OOFWOOFC V Hans de Graaf Het loopt weer naar het einde van oktober, tijd voor de nieuwe Otterplaat dus. En wat is er mooier als het weer herfstig wordt, lekker aan de goede kant van het raam te zitten lezen en even terug te gaan in de tijd. Ook in deze Otterplaat vindt u weer een zeer gevarieerd aanbod van artikelen van verschillende momenten uit de boeiende geschiedenis van onze Langedijker dorpen. In onze vaste rubriek 'Het nieuws van 100 jaar geleden' heeft Jan Marsman weer veel belangrijk maar ook curi eus nieuws uit 1918 verzameld. Het jaar 1918, waarin een einde kwam aan de Eerste Wereldoorlog die Europa 4 vier jaar lang in zijn greep hield. Ondanks dat Nederland neutraal bleef, had de oorlog wel degelijk veel impact op onze dorpen. Er ontstond schaarste aan diverse produc ten. Voor onze tuinders was het echter een welvarende periode omdat de groenteprijzen hoog waren. Toen de vrede werd gesloten stortte de handel in, omdat Duits land door de overwinnaars in het kader van herstelbe talingen totaal kaal werd geplukt en geen geld meer had om onze groente te kunnen kopen. Er werd in tuinders kringen dan ook wel gesproken over 'de ramp van de vrede'. Arie Kaan gaat uitgebreid in op de Spaanse griep, die helemaal niet uit Spanje kwam. Deze levensgevaarlijke griep brak uit in het laatste jaar van de Eerste Wereldoor log en eiste wereldwijd zelfs meer slachtoffers dan vier jaar oorlog. De Spaanse griep ging Langedijk ook niet voorbij. U kunt er alles over lezen in zijn artikel. Hij schrijft ook over het eerste zwembad dat in Broek was en problemen ondervond bij de handhaving van het niet-gemengd zwemmen. Ook heeft hij zich verdiept in de naweeën van de grondindeling uit de tijd van de ver kaveling, wat nu opeens weer een rol is gaan spelen. Reinie Kaas heeft gedegen onderzoek gepleegd en geeft opheldering over het lot van de Broekers Jacob Kaas en Gerrit Smak, die beiden in 1945 in Duisland zijn gestor ven. Een aangrijpend verhaal over de ontberingen die beide mannen hebben moeten doorstaan. Henk Komen duikt in de geschiedenis van het buurt schap de Pannekeet, een stukje buitendijks Langedijk dat sinds een grenscorrectie in 1990 deel uitmaakt van de ge meente Heerhugo waard. Jaap Plakman heeft beschreven welke mo lens nu precies het Geestmerambacht altijd hebben bemalen. Een mooi overzicht van deze onmisbare helpers om het waterpeil te beheersen. Rens Valkonet kijkt terug op de lange en strenge winter van 1962-1963, die velen van ons nog helder voor de geest staat. Een win ter zoals we die sindsdien niet meer hebben gehad en waarin er al auto's op de toen nog niet gedempte Voorburggracht reden. Dick Zuiderbaan geeft een terugblik op het afgelopen jaar en we kunnen blij vaststellen dat de loop er al weer flink in zit. Sinds de opening van het gerestaureerde Regthuis, nu een jaar geleden, zijn ve len een kijkje wezen nemen in het Regthuis en bij onze tentoonstelling over de vele bruggen paden die Lange- dijk ooit rijk was. Op elke markt ziet u Langedijker Verleden staan met mooie oude foto's om de historie te laten herleven. Veel mensen zien herkenbare plekken en blijven dan staan om herinneringen op te halen. Uit gesprekken komen vaak nieuwe afspraken om foto's te brengen waar wij altijd blij mee zijn. Ook roepen we uw hulp in bij een aantal oude foto's waarvan we op zoek zijn naar de namen van de perso nen die erop te zien zijn. Gelukkig krijgen we regelmatig oude foto's aangeboden, vaak is er niet bekend waar en wanneer deze zijn genomen en al helemaal niet wie erop staan. Inmiddels zijn we al wel aardig ervaren in het da teren van foto's en ook de locatie waar hij is genomen weten we vaak wel te achterhalen. Het herkennen van personen is lastiger, we hopen dat onze lezers ons hierbij kunnen helpen. Van het Westfries Genootschap ontvingen we een schil derij van de hand van Cornelis de Geus, die een bekende schilder was in het zogenaamde Westfriese naïeve genre. Een mooie aanvulling op onze collectie, waarvoor dank. Mocht u aanvullingen op onze artikelen hebben dan ho ren wij dat graag. Als u zelf een onderwerp heeft waar een verhaal inzit, laat ons dat dan weten. De redactie kan u desgewenst helpen het op papier te krijgen. Ook artikelen over de jongere geschiedenis van onze dorpen zijn van harte welkom, vandaag is tenslotte morgen alweer geschiedenis. De oplettende lezer zal hebben gezien dat de voorliggen de Otterplaat de 24e jaargang is. Dat betekent dat we in 2019 een jubileum vieren. Het zou toch mooi zijn als uw artikel in dat jubileumnummer zou komen te staan. Langedijker Verleden staat op elke markt, hier op het Broeker plein Oktober 2018 3 3&EJ5 Untjetlijkt .4^ vertcdei

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 4