Bemaling Geestmerambacht met de molens van weleer Door de peilverlaging die de ruilverkaveling met zich mee heeft gebracht, kunnen en de Rekerkoog en de twee afdelingen van de Grebpolder hun water nu via een over stort lozen op de polder Geestmerambacht. De Grebpolder heeft zijn molen nog, naast Molenweg nr. 1. De molen is in 1875 als vijzelmolen gebouwd als op volger van een verbrande schepradmolen. Het kan nog steeds de thans 100 ha grote polder bemalen. Er staat ook een gemaal naast de molen. De Dergmeer- en Kerkmeerpolders Het Kromwater werd vanouds via een grondduiker naar de Dergmeer, onder de toenmalige Bijnesloot door, bema len door de molen van de Kerkmeer. De Dergmeer heeft oorspronkelijk een eigen molen gehad, maar in 1864 be sloot men tot gezamenlijke bemaling door middel van de molen van de Kerkmeer. Daartoe werd het water via een grondduiker onder de ringsloot door en via een op lager peil gebrachte sloot tussen Derg- en Kerkmeer en een tweede grondduiker onder de ringsloot van de Kerk- meer door in deze laatste polder gebracht. In 1925 kreeg de polder tevens een eigen motorgemaal, later bijgestaan door een windmotor. Thans heeft de Dergmeer een eigen gemaal aan de Dergmeerweg, 200 m ten noorden van de kruising met de Moorsmeer. De Kerkmeer had een binnenkruier met vijzel, die op 29 december 1914 verbrandde door blikseminslag bij onweer. Daarna werd deze vervangen door het nog bestaande gemaaltje, dat nu als monumentje in stand wordt gehouden. In november 1914 was net een nieuwe 22 kW Kromhout ruwoliemotor in de molen geplaatst als hulpaandrijving op de molenvijzel. Het Warmenhuizer Kerk- of Debbemeertje Deze had een klein molentje, dat net ten noorden van de huidige sportvelden heeft gestaan (bij de driesprong van de Warmenhuizerweg en de Sportlaan). Het huidige ge maal ligt 350 m oostelijker aan de Warmenhuizerweg. De Diepsmeer- en de Moorsmeerpolders De verbrande molen op de Kerkmeerdijk Ofschoon de molen geheel afbrandde (hij was alleen va rend te bereiken) overleefde de motor de brand zodanig, dat hij weer gebruikt kon worden. Het gemaalgebouwtje werd op de oude molenwaterlopen gebouwd. Het nieu we gemaal staat aan de Kerkmeerweg, iets benoorden de kruising met de Hopmansweg. Oktober 2018 53

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 54