Bemaling Geestmerambacht met de molens van weleer Deze twee polders werden oorspronkelijk gezamenlijk door twee molens bemalen. De Noordermolen en de Zuidermolen, beide staande op de oostelijke dijk van de Diepsmeer. De Noordermolen werd in 1859 gesloopt, daar men van mening was het met één molen voortaan wel af te kun nen en dat is inderdaad het geval geweest. De Moorsmeer was met twee grondduikers en een tus- sensloot, de Pompsloot, verbonden met de Diepsmeer (Pomp is een oude benaming voor grondduiker). Thans heeft de Moorsmeer een eigen gemaal aan de Rekerkoog- weg, 1 km ten oosten van de kruising met de Diepsmeer- weg (tussen de Nelsonhoeve en De Paarlberg in). De Diepsmeer is geen binnenpolder meer: bij de bouw van het nieuwe gemaal voor Geestmerambacht (ter hoogte van de ringsloot van eerstgenoemde polder) is een aparte pomp ingebouwd die het water via de Saskesloot recht streeks op de boezem brengt. De Kleimeer De Kleimeer bestond uit drie delen: de Noorder-Kleimeer, de Zuider-Kleimeer en de Kleine Kleimeer, drie meertjes die door grondduikers met elkaar waren verbonden. Het vijzelmolentje stond aan de Veersloot aan de noordzijde van de Zuider-Kleimeer, tussen de twee grootste meren in. Deze werd in 1922 gesloopt en vervangen door een windmotor met hulpaandrijving. De Kleimeer is de enige polder in het Geestmerambacht die bij de ruilverkaveling in de jaren 70 gespaard is gebleven. De Daalmeer met de Mare en het Oudie vormden gedrie ën voor de verkaveling ook een te bemalen binnenpol- der. Oorspronkelijk schijnt de Mare een eigen molentje gehad te hebben, maar al vrij spoedig kwam dit poldertje onder bemaling van de Daalmeer. De Daalmeer had een binnenkruier vijzelmolen in de noordhoek van de polder staande. De plaats van de vroegere molen is nog goed te bepalen, te vinden aan het einde van de Molentocht, bij het Molentochtpad, net ten zuiden van het busstation (achter het witte boerderijtje dat met het schutsluisje de herinnering aan vroeger tijden levend houdt). De molen werd in 1917 gesloopt en vervangen door een windmotor met elektrische hulpaandrijving. De Daalmeer e.a. De gehele polder is thans ingenomen door Alk maar-Noord. Geen van de drie gebiedjes is meer een polder: het Oudie is als recreatieplas weer onder water gezet (Oudieplas), de Mare is opgenomen in de opgespo ten gronden rond het gelijknamige winkelcentrum en de Daalmeer kon door de ophoging van de bouwterreinen hetzelfde peil krijgen als het hoogwatergedeelte van de polder Geestmerambacht, zodat men nu de geheel volge bouwde Daalmeer via de geopende schutsluis in- en uit kan varen. De Vronermeerpolder 54 Oktober 2018

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 55