8 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 9