Pannekeet, een Langedijker buurtschap in de Waard De Hasselaarsweg omstreeks 1935 met op de achtergrond de brug over de ringvaart, de Lange Balk. Rechts aan de noordzijde van de Hasselaarsweg de boerderij De Nieuwe Pannekeet (foto NHA). Rond 1830 woonde Jan Zut (-1858) en zijn vrouw Trijn tje Weel op de boerderij De Nieuwe Pannekeet. Toen Jan overleed, nam zoon Arie (-1881) het tuindersbedrijf van hem over. Hij was getrouwd met Maartje Schreuder. In 1870 sloopte hij de oude boerderij en bouwde op dezelf de plaats een kleinere stolp. Na het overlijden van Arie bleef Maartje achter met zes minderjarige kinderen. Haar bezit kwam in 1884 in de verkoop, midden in de grote landbouwcrisis, wegens het in gebreke blijven van de niet meer op te brengen lasten. In de verkoopakte wordt het pand 'de boerderij op de Southberch-ackers' genoemd. De naam De Nieuwe Pannekeet is dan verdwenen. Koper voor 8543 was Joannes Mes (1838-1906), pastoor van de katholieke parochie in Langedijk. Deed hij deze aankoop uit sociale overwegingen en konden daardoor de weduwe Maartje Schreuder en haar kinderen er blij ven wonen? In ieder geval werd de boerderij verhuurd. Na het overlijden van Joannes Mes werd de boerderij verkocht aan IJsbrand Spanjaard, groentehandelaar uit Noord-Scharwoude. In de verkoopakte wordt genoemd een boerenwoning nabij de Zwarte brug over de ring vaart. Dat is de huidige Lange Balk. Spanjaard verhuurde de boerderij aan Arie Jacobsz Groen (1854-1935), gehuwd met Johanna (Jantje) Kos (1859-1931). Zij was de zuster van Neeltje van Kleef-Kos. De beide zusters Kos woonden dus tegenover elkaar aan weerszijde van de Hasselaarsweg, Neeltje in de boerde rij Pannekeet en Jantje in De Nieuwe Pannekeet. In 1912 kochten Arie en Jantje de stolp. Na het overlijden van Arie in 1935 werd de stolp verhuurd aan Klaas van Stra ten en zijn vrouw Anna Bekker. Zoon Jacob Groen (1887 1965), lid van de Tweede Kamer voor de KVP, verkocht de boerderij in 1938 aan Provinciale Waterstaat. De stolp werd gesloopt voor de aanleg van de Westerweg en een nieuwe betonnen brug op de plaats van de houten Lange Balk. Heer van Zuid-Scharwoude De meeste eilanden aan de Westdijk van de Zuid-Schar- wouderpolder (in Langedijk spraken ze van Waarddijk) waren in handen van de kerkmeesters van Oudkarspel en van het armenhuis van Zuid-Scharwoude. Uiteindelijk, op een enkele kavel na, kwamen deze rond 1840 allemaal in handen van Adriaan Johan Cornelis Maas Geesteranus (1805-1871). Hij had het leenrecht van Zuid-Scharwoude gekocht zodat hij zich heer van dit dorp kon noemen. Zijn vader was Pieter Cornelisz Maas (1766-1850) en zijn moeder Wilhelmina Susanna Geesteranus (1772-1827). In 1843 kreeg hij toestemming om de beide achternamen van zijn ouders te gebruiken. Een dubbele naam was heel deftig in die tijd. Hij kreeg daardoor het aanzien en de status van een jonkheer. Maas Geesteranus was rechter in Alkmaar, lid van Provinciale Staten van Noord-Hol land en gemeenteraadslid van Den Haag. In 1834 trouw de hij met jonkvrouw Catharina Anna Caan (1811-1914). Na zijn overlijden in 1871 werd Catharina de erfgename. Rond de eeuwwisseling verkocht zij haar bezit in de Zuid-Scharwouderpolder. Huis van Swart Zuidelijk van de boerderij Pannekeet kwamen er aan de Westdijk nog vijf woningen bij. Daartoe behoorde de hiervoor al genoemde in 1916 gebouwde woning van Dirk van Kleef, die naast de boerderij Pannekeet stond. De eerste woning die halverwege de Westdijk werd ge bouwd, was het huisje van Lijsbet Cornelis, genoemd in 1731 als huurster (huis B op kaart uit 1895). Eigenaar was Claas Adelborst uit Broek op Langedijk. Topografische kaart uit 1895 met daarop de Zuid-Scharwou- derpolder. Aan de Westdijk (of Waarddijk) van noord naar zuid staan: de boerderij De Nieuwe Pannekeet, de boerderij Pannekeet, huis A gebouwd in 1906 (fam. Van Kleef), huis B dateert van vóór 1731 (Jan Swart), huis C van rond 1900 (Jan Groen) en huis D gebouwd in 1875 (Johannes Koenis). De H-nummers zijn de woningen en huizen aan de Hasselaarsweg. Behalve Hasselaarsweg15 lagen deze buiten de Zuid-Scharwouderpolder, evenals Westerweg 44, de boerderij van Blokker. 46 Oktober 2018 I lasselaarsvi Dc Nieuwe Pannckeet Hoorderwijd .Lange Balk iuiderwiji 'Westdijk ofr [Waarddijk*?

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 47