<«0* Pannekeet, een Langec buurtschap in de Mer aarc Henk Komen Ten oosten van de Oosterdijk in Zuid-Scharwoude lag een groep eilanden in het meer de Waard. Deze eilanden waren door de inwoners van Zuid-Scharwoude in gebruik als bosland of als bouwland. De twee grootste eilanden werden het Hasselaarsbos en het Zuiderbos genoemd. Bij de inpoldering van het meer de Waard in 1627-1630 gin gen de gravers van de ringvaart recht door deze eilanden heen. Daardoor kwamen delen van dat buitendijks land van Zuid-Scharwoude binnen de nieuwe polder Heerhugowaard te liggen. Dergelijke oude gronden die binnen een droogmakerij kwamen te liggen, werden druiplanden genoemd. Het was te duur voor de initiatiefnemers van de inpoldering van de Waard om deze gronden van Zuid-Scharwoude aan te kopen. Daardoor bleven deze in het bezit van die gemeente. Ze vormden binnen Heerhugowaard een aparte polder, de Zuid-Scharwouderpolder. Er ontstond een buurtschapje dat Pannekeet werd genoemd. Met de gemeentelijke herindeling, in de tweede helft van de vorige eeuw, werd de Zuid-Scharwouderpolder bij Heerhugowaard gevoegd. Het buurtschapje is verdwe nen. Hier ligt nu de Hasselaarsweg met het bedrijventerrein De Zandhorst II. sluitende ringdijk te voorzien. Ten zuiden van het Has selaarsbos lag het eiland Zuiderbos. Dat eiland werd wel aangekocht van Zuid-Scharwoude en kwam buiten de Zuid-Scharwouderpolder te liggen. Door afvlakking, inklinking en herverkaveling is er van de eilanden niets meer terug te vinden. Plempwerck en Zwarte brug Tot de herverkaveling van de Zuid-Scharwouderpolder in de jaren veertig van de vorige eeuw, bleef de oude mid deleeuwse kavelstructuur gehandhaafd. Er lagen twee meertjes met de namen Noorderwijd en Zuiderwijd. Het oudste woonhuis in deze polder was het Hasselaarshuis, gelegen op het meest oostelijk gelegen ei land het Hasselaarsbos (hier staat nu Hasselaarsweg 15). Het was een grote stolpboerderij die dateerde van voor de inpoldering van de Waard. Eigenaar was de Amster damse familie Hasselaar. In 1627 werd op een van de bin- nengepolderde akkers een huisje aan de ringdijk (West- dijk) gebouwd. Van dat huisje bestaat een kaartje uit 1632 waarop de plaatselijke situatie goed is te zien. Een kaart uit het 'Caert Boek' van Baert Claes uit 1632 (bron St. Den Huy- gendijk). De bovenzijde van de kaart is het wes ten. We zien het huis Pannekeet evenwijdig getekend aan de Westdijk van Heerhugowaard. In werkelijkheid stond de keet haaks op de dijk op de middelste akker. Met 'plempwerck' bedoelde men een aangelegde dam. Hierover loopt nu de Hasselaarsweg. Tegen over de rechter akker ligt nu de Lange Balk. Hasselaarsweg Westdijk Pannekeet Oosterdijk w Detail van de kavelkaart van Heerhugowaard uit 1631 (bron RAA). De bovenzijde is het oosten. Het grijze gebied is het oude ingepolderde druipland. Het Hasselaarsbos en de eilan den aan de Westdijk vormden de Zuid-Scharwouderpolder. De noordgrens (links op de kaart) is de Hasselaarsweg. Op de hoek Hasselaarsweg en Westdijk staat het huis Pannekeet. De eilanden van Zuid-Scharwoude lagen hoger dan de omliggende ingepolderde grond van Heerhugowaard. Ook lagen er grote waterpartijen tussen de eilanden. Daardoor was het noodzakelijk om deze druiplanden te voorzien van een omringdijk, zodat het een zelfstandige polder binnen Heerhugowaard werd. In de waterdoor gang aan de noordzijde legde men een dam. Nu loopt hierover de Hasselaarsweg. Het eiland het Hasselaarsbos had al grotendeels een beschermende dijk. Die dijk liep van de boerderij Hasselaarsweg 15 in zuidelijke richting, maar sloot niet aan op de ringdijk (Westdijk). Hier moest eveneens een dam in het water gelegd worden om de binnengedijkte gronden van Zuid-Scharwoude van een Oktober 2018 43 ringvaart Westdijk Zuid-Scharwouder polder

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2018 | | pagina 44