eac ti e het vorige nummer Redactie We hebben weer erg veel enthousiaste reacties gehad op ons vorige nummer. Die reacties zijn vooral in de zin van "het was weer een bar mooi blad". Dit sterkt ons dat we op de juiste manier bezig zijn en veel mensen plezier ge ven als ze de Otterplaat lezen. Ook reacties op sommige verhalen horen wij gelukkig veel. Soms is het een aanvulling, soms vragen wij zelf aan de lezers informatie over een foto of een onderwerp. Soms is het een verwonderde reactie in de trant van "dat heb ik nou nooit weten dat het zo gaan was". Dat is ook het mooie van speuren naar historische gegevens en die in een verhaal verwerken hoe het vroeger is gegaan. Dat kunnen leuke verhalen zijn, dat kunnen soms ook hele aangrijpende verhalen zijn. Daarom kwamen er veel reacties op het verhaal over Arie Bruin. Arie Bruin "Nooit geweten dat die man zoveel heeft meegemaakt" was een veel gehoorde reactie. Arie Duijves verwonderde zich nog het meest: hij woonde jarenlang tegenover hem in de Spoorstraat! Dat zijn buurman die ingrijpende oorlogser varingen had, was in de buurt nooit ter sprake geweest. Tuinders viel het wel op dat hij nogal stil was toen hij bij 'de transport' werkte bij de veiling van Noord-Scharwou- de. Zijn collega's gaven dan bij navraag het antwoord "hoi heb in een kamp zeten", en dat was het dan. Bij het verhaal zijn nog een paar opmerkingen te maken. Gerard Boekel uit Dirkshorn vertelde dat het verhaal nog heel anders had kunnen lo pen. Volgens het verhaal ging het zo dat Arie Boekel uit het Waarland Arie Bruin uit Noord-Scharwoude naar zijn huis moest halen in het Waarland. Dit alles in op dracht van de verrader Jan Verkerk. In het huis van Arie Boekel was er een lang ge sprek met Verkerk die waar schijnlijk meer informatie uit Arie Bruin wilde krijgen. Na dat gesprek moest Arie Bruin de schoenen van Verkerk ophalen. Die waren blijven staan op zijn onderduikadres en die moest hij brengen naar café Wolfswinkel. Daar zou Verkerk ze in ontvangst nemen en daar zou het verzet Verkerk neerschieten. Maar voor die tijd bleef Verkerk in het huis van Arie Boekel bivakkeren en gijzelde eigenlijk zijn vrouw Nel Boekel-Bruin. Gerard Boekel: "Mijn ome Klaas Bruin kreeg te horen dat mijn moeder werd gegijzeld door Verkerk. Hij haalde een bijl en was op weg naar Verkerk om hem te vermoorden. Het was alleen dat hij ome Niek Stam tegenkwam die hem tegenhield om het uit te voeren dat dit niet gebeurde, anders was het verhaal heel anders gelopen!" Laura Schilder, kleindochter van Arie Bruin, heeft heel veel onderzoek gedaan naar de geschiedenis van haar opa. Zij maakte ons erop attent dat in het verhaal stond dat: "Om toch meer informatie uit hem te krijgen, wordt hij overgeplaatst naar kamp Vught. Dat is in Nederland het eni ge concentratiekamp dat onder SS-regime staat, zwaarder kan niet. Daar gaan de verhoren door van 8 juli tot 4 september 1944. Van brieven of pakketten is in deze periode niets bekend." Dat laatste is echter niet juist, pas na 5 september 1944 is dit het geval dat er geen brieven of pakketten meer worden doorgestuurd. We hebben omgekeerd Laura ook weer veel informatie kunnen geven. Extra verdrietig was het om te horen dat zij onlangs is overleden. EHBO in de jaren 50 van de vorige eeuw De foto van Wim Bruyn die we publiceerden uit de jaren 50 over de EHBO-bijeenkomst gaf verscheidene reacties. De meningen waren verdeeld over de plek waar het was: Piet van Kleef: doet me sterk denken aan de sacristie van de rooms-katholieke kerk, zo te zien hangt er links een kazuifel over een houten stelling. een oud-inwoner van Langedijk: de foto is gemaakt in een van de kantoorruimtes van de oude gasfabriek, later werd er geoefend in de kantine van de oude gasfabriek. Bertus Vroling denkt De Schelvis, ook omdat hij veel katholieken denkt te zien en dit 'hun' café is. Daar zijn we dus nog niet uit! Wat de namen betreft zijn we een stuk verder. Hoewel niet iedereen dezelfde na men noemde, denken we dat de volgende namen nu toch wel zeker zijn, waarbij Ben Rijkes ons erg kon helpen: De man rechts boven is Cor Biersteker. Hij is naar Canada geëmigreerd. Op de onderste rij van links naar rechts: Arie Rijkes (hij is ook naar Canada geëmigreerd), Paula Weel, Lenie Rijper, Henny Buter, Atie Bruyn en Bets Kos (Bets Kos is ook naar Canada geëmigreerd). Arie Bruin Oktober 2018 5

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 6